Kertokaa viisaat mikä mersussa vikana, kun tukehtuu. Tekee tätä usein, lähinnä ylämäessä ja joskus tasamaastollakin. Bensakäyttöinen auto ja vuosimalli - 95 c sarja 180
Kiitos jos joku jelppis mua.
Kiitos jos joku jelppis mua.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tukehtumista, niin voisi auttaakin? Sammuuko se vai nykiikö?
Mersuni nykii ja meinaa sammua. Auto on sammutettava ja käynnistyksen jälkeen lähtee sitten liikkeelle paremmin. Kaasuan painamisen jälkeen auto ikäänkuin ampuu liikkeele.
että bensansuodatin olis tukossa ja kannattaa se vaihtaa kumminkin jos ei äsken vaihdettu, voi johtua myös tulpista/johdoista eli perushuoltoon kuuluvat asiat kannattaa tehdä aluksi koska ne tulee kumminki eteen.
vika viittais bensa puolelle.
Johtojen/antureitten liittimet tarkastaa että on kiinni,samoin imuilman putkistot että on ehjät ja klemmarit kiinni.
Kiitos vinkistä, pitää nuo tarkistuttaa. Autoon kyllä piti huollossa vaihtaa tulpat ja ilmansudattimet, mutta besasuodattimen vaihdosta en tiedä lienevätkö vaihtaneet. Huollon jälkee alkoikin tuota tukehtumista olla välittömästi. Nyt pelonvallassa aina lähden liikenteeseen milloin joku täräyttää perään jos kone hyytyy kesken kaiken. Pikaisesti hoidan homman. Jos joku tietää vielä jotakin asiasta niin otan neuvoja mielelläni vastaan.
takaisin sinne missä huollatit ja sano että vika tullut huollon jälkeen voi olla että repineet tulpan johdot poikki tai jättäneet imuilma putken irti ym ym.
Jos ovat alan ammattilaisia eivät veloita työstä.Vaadi ainakin tarkastamaan minkä tehneet väärin .
Kannattaa kumminki se bensansuodatin vaihtaa vaikka vika ei siinä oliskaa onpa yks huoli vähempänä
Kiitos kovasti asiallisista neuvoista ja avusta. Olen nyt viisaampana liikkeellä ja toivotaan et vika löytyy näistä kertomistasi kohdista.Ei raskis luopua autosta kun muuten hyvä ollut.
Tukehtuuko tasakaasullakin vai ainoastaan, kun painaa lisää kaasua?
Tasakaasullakin tukehtuu.
Minulla on mb CLK 230 kompressor. Auto oireili samalla tavalla ja vika löytyi pitkän etsimisen jälkeen ilmamassamittarista. Käyttäytymiseen voi vaikuttaa myös lamda tunnistimen toimintahäiriöt.
Kannattaa tarkastaa myös että auto saa ilmaa, puhdas,kuiva ilmansuodatin oikein paikalleen asennettuna ja etei imuilma puolella ole muita tukkoja. Bensan ja ilman seoshan siellä koneessa palaa joten niistä voisi häiriöitä etsiä.
Mersu o ihan mopedi!
Ole hyvä ja perustele!