Paljonko painoa?

Kiinnostaisi tietää, minkä painoisilla rinkoilla lähdette taipaleelle? Suositus kai on, että kantamuksen paino saisi olla kolmanneksen kantajan omasta painosta, maksimissaan kuitenkin vain 20 kiloa..aika ristiriitainen määritelmä...
151771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

nimittäin vaikka painaisit 90kg, jolloin kolmannes painostasi olisi 30kg, ei silti kannata ottaa kuin sen 20kg, jotta kantamus on siedettävissä rajoissa kantaa.
samoin vaikka painaisit 50kg, (ja kolmannes olisi noin 17kg) niin se 20kg menee vielä ihan hyvin.

mieti kuinka kauan rinkka joutuu olemaan selässä ja mitkä sen vaikutukset ovat selälle pitkällä aika välillä.
sitäpaitsi 20kg on suositus, jos tunnet itsesi vahvemmaksi, voit sen toki ylittää ja vastaavasti jos et tunne painoa hyväksi, minimoi tavarat jolloin paino putoaa hiukan.

hyvää matkaa :)

Äänestä
  • Osaan toki nämä laskutoimitukset.. tokkopa kukaan kauheita kilomääriä haluaakaan kantaa vaikka omat kilot sen salliskin..ihanpahan uteliaisuuttani kyselen kun kiinnostaa.

    Äänestä

Tuo 20-24kg on sellainen minkä jokainen kohtuudell ajaksaa kantaa, kun paino nousee lähemmäks 30kg niin matkanteko vaikeutuu, koska rasitus kasvaa niin kovaksi.Koko lihaksisto joutuu silloin todella kovalle rasitukselle ja noutaja saapuu nopeammin kuin uskotkaan.

Äänestä
  • ja vaikka painoo oon käsitelly k-salilla, jos joutus päivän kantaan selässä 30kg oisin kyllä tiltissä. uskomatonta kyllä tunturikiipelijöille nostan hattua. siinä sitä kuntoo vaaditaan.

    Äänestä

  • vedän leukoja 30kg lla 7 ke... kirjoitti:

    ja vaikka painoo oon käsitelly k-salilla, jos joutus päivän kantaan selässä 30kg oisin kyllä tiltissä. uskomatonta kyllä tunturikiipelijöille nostan hattua. siinä sitä kuntoo vaaditaan.

    pitkään kanniskella. Itse painan 90 kg ja olen kantanut 3-4 päivän reissuilla 13 - 18 kg;n lastia. Tosin kesäaikaan, jolloin on voinut olla kevyempi varustus kuin syksyllä. Noissakin painoissa oli raahaamista riittävästi. Illalla oli paikat jumissa, kun kämpälle pääsi.

    Äänestä

Enemmän luultavasti tulisi pakattua, jos rinkka olisi isompi (50 10 l anatomic),mutta onneksi ei ole, joten turha paino jää kotiin.

Äänestä

15 kg ja viikon reissu. Siinä pitäisi olla kaikki tarpeellinen.

Äänestä

Oikea painoraja kantamukselle on siinä, että sen jaksaa nostaa yhdellä kädellä selkään.

Kantajan paino ei ratkaise vaan kunto...

Äänestä

Suosituksista en tiedä mutta eiköhän jokainen tiedä(tai ainakin opi) yhden reissun perusteella mikä on itselle sopiva paino.
Reissulle pitää ottaa tietty määrä tarvikkeita mukaan ja jos kantaminen menee voimamieskisaksi niin enpä usko, että reissustakaan nauttii.
Itse kävelen mieluiten ilman rinkkaa...

Oman rinkan paino viikon yksinvaelluksella on ollut noin 18-20 kg lähtiessä.

Äänestä

8-9 päivän talvivaelluksella Lapissa rinkan lähtöpaino on about 30 kg.

Kohtuudella se kulkee ilman suuria ongelmia ja rinkan painohan putoaa nopeasti pääasissa ruoan kulutuksen avulla.

Olen mies ja vartta on 75 kg.

Äänestä
  • Onko se enää kivaa?

    Äänestä

  • enemmänkin, mutta kirjoitti:

    Onko se enää kivaa?

    Ruoka lisukkeineen on painavaa. Jos ei halua kärsiä nälkää eikä jaksa tai halua kantaa painavaa kantolaitetta, niin pitää tyytyä lyhyisiin retkiin. Yksinkertaista.

    Äänestä

  • valintoja kirjoitti:

    Ruoka lisukkeineen on painavaa. Jos ei halua kärsiä nälkää eikä jaksa tai halua kantaa painavaa kantolaitetta, niin pitää tyytyä lyhyisiin retkiin. Yksinkertaista.

    Viikon reissun ruokavarat painaa viisi kiloa/henkilö, onneksi se kuitenkin vähenee matkan edetessä.

    Äänestä

  • Omalla kohdallani 30 kg rinkan kanssa pärjää, eikä matkanteko ole vielä kärsimystä. Vauhti kyllä hidastuu ja pitää olla huolellisempi miten astuu, ettei rasita niveliä väärin. Kokemus opettaa varmasti kullekin sopivan painon.
    Jos tuota 1/3 omasta painosta ohjetta soveltaa ylipainoiselle ja huonokuntoiselle ihmiselle, ongelmia varmasti tulee. Esim. 90 kg henkilö ottaa 30 kg tavaraa on kokonaispaino 120 kg ja omalla kohdallani jää alle 100 kg.
    Yleensä rinkka painaa lähdössä n. 25 kg. Jos porukassa on lapsia tai muuten heikompia, tarvii tavaroita tasata niin, että matkanteko sujuu. Ruoka painaa paljon, mutta kun syö kunnolla niin myös jaksaa. Jos ei syö, ei jaksa.

    Äänestä

No mielestäni se määritelmä ei ollut kovinkaan vaikea tajuta, ihan hyvä ohje kaikin puolin.

Olen tehnyt pääasiassa kahden hengen reissuja, kestoltaan 3-6 vrk. Rinkassa on painoa lyhyemmillä reissuilla n. 15 kg, pitemmillä sitten n. 17 kg. Ikinä ei ole ollut yli 20 kg, sellaisen taakan kantaminen olisi jo epämukavaa.

Olen karsinut aina turhat härvelit pois, kuten termospullot, lautaset (kattilasta voi syödä suoraan), lusikka-haarukka-veitset (pelkkä lusikka riittää kaikkeen ruokaan), kumpparit, säilykepurkit, alkoholipullot... Reissuilla on joskus tultu nähtyä kaikenlaista härveliä ihmisten matkassa, joita en kyllä viitsisi itse kanniskella.

Mitä enemmän olen kulkenut sitä paremmin olen alkanut oppia tarvittavien ruokien ja varusteiden määrän. Yleensä tuohon n. 17-kiloiseen rinkkaan on mahtunut ylimääräistä ruokaa ja joitain reissulla tarpeettomaksi osoittautuneita varavaatteitakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kivikuorma kirjoitti:

Kiinnostaisi tietää, minkä painoisilla rinkoilla lähdette taipaleelle? Suositus kai on, että kantamuksen paino saisi olla kolmanneksen kantajan omasta painosta, maksimissaan kuitenkin vain 20 kiloa..aika ristiriitainen määritelmä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu