Kysyn tällaista asiaa:
Voiko keliakiaan liittyä hermosärkyä (esim. päänsärkyä ja nivelsärkyä), pahoinvointia ja pahoja ilmavaivoja?
Mulla on ollut tuollaisia vaivoja jo jonkin aikaa ja epäilen, että kyse voisi olla keliakiasta. Lisäksi mun vatsa menee sekaisin, jos syön esim. ruispuuroa (syntyy kaasua ja tuntuu siltä, että joutuu menemään vessaan vähän ajan päästä).
Aluksi lääkäri epäili virusta, mutta eihän mikään virus voi jatkua montaa viikkoa. Nämä oireet ovat vähitellen pahentuneet ja luulen, että on kyse pahasta ruoka-allergiasta.
Keliakian oireet ja säryt
2
1228
Vastaukset
- keliakiasta
löytyy keliakia-palstalta, joka on tuolla sisätautien alla. Kyselepä sieltä.
- keliaakikko_09
Keliakiaan voi liittyä tuollaisia oireita. Mulla oireet alkoivat vastaavalla tavalla ja tuntui, että mikään ei auta niihin.
Kärsin ilmavaivoista, vatsan turvotuksesta, löysistä ulosteista ja vatsa meni sekaisin heti, jos söin jotain vääränlaista ruokaa (esim. ruisleipää). Joskus tuntui siltä, että on pakko päästä vessaan, jotta suoli tyhjentyisi. Mulla oli myös outoa päänsärkyä, joka vain jatkui ja jatkui. Toisinaan särki myös niveliä ja lihaksia.
Mulle tehtiin verikokeet ja todettiin, että pitää mennä koepalatutkimuksiin. Kun koepala oli otettu, selvisi että mulla on keliakia.
Nyt kun olen ollut gluteenittomalla ruokavaliolla jo pari vuotta, ei ole ollut mitään ongelmia ja voin todella hyvin. Kaikki ongelmat hävisivät muutaman viikon kuluttua kunnon ruokavaliolla.
Jos epäilet keliakiaa, mene lääkäriin ja pyydä tutkimukset! Keliakia on vakava sairaus, jos se pääsee pahaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673559Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332714Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12696Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572662Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k162478Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232338Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien871996Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91938Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1641891Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693