Mulla on ensimmäistä kertaa poikakoira. Se on löytökoira, tuli mulle vajaa vuoden ikäisenä, nyt 2v. Kertokaapas, millainen on normaali poikakoiran "varusteisto". Sillä kun on kivekset ja siitin, mutta sitten on vielä lisäksi siinä välissä kaksi pallukkaa, aikaa kovaa sellaista, noin puolet tai yksi kolmasosaa kivesten koosta. Mitkäs ne sitten on? Normaaleja?
Kiitos vastauksista!
Poikakoirasta tietämätön
4
9900
Vastaukset
- terristi
"pallukkaa" kivesten ja siittimen välillä ovat paisuvaiset ja ovat esillä vain kun uroskoira tuntee mielihyvää, eli ne ei ole näkyvillä/tuntuvilla jatkuvasti. Ne kasvaa eli tulee esiin uroksen kiihottuessa ja niiden tarkoitus on varmistaa uroksen jääminen nalkkiin nartun kanssa kun uros astuu narttua, näin siittiöiden kulku narttuun ikään kuin varmistuu.
Joillain uroksilla paisuvaiset voivat kasvaa pelkästään siitä kun urosta rapsuttelee. - Jeti
Yhdyn terristin vastaukseen. Paisuvaisten ei kuulu olla kokoajan "esillä" vaan ainoastaan kun koira tuntee mielihyvää, kuten terristikin sanoi. Omalla uroksellani paisuvaiset nousevat esiin kun esim. tulen kotiin ja rapsutan koiraa. Muuten paisuvaiset ovat näkymättömissä.
Jos kuitenkin koirasi paisuvaiset eivät laske ollenkaan, kannattaa asiaa tutkia. Mutta luulempa, että teillä ei ole huolta asiasta...- miima
Juu, ihan normaaleja tosiaan on, ehkä olet huomannut ne vain silloin kun itse rapsuttelet koiraa eli silloin kun se on tyytyväinen. Omalla koiralla ne tosiaan tulee esille juurikin kun tulen kotiin ja rapsuttelen koiraa, ei yleensä ole esillä.
- Anonyymi
Olipa hyvä, että tästä oli jo keskustelu ja vastaksia. Itse vasta tänään havaitsin 2v uroskoirulin paisuvaset ja ensimmäisenä tietysti huolestuin, mitä ne ovat. Normaalilta vaikuttaa. Aina sitä anatomiasta uutta oppii...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889