Ystävän häät

farkuissa

Voi elämän kevät sentään.. Hyvän ystäväni häät ovat tulossa ja toimin itse kaasona. Miesystäväni ei aikaisemmin tiennytkään että häihin pitää pukeutua pukuun! Sanoi että muka farkut riittävät... Mielestäni ei missään nimessä farkuissa mennä kenenkään häihin.Voiko olla muka näin isoja paikkakuntakohtaisia eroja pukeutumstavoissa kun olemme eri puolelta Suomea kotoisin? Taitaa olla vain tietämättömyyttä vaiko sivistymättömyyttä.

4

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häihin

      ei.
      Missään päin suomea.
      Pukeutumisella kunnioitetaan toisten juhlaa.

    • farkkuja

      nähty monta kertaa. kukaan ei ole loukkaantunut ainakaan niissä häissä.

      häät on vähän joka paikassa erilaisia. itse en ole koskaan ollut etikettihäissä, joissa kaikilla on iltapuvut ja tummat puvut tai smokit. yksissä talvihäissä oli tosin kerran tummat puvut, mutta ajankohtakin oli talvi. kesähäissä joissa olen ollut on aina ollut miehellä sellasta kesäistä ja vaaleaa pikkutakkia ja pukua, paitana voi myöskin käyttää muutakin kuin valkoista paitaa.

      "Taitaa olla vain tietämättömyyttä vaiko sivistymättömyyttä."

      Suomi on täynnä tavallisia suomalaisia.
      ei tavallisten duunareiden häät ole mitään pukuloistoa, niihin pukeudutaan sen mukaisesti.

      olkooot miesystäväsi sitten vaikka sivistymätön duunari ja sinä tietämätön hienohelma, kun et asioita ymmärrä.

      • kopsis

        lainaus
        "kukaan ei ole loukkaantunut ainakaan niissä häissä. "

        Mistä sinä tiedät, kuinka morsiuspari asian otti?

        Minulle on opetettu, että pukeutumalla juhlaan asianmukaisesti kunnioitetaan juhlittavaa.
        Farkut jalkaan - sehän on sama kuin pyllistäis... "joo, laitoitte juhlat, mutta paskaaks mua kiinnostaa. tulin ku oli pakko" - sellainen steitmentti farkuista tulee.


    • ---

      En ole ikinä nähnyt ketään häissä farkuissa. Jostain hääoppaasta voi tarkistaa etiketin mukaisen pukeutumisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      60
      3081
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      133
      2746
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      189
      2677
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      197
      2317
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1760
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1189
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      979
    8. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      185
      925
    9. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      44
      839
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      802
    Aihe