Voi elämän kevät sentään.. Hyvän ystäväni häät ovat tulossa ja toimin itse kaasona. Miesystäväni ei aikaisemmin tiennytkään että häihin pitää pukeutua pukuun! Sanoi että muka farkut riittävät... Mielestäni ei missään nimessä farkuissa mennä kenenkään häihin.Voiko olla muka näin isoja paikkakuntakohtaisia eroja pukeutumstavoissa kun olemme eri puolelta Suomea kotoisin? Taitaa olla vain tietämättömyyttä vaiko sivistymättömyyttä.
Ystävän häät
4
1010
Vastaukset
- häihin
ei.
Missään päin suomea.
Pukeutumisella kunnioitetaan toisten juhlaa. - farkkuja
nähty monta kertaa. kukaan ei ole loukkaantunut ainakaan niissä häissä.
häät on vähän joka paikassa erilaisia. itse en ole koskaan ollut etikettihäissä, joissa kaikilla on iltapuvut ja tummat puvut tai smokit. yksissä talvihäissä oli tosin kerran tummat puvut, mutta ajankohtakin oli talvi. kesähäissä joissa olen ollut on aina ollut miehellä sellasta kesäistä ja vaaleaa pikkutakkia ja pukua, paitana voi myöskin käyttää muutakin kuin valkoista paitaa.
"Taitaa olla vain tietämättömyyttä vaiko sivistymättömyyttä."
Suomi on täynnä tavallisia suomalaisia.
ei tavallisten duunareiden häät ole mitään pukuloistoa, niihin pukeudutaan sen mukaisesti.
olkooot miesystäväsi sitten vaikka sivistymätön duunari ja sinä tietämätön hienohelma, kun et asioita ymmärrä.- kopsis
lainaus
"kukaan ei ole loukkaantunut ainakaan niissä häissä. "
Mistä sinä tiedät, kuinka morsiuspari asian otti?
Minulle on opetettu, että pukeutumalla juhlaan asianmukaisesti kunnioitetaan juhlittavaa.
Farkut jalkaan - sehän on sama kuin pyllistäis... "joo, laitoitte juhlat, mutta paskaaks mua kiinnostaa. tulin ku oli pakko" - sellainen steitmentti farkuista tulee.
- ---
En ole ikinä nähnyt ketään häissä farkuissa. Jostain hääoppaasta voi tarkistaa etiketin mukaisen pukeutumisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4282852Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182404Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372215- 1211890
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2441593Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2061246Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511193Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281178TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201090