Arakaija!

papunen

Paljon ara maksaa?

Kauan se elää?

Mistä niitä saa?

Paljon maksaa itse kaija häkki tarvikkeineen?

Onko totta, että se voi oppia puhumaan?

Voiko jokin muukin papukaija oppia puhumaan?


Mietin tässä vain, että pitäisikö hankkia papukaija, kissa vaiko koira...

2

795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Aroja on useita lajeja joiden ulkonäkö, koko ja hintakin vaihtelee huimasti, mikähän näistä olisi haaveissa. Pienimmät "miniarat" kuten sepelara, joikuara ja pikkuara sekä tavallisin Suomessa tavattava sinikelta-ara eli ararauna liikkuvat hinnaltaan ehkä 1500-2000 euron tietämissä, isosta ja harvinaisesta hyasinttiarasta saat pulittaa jo useita kymmeniä tuhansia jos sellaisen ylipäätään onnistut löytämään. Sinikelta-ara on suuri papukaija ja vaatii suositusten mukaan _minimissään_ jo kolmen neliömetrin häkin joka ei ihan halpa ole teettää (valmiina noita ei juuri ole saatavilla jos ei sitten käytä jotain koiran tarhaelementtejä)... Kupit, ruoat ja muut tarvikkeet maksavat myös ja elävien lemmikkien kanssa tietysti aina saisi olla vähän ylimääräistä sukanvarressa mahdollisia yllättäviä eläinlääkärikulujakin varten.

      Ara, ja teoriassa lähes mikä tahansa papukaijalintu voi oppia puhumaan, mutta parhaita puhujalajeja ovat erilaiset amatsonit ja harmaapapukaija, suurimman sanavaraston ennätystä papukaijoista pitää hallussaan ihan perinteinen undulaatti! Puhuminen ei kuitenkaan ikinä pidä olla mikään ykköskriteetri lemmikkilintua hankkiessa ja harkitessa vaan ensin on ajateltava mm linnun kokoa, vaativuutta suhteessa omiin taitoihin ja tietysti luonnetta ja persoonallisuutta jotta se sopisi mahdollisimman hyvin juuri omaan huusholliin. Sitten vasta voi jäljellejäävistä lajeista katsoa josko jollain bonuksena olisi se pahuksen puhetaitokin. On myös muistettava että puhetaipumus linnuissa on hyvin yksilöllistä eikä se "hyväkään" puhuja välttämättä ikänään pukahda sanaakaan... Eihän koiraakaan valita vain sillä perusteella osaako se antaa tassua tai noutaa keppiä, miksi ihmeessä juuri tuo puhe on aina se _ainoa_ asia mihin ihmiset papukaijoissa takertuvat?!

      Isot papukaijat ovat pitkäikäisiä (parhaimmillaan jo ihmisiän eläviä) ja varsin vaativia hoidokkeja eikä niitä todellakaan pidä hankkia hetken mielijohteesta "ottaisko tänään papukaijan vai kissan vai hamsterin" tyylillä, vaan vasta kun asiaa on tarkkaan harkinnut ja hankkinut hyvin runsaasti tietoa aiheesta. Ison papukaijan hankkijalla olisi myös hyvä olla edes jotain kokemusta linnuista jo aiemminkin, tietysti tämänkin tarve vaihtelee tapauskohtaisesti, mutta joka tapauksessa pitäisi olla jo tavalla tai toisella hyvin tarkkaan selvillä mitä se linnunpito oikeasti ja arkielämässä on ja onko lintu oikea lemmikki juuri minulle.

      Jos lemmikkilinnut kiinnostavat niin kehoittaisin ihan ensiksi aloittamaan lukemalla nämä artikkelit ajatuksen kanssa:

      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=111&Itemid=92
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=88
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=88
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=92&Itemid=89

      Jos senkin jälkeen tuntuu siltä että lintu voisi olla kiva lemmikki voidaan alkaa keskustella siitä mikä voisi sitten olla se sopiva laji...

      • ..-----------

        jep kunnolla tietoa, ei se niin mene että otetaan se mikä näyttää ja tuntuu kivalta ja kaijoja ei osteta matkimiskyvyn takia!

        sama pätee muihinki eläimiin. että ihan vinkkinä kanssa, unohda arat, kuten muut isommat linnut varsinkin. kissa ehkä voisi olla sopiva noista vaihtoehdoista mutta siinäkin vastuunsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      122
      2391
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      429
      2213
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1200
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      14
      1013
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      859
    6. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      857
    7. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      796
    9. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      760
    10. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      737
    Aihe