Siihenkö tyssäsi :(

voi kettu sentään

Olin innoissani sellannut nettilukion sivuja ja melkein jo ajattelin että se on mun juttu, kunnes tajusin, että enhän mä osaa ruotsia yhtään...en ees enää sitä mitä yläasteella opin:(

Kyllä suututtaa....

7

2072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin kertaamaan

      yläasteen ruotsin opintoja. Ei kenelläkään lukion aloittavalla sen kummempia opintoja ruotsista ole.
      Se tyssää siihen, jos annat sen tyssätä, ja päinvastoin. Älä anna.

    • ...

      Aikuisille annettavassa lukiokoulutuksessa riittää yksi vieras kieli, jonka pitää olla toinen kotimainen kieli.

      Toimit siis seuraavasti (edellyttäen, että osaat englantia riittävän hyvin).

      1) Otat yhteyttä maistraattiin ja pyydät korjaamaan väestötietojärjestelmään tallenetun äidinkielitietosi. Ilmoitat, että äidinkielesi on englanti. Tämä on ilmoitusluonteinen toimenpide eikä maksa mitään.

      2) Menet suorittamaan lukiota. Sinulle opetetaan englantia äidinkielenä. Tämän lisäksi sinun pitää opiskella toista kotimaista kieltä, ja tietysti sinun etusi mukaista on valita kotimaisista kielistä suomi, jota opiskelet vieraana kielenä. Jos kielitaitosi tässä "vieraassa kielessä" on riittävän hyvä, voit tietysti suorittaa sen äidinkielen laajuisena.

      • *kukkis*

        Hei, kysy sieltä nettilukiosta (jos sinne ajattelit hakea) mahdollisuudesta käydä peruskoulun ruotsin kurssit. Joissakin aikuislukioissa ainakin on mahdollista kerrata myös peruskoulun aineita..näin olen kuullut.


      • vastaan =)
        *kukkis* kirjoitti:

        Hei, kysy sieltä nettilukiosta (jos sinne ajattelit hakea) mahdollisuudesta käydä peruskoulun ruotsin kurssit. Joissakin aikuislukioissa ainakin on mahdollista kerrata myös peruskoulun aineita..näin olen kuullut.

        sain juuri tänä aamuna tietoa, että joitakin peruskoulun aineita, voi suorittaa netin kautta, jos netti lukiossa on vaikeeta, joten ehkä...ketnies ... tämä tästä ;)


      • Opettajavastaaja

        Ei mene aivan noin.

        Ykköskohta on oikein. Äidinkieli on ilmoitusasia.

        Toinen kohta sisältää epätarkkuuksia. Englantia ei opeteta normaalissa lukiossa äidinkielenä, vain lukion pitkänä kielenä, eikä sitä voi suorittaa esim yo-tutkinnossa "äidinkielen laajuisena". On kyllä paikkakuntia, joilla järjestetään erilaisten äidinkielten opetusta jopa 30 kielessä, mutta yo-kirjoituksissa tällaista vaihtoehtoa ei ole.

        Toisena kotimaisena opetetaan suomenkielisissä lukioissa suomenkielisille ruotsia ja ruotsinkielisissä ruotsinkielisille suomea. Niille, joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi, opetetaan äidinkielen ja kirjallisuuden sijasta suomea toisena kielenä (ei toisena kotimaisena, joka siis on eri asia).

        Ruotsista ei valitettavasti äidinkieltä vaihtamalla pääse automaattisesti eroon. Ruotsin vapautukseen täytyy olla syitä, joiden takia ruotsin opiskelu on kyseiselle lukiolaiselle kohtuutonta. Yleensä ruotsista vapauttaminen edellyttää sitä, että siitä on vapautettu jo peruskoulussa.


    • ...
    • Emilia_Erikoinen

      Nettilukio on mielestäni juuri sinua varten. Se ruotsi ei ole ongelma. Ainakin meillä Kuopiossa on vieraista kielistä (ruotsi ja englanti) sellaset "nollakurssit", joilla kerrataan kieltä ja kielioppia. Niille voi osallistua, mikäli tuntee tarvetta. Itse osallistuin kurssille englannin osalta, mutta ruotsin pakersin peruskoulun pohjalta. Peruskouluni loppumisesta on kuitenkin aikaa jo yli 10v. Lukion aloitin viime syksynä ja tänä vuonna jatkan taasen. Nyt ohjelmistossa kieliä, terveystietoa ja biologiaa.

      Tsemppiä sinulle yritykseesi. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13467
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9761
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8106
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 149
      6186
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3375
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      33
      1674
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1194
    Aihe