Olin innoissani sellannut nettilukion sivuja ja melkein jo ajattelin että se on mun juttu, kunnes tajusin, että enhän mä osaa ruotsia yhtään...en ees enää sitä mitä yläasteella opin:(
Kyllä suututtaa....
Siihenkö tyssäsi :(
7
2063
Vastaukset
- kuin kertaamaan
yläasteen ruotsin opintoja. Ei kenelläkään lukion aloittavalla sen kummempia opintoja ruotsista ole.
Se tyssää siihen, jos annat sen tyssätä, ja päinvastoin. Älä anna. - ...
Aikuisille annettavassa lukiokoulutuksessa riittää yksi vieras kieli, jonka pitää olla toinen kotimainen kieli.
Toimit siis seuraavasti (edellyttäen, että osaat englantia riittävän hyvin).
1) Otat yhteyttä maistraattiin ja pyydät korjaamaan väestötietojärjestelmään tallenetun äidinkielitietosi. Ilmoitat, että äidinkielesi on englanti. Tämä on ilmoitusluonteinen toimenpide eikä maksa mitään.
2) Menet suorittamaan lukiota. Sinulle opetetaan englantia äidinkielenä. Tämän lisäksi sinun pitää opiskella toista kotimaista kieltä, ja tietysti sinun etusi mukaista on valita kotimaisista kielistä suomi, jota opiskelet vieraana kielenä. Jos kielitaitosi tässä "vieraassa kielessä" on riittävän hyvä, voit tietysti suorittaa sen äidinkielen laajuisena.- *kukkis*
Hei, kysy sieltä nettilukiosta (jos sinne ajattelit hakea) mahdollisuudesta käydä peruskoulun ruotsin kurssit. Joissakin aikuislukioissa ainakin on mahdollista kerrata myös peruskoulun aineita..näin olen kuullut.
- vastaan =)
*kukkis* kirjoitti:
Hei, kysy sieltä nettilukiosta (jos sinne ajattelit hakea) mahdollisuudesta käydä peruskoulun ruotsin kurssit. Joissakin aikuislukioissa ainakin on mahdollista kerrata myös peruskoulun aineita..näin olen kuullut.
sain juuri tänä aamuna tietoa, että joitakin peruskoulun aineita, voi suorittaa netin kautta, jos netti lukiossa on vaikeeta, joten ehkä...ketnies ... tämä tästä ;)
- Opettajavastaaja
Ei mene aivan noin.
Ykköskohta on oikein. Äidinkieli on ilmoitusasia.
Toinen kohta sisältää epätarkkuuksia. Englantia ei opeteta normaalissa lukiossa äidinkielenä, vain lukion pitkänä kielenä, eikä sitä voi suorittaa esim yo-tutkinnossa "äidinkielen laajuisena". On kyllä paikkakuntia, joilla järjestetään erilaisten äidinkielten opetusta jopa 30 kielessä, mutta yo-kirjoituksissa tällaista vaihtoehtoa ei ole.
Toisena kotimaisena opetetaan suomenkielisissä lukioissa suomenkielisille ruotsia ja ruotsinkielisissä ruotsinkielisille suomea. Niille, joiden äidinkieli ei ole suomi tai ruotsi, opetetaan äidinkielen ja kirjallisuuden sijasta suomea toisena kielenä (ei toisena kotimaisena, joka siis on eri asia).
Ruotsista ei valitettavasti äidinkieltä vaihtamalla pääse automaattisesti eroon. Ruotsin vapautukseen täytyy olla syitä, joiden takia ruotsin opiskelu on kyseiselle lukiolaiselle kohtuutonta. Yleensä ruotsista vapauttaminen edellyttää sitä, että siitä on vapautettu jo peruskoulussa.
- ...
http://www.cc.jyu.fi/~pasaojan/ilmoitus.html kertoo lisää äidinkielen vaihtamisesta englanniksi.
- Emilia_Erikoinen
Nettilukio on mielestäni juuri sinua varten. Se ruotsi ei ole ongelma. Ainakin meillä Kuopiossa on vieraista kielistä (ruotsi ja englanti) sellaset "nollakurssit", joilla kerrataan kieltä ja kielioppia. Niille voi osallistua, mikäli tuntee tarvetta. Itse osallistuin kurssille englannin osalta, mutta ruotsin pakersin peruskoulun pohjalta. Peruskouluni loppumisesta on kuitenkin aikaa jo yli 10v. Lukion aloitin viime syksynä ja tänä vuonna jatkan taasen. Nyt ohjelmistossa kieliä, terveystietoa ja biologiaa.
Tsemppiä sinulle yritykseesi. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825872
- 1293965
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463919- 663594
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72497- 272214
- 2042121
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332109Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4451823