Soklex ja Lammi tassu

näillä on keskenään? Paitsi, että toinen on halvempi.
42513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Molemmat on valmiiksi raudoitettuja mutta Soklexilla tulee yhdellä valulla antura ja perusmuuri ja osa routasuojauksista ehkä myös sokkelihalkaisu jos on sellainen muotti kun taas Lammi-tassulla tulee vain pelkkä antura.

Äänestä

duunari jo asiaa valaisikin.
Jos lasketaan edes hiukan työkustannuksia ja muita vaivoja, on Soklex se valinta.

Äänestä
  • rakennuspaikasta ja tekijöistä.
    Eli Soklex mainostaa helppoa ja kivaa mutta fakta on että tekijät kiven alla.
    Etsi ensin tekijöitä ja sitten tee vasta rakennesuunnitelmat.
    Tosin suunnitelmia voi muuttaa pienellä fiksauksella.
    Uskon että teimme hyvän ratkaisun, ainakin verrattuna Parma/nosturi hässäköihin.
    Ne kun on helppoa ja kivaa mutta se hinta?

    Äänestä

..kannattaa ennen lammitassua tehdä vaikka niin, että tasatulle kentälle kaksi riviä harkkoja rinnakkain ja valaa betonin sinne väliin. Itse tein autotalliini (64m2) anturamuotit tielaitoksen siltajätteistä, eli hintaa tuli vain vaivan verran =). Mielestäni pelkästä anturamuotista ei paljon kannata maksaa, kun esim. tuolla ensin mainitulla systeemillä muottien hinta muodostuu anturaraudoituksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä eroa kirjoitti:

näillä on keskenään? Paitsi, että toinen on halvempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu