Olisiko kenelläkään kekemusta keinohedelmöityksestä silloin kun lapsettomuus johtuu miehestä? Eli millaiset kustannukset ovat keinohedelmöityksellä, joka tehdään luovutetuilla siittiöillä?
keinohedelmöityksestä
Buu
5693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös laki muutu ensi kuun alussa niin että kaikki siittiöiden luovuttajat tarttee rekistöröidä ja vanhat luovutetut siittiöt hävitetä ja koko homma alotetaan alusta?Saattaa mennä tuskallisen kauan ennen kun uusia luovuttajia saadaan taas käyttöön.Rahallisesti ei ole sen kalliimpaa kun omilla sukusoluilla tehty ivf
Tietysti luovutetuilla siittiöillä tehty hoito on kalliimpaa. Täytyyhän sperma pakastaa ja säilyttää ja aiemmin ainakin pääasiassa ostettiin tanskalaiselta spermapankilta eli klinikan täytyy siitä maksaakin. Hintoja voi katsella eri klinikoiden nettisivuilta, ava-klinikka, fertinova, felicitas, osoitteet taas saa googlesta, en niitä nyt muista enkä hintojakaan, olen niitä kyllä sieltä hinnastoista katsellut.
Potilaalle lisäkustannuksia luov. siittiöistä!!! Kuuluu pkl ja toimenpidemaksuun.
Joo, mutta julkisella puolella ei enää tehdä hoitoja luovutetuilla siittiöillä 1.9. jälkeen.
t. yksi jonka hoidot julkisella loppuvat tämän kuun lopussa
sama laki koskee myös yksityisiä klinikoita eli ei heilläkään käytetä enää luovutettuja ei-rekisteröityjä siittiöitä vaan kaikki ennen lakia luovutetut siittiöt poistetaan käytöstä.Voi tietty olla että saavat rekistöröityneitä luovuttajia nopeammin kun julkinen uuden lain astuessa voimaan.Itse raskautunut juuri keväällä luovutetuilla siitiöillä julkisella puolella ja kiire meinasi tulla.