uskonto pois koulusta, koska kuka enää oikeesti uskoo mihinkään jumalaan? ja jos uskoo niin miksi? onhan se jo todistettu että mitään jumalaa ei ole olemassa ja siis ei myöskään saatanaa. on vain ihmisten omat pahat teot ja ihmisen oma omatunto joka kolkuttelee jos kolkuttelee. on aivan naurettavaa kertoa lapsille että setä tai täti tai mummo tai ki9ssa tai koira meni taivaaseen kun kuoli. eiköhän ne ole siellä maan mullassa tai polttouunin pohjalla. uskonto on täysin vanhanaikasitunut ilmiö ja olisi jo korkea aika että kaikista uskonnoista luovuttaisiin.
uskonto pois
kärhö
22907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
onhan se jo todistettu että mitään jumalaa ei ole olemassa//// missa milloin ja kuinka?odotan...
ja sitten MUTU ei riitä
pystyt todistaa että on? raamatulla? esim evankeliumeja on vatikaanin arkistoissa yli neljäkymmentä joita ei ole koskaan julkaistu. ihmeteoilla? ihminen uskoo juuri siihen ihmeeseen joka sopii kunkin elämäntilanteeseen tai ajatusmaailmaan. siitä esimerkkinä vaikkapa ufot tai spiritismi tai käsillä parantaminen jne jne. jeesus varmaan oli olemassa mutta olihan muhammed ja hitlerkin.....
Ihan yhtä mahdotonta on todistaa että jumalia on kuin että niitä ei ole. Eihän se muuten uskonasia olisikaan. Toiset tarvitsevat uskontoa ja suon sen heille. Itse en ole uskonnollinen ihminen ja hyväksyn sen.
Suomessa uskonnonopetus on tunnustuksellista ja siitä seuraa hankaluuksia. Parempi olisi mielestäni seurata tässä Ruotsin esimerkkiä ja alkaa opettaa uskontoa ihan uskontotieteenä, johon kaikki voisivat osallistua.
Olet täysin oikeassa! On vain ihminen vastaan aika. Kun sydän pysähtyy jää vain tyhjä pimeys!
Aamen!
Jos minä olen tosi väsynyt. On ihanaa käydä nukkumaan. Kiehnätä peittoa ja laittaa tyyny hyvin.
Nukkua. Aamulla kun kello soi, höh vielä kymmenen minuuttia.
Mielestäni elämä loppuu siihen, että saa nukkua ja nukkua.
Hän pääsi viimeinkin lepoon sanotaan. Ilman painajaisia.
eri kulttuurista tulevia oppilaita nykyään, että suomalaiseen ev.lut.uskonnon opetukseen ei osallistuisi kuin viidesosa oppilaista.
Minä olen aina ihmetellyt, miksi se ev.lut. uskonto on koulussa oppiaineena. Varsinainen anti oli pelkkää virsien ulkoaopettelua ja katekismuskin piti osata ulkoa, joten ei mitään järkeä siinä.
Sen siinä oppi, että papilla on helppo virka, yksi päivä viikossa töitä, kuusi päivää saa olla vapaalla.
///
yes-ovat tulleet Kristilliseen maahan...ja teidanko pitaisi muuttaa systeeminne heidan mukaan? hui hai jos suomalaiset joukottain muuttaisi hindu-islam- tai muuhun eri uskonnon maahan aivan varma on ,etta he eivat omaansa muualta tulleitten mukaan muuttaisi.miksi suomalaiset ovat valmiit noyristelemaan?kysyn vaan...
ja tuosta papin tyosta sanoisin- ala tuomitse kaveria,ennenko olet kulkenut hanen saappaissaan 30 mailia..l-h
Uskonnon opettajamme oli miesteologi.
Kävimme läpi suurten maailmanuskontojen periaatteet ja taustat.
Näinkin pitkän ajan jälkeen tarkasteltuna käsittely oli ilmeisen puolueetonta.
Vieläkin arvostan ko. henkilöä opettajana!
Perusrakenteiden jonkin asteinen tuntemus on mielestäni tärkeää koska nämä "ainoat oikeat opit" kuitenkin ohjaavat suurten ihmismassojen toimintaa.
käynyt ja uskonnon opettajana oli naisteologi, elikkä ulkoa piti osata "kannesta kanteen" katekismus, siinä se. Pitihän sitä opettajaa arvostaa, että sai todistukseen ainakin 8 .
Mutta tänäpäivänä on niin monenlaisia maahanmuuttajia, niitä tulee niin monesta eri kulttuurista.
Niitä oikeita oppeja. Jaa,a kukaan ei tiedä mitä tuleman pitää.
Ainut oikea oppi.
Omasta mielestään.
Kommunismista konfutselaisuuteen.
Lestadiolaisuudesta luonnonuskontoihin.
Aina löytyy niitä suvaitsemattomia jotka ovat mielestään oikeassa.
Ei ole pahitteeksi tietää hieman ajatusrakennelman perusteista.
Ei ole kyse vain mahanmuuttajista vaan myöskin hieman laajemmista ympyröistä.
Minä ainakin uskon Jumalaan ja Raamatun sanomaan Jumalan rakkaudesta. Uskontoa ei missään tapauksessa saa poistaa koulusta.
Saatanan suurin valhe ihmisten keskuudessa on se, että se uskottelee ettei sitä ole olemassa.
Koska en kunnioita sitä, en käytä siitä 'hän' vaan 'se'.
koulöussa,mutta uskontojen historiaa ja tapoja saa olla koulussakin.
Muuten käy niinkuin erään kerran tässä että Isä/kummi/eno/ukki/veli ryntäsi kuvaamaan siunattavaa lasta alttarille! Ja muut aikuiset puhuivat omia asioita suureen ääneen.
Vaikka ei usko,pitää kunnioittaa niitä,jotka niin tekevät!
etta joillakin on viela 'selkarankaa'... eika taivu joka tuulen mukaan.blessings.l-h
Olen kanssasi ihan samaa mieltä. Tieto vie pois turhia epäluuloja. Meidän lapsuudessamme uskonnon opetus sai olla tunnustuksellista. Nyt suvivirrestäkin jätetään pois säkeistö: "Oi Jeesus Kristus jalo...", ettei vain kukaan loukkaantuisi. Ihan hassua, kun näistä Suomen totutuista tavoista luovutaan. Annetaan lapsille tietoa ja valta valita ihan itse, kun he kasvavat isommiksi.
Tuo kertomasi tapaus oli aika ikävää. Kun olin kummityttöni ristiäisissä pari vuotta sitten, niin ristiäisten alussa vanhemmat sanoivat, että he laittavat videokameran tallentamaan koko kasteen ja he toivoivat ettei kukaan ota kuvia toimituksen aikana.
Uskonnon tunneilla pitäisi opettaa jokaista ihmistä kunnioittamaan ja rakastamaan kaikkia lähimmäisiään. Nämä "ainoan oikean uskonnon" perheen lapset ovat todellisiä rääväsuita. Jopa leikeissään pikkuiset leikkivät Barbeillaan: "tinä et pääte taivaateen kun tinulla on huulipunaa ja kihala tukka ja tinä etä pääte taivaateen ku tinä et käy meiän teulakunnatta". Naapureiden pikkuisia lapsia nämä lapset kiusaavat myös: "Te ette pääse taivaaseen, kun olette vääräuskoisia". Kummipoikani pikkusiskot menivät kysymään äidiltään, eikö heidän uskonsa olekaan oikein ja pääseekö sinne taivaaseen vain nuo (piip)?
Nuo jotkut (ei kaikki) 'piip' uskovaiset ovat ottaneet itselleen Jumalan valtuuden tuomita kadotukseen. Kukaan ihminen ei saa tuomita: "...Älkää kadotustuomiota lausuko.."...... ja vielä "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi, sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä tuomiolla teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teidät mitataan"(Matt.7:1)
Nyt viimeaikoina on ollut paljon televisiossa (viimeksi eilen) muslimien opeista. Hekin uskovat Moosekseen, Jumalaan, Jeesukseen, Mariaan ja Jeesuksen neiseelliseen syntymään, MUTTA heille Jeesus ei ole Jumalan Poika vaan yksi profeetoista (siis eilen yksi musliminainen kertoi TV:ssä). Meille kristityille Jeesus on taas kaikkein tärkein Raamatun henkilö ja meille Hän on Jumalan Poika.
Kouluissa on opetettava eri uskontojen pääasioita, eksegetiikkaa ja jokaisen ihmisen kunnioittamista, vaikka hän ei olisikaan uskossa vielä. Tämä lähimmäisen rakastaminen ja kunnioittaminen on opetettava jo kotona.
Jumala rakastaa ihan jokaista ihmistä ja Hän toivoo, että KAIKKI ihmiset pelastuvat ja tulevat tuntemaan totuuden (Tim. 2:4).
miksi huolta siis kannat.
ruumis maatuu. Sielu elää ikuisesti=)
ateisteilla ole oma palstansa ja eikö tämä aloitus kuuluisi sinne?
kun kaikki ovat asiasta samaa mieltä? Toisaalta tietysti koko aihe kuuluu kategoriaan "makuasioista ei voi kiistellä".
kun kuolema kolkuttaa olkapäälle. jokaiselle tulee se hetki elämässä että yksin on. silloin huokaus tai armon pyyntö Luojalta vain voi lohduttaa, rauhoittaa. Muista Luojaasi nuoruudessasi ennenkuin pahat päivät tulevat on minun mielessä pyörineet viime päivinä. Julma sairaus on iskenyt kahteen sisareeni. Syöpä joka oli jo hallinnassa mutta molemmilla uusi. Eri muodot kummallakin ja uusiutuessaan toiset muodot.
Hyvän kohdan valitsit. Tuon laittamasi Raamatun kohdan jatko osakin: 'Muista Luojaasi nuoruudessasi, ennenkuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova: "Nämä eivät minua miellytä"...' Saarnaaja 12: 1-2.
Toinen kohta, kun 'paha päivä' on jo tullut:
"Ja avuksi huuda minua hädän päivänä, niin minä tahdon auttaa sinua ja sinun pitää kunnioittaman minua." Psalmi 50:15
Taivaan Isän siunausta sinulle ja vaikean sairauden kohtaamille sisarillesi ♥
Eikö tee pahaa katsella kun poliitikkomme veisailevat virsiä ja vannovat valoja jumalan nimeen? Kenen jumalan nimeen? Fariseusten toimia!
Uskonto pois kaikesta julkisesta elämästä ja kirkolliset verot vapaaehtoisiksi maksuiksi, joilla ei pidä olla mitään tekemistä tuloverolaskelmien kanssa!
Miksi ihmeessä tätä mielipuolisuutta jatketaan??