Siinä vaiheessa kun mieheni fyysinen läheisyys alkoi etomaan, ryhdyin tosissani miettimäään eroa.
Miksi olisin miehen kanssa, jonka kanssa en halua seksiä.
Miehen fyysinen läheisyys alkoi etomaan kun hänen agresiivisuutensa (mm. esineiden paiskominen paheni).
Aikaisemmin seksihaluni olivat vähentyneet miehen itsekkyyden vuoksi ja hän sitten kosti minulle haluttomuuteni olemalla agressiivinen.
Siitä seurasi että lakkasin kokonaan haluamasta joten halusin vain eroon hänestä.
Kyllä se haluttomuus suhteessa kertoo yleensä muista ongelmista. Minun haluttomuuteni alkoi siitä kun mies oli aina itsekäs, määräili eikä ottanut minua huomioon. Pikkuhiljaa se paheni, aina vaan harvemmin kiinnosti.
Haluttomuus kertoo paljon
1
1938
Vastaukset
- ------------ -----------
Mulla nyt ei juuri ole alkanu suorastaan etomaan, mutta ei vaan vois vähempää kiinnostaa.
Seksiä ei ole ollu hänen kans yli vuoteen. Minä tein silloinkin sen alotteen - naida napsautettiin - minä en lauennut - siinä se.
Aloitteen tein kun arvelin että "seksiä kuuluun olla", ja tällaisia putken katkaisuja on ollut jo usean vuoden ajan. Että vuoden- kahden välein vain, ja sekään ei mistään kotoisin.
Suhteen alussa yli 10v sitten oltiin kuin kanit. Sitten mentiin avioon parin vuoden päästä.
Hommaan liittynyt vuosien saatossa viinaa, väkivaltaa, nimittelyä, vähättelyä. Lyödä olen osannut kyllä joskus vähän minäkin.. mutta että hän tekee sen, iso karski ukko. Hän on kauhea vänkäämään, aina olevinaan oikeassa (myös selvänä), saattanut huoritella selvänä kuten kaikkea muutakin. Viinaa ei noihin asioihin tarvita.
Nyt on rauhallisempaa, mutta vähättely ja ärinä on hällä herkässä. Ja mitätöinti. Omia virheitä ei myönnä, toisten virheet aina vuoren korkuisia.
Ei tee mitään aloitteita seksin suhteen, on sanonutkin ettei aio enää koskaan tehdä niitä, hoitaa homman omatoimisesti. Olen nähnytkin.
Nukkumaan ei laita käteen vetämättä. Nukumme myös erillään, enimmän osan liitosta ollut niin. Alkuperäinen syy oli kuorsaus, sitten se hellitti ja minä yritin paluuta yhteiseen vuoteeseen - hän saattaa olla jonkin aikaa mutta lähtee sitten jossain välissä..
On kuulema tyytyväinen tilanteeseen, sanoo että passaa hälle. Kertoo joka suuntaan, kuinka liittomme on onnellinen! ..
Kuulema olen minä syypää että seksiä ei ole, että tein kaiken jossain vaiheessa mahdottomaksi, ettei uskaltanut lähestyä millään tavalla.
No, tosi on se että yhteen aikaan ois pitänyt olla jatkuvasti housut nilkoissa, ja jotain vain meni pieleen sitten.. en tiiä.
Seksiterapeuteille tms hän ei lähde missään tapauksessa. Eikä he enää voikaan auttaa. Kukaan ei voi enää.
Nyt mulla on suhde, voisi sanoa. Ehkä enemmänkin. Mentäisiin yksiin, mutta monet asiat estää sen vielä. Lapsia ei ole kellään.
Nautin joka hetkestä hänen kanssaan, muustakin yhdessäolosta kuin seksuaalisesta. Hän on turvallinen, luotettava, hellä, sävyisä, ei kehu jatkuvasti itseä, ei vähättele ja mitätöi. Kunnioittaa.
Mies ei tiedä asiasta, ei osais kuvitellakaan!
Olen mielessäni - ja osin myös paperille - listaillut tyyliin "arvostan, kunnioita, rakastan" - asioita, ja vain arvostus-sarakkeeseen voin laittaa jotain mieheni osalta.
Itsekäs ei mieheni omasta mielestään ole, mutta kyllä minun mielestäni. On myös holtiton esim rahan suhteen, ja jäänyt jotenkin kehittymättömäksi sen suhteen. Ei ole turvallinen olo ei ollenkaan. Raha-asiat panee rempalleen, ei niinkään juoden, mutta muuten kylläkin.
Kunnioitus kadonnut sanoisin.
Ja saadapa sellaista takaisin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671841Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111668Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402888Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69879Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68676- 53676
- 63673