Katsoiko kukaan teeveestä osasto 10.Siinä otettiin LAPSELTA luuydinnäyte.Mielestäni se ei ollut näytteenottoa.vaan TEURASTUSTA!!!Kysynkin,että mitenkä nykyään sama koe otetaan?Itse olen noin,elämän puolivälissä.Jos sairastuisin noin,ja tuo olisi hoitomuoto.Ilman kivunlievitystä,ampuisin mieluummin itseni!!!
rankka hoito
hirvittää
81494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyseistä ohjelmaa nyt, koska muistan sen jo sieltä 80-luvulta ja pelkäsin jokaisen neljän lapseni jokaista pientä kyhmyäkin sen jälkeen. Ja varsinkin nyt itse sairastan lymfoomaa, niin jätin ohjelman väliin.
Minulta otettiin oikeasta lonkasta pienellä poralla näyte, onko tauti levinnyt luuytimeen. Ei ollut. Puudutettiin, mutta koska luuta ei saa kunnolla puudutettua, sattui jonkin verran, lähinnä niin kuin iskiaskipua. Hoidot ja tutkimukset ovat 25 vuodessa muuttuneet ja aikuinen kestää tutkimukset muutenkin paremmin kuin pieni lapsi,joka ei ymmärrä, mistä on kyse ja rimpuilee koko ajan koetta otettaessa. Minä olin ihan rentona ja se sattui sen minkä sattui, muttei paljon. Ihan pientä siis siihen nähden, mitä siinä dokumentissa kun lapsista otettiin.
paljon olen nähnyt mutta os.10 juttu kyl veti kylmät väreet pinnalle ja puoli tipan poskeen.
Onneksi ´nykyään ei toimita samalla tavalla..minulta on 4 kertaa selkäytimeen kajottu ja vain kerran se oli viedä minut jonnekkin mis aurinko ei paista...kyllä lääketiede on onneksi niin paljo parantunut...hui
on saanut kestää itsekukin kaikenlaista ja usko pois, ihminen sietää ja jaksaa paljon kun on elämästä kysymys! Eipä ole tullut mieleenkään ampua itseäni.
En ole nähnyt tätä ko.tv ohjelmaa.Minulta on kyllä muutama kerta otettu tämä luuydinnäyte.Se on aina otettu rintalastan yläosasta.Kohde on ensin puudutettu.Sen jälkeen on porattu reikä luuhun.Kyllähän se kipeää vie ja tuntuu inhottavalta juuri silloin kun pora sattuu luuytimeen.Kyllä ihminen tämän hyvin kestää,ei sen takia kannata ajatella mitään epätoivoista.Toimenpide on lisäksi melko nopeasti ohi.Myös näytteen ottajasta riippuu,miten kaikki sujuu.Seuraavan kerran minulta otetaan tämä luuydin näyte syyskuussa.En jännitä sitä yhtään.
En nähnyt tätä ko.tv ohjelmaa.Minulla on kyllä useamman kerran otettu tämä luuydinnäyte.näyte on otettu aina rintalastan yläosasta.Ensin alue on puudutettu.Sattuuhan se kovasti,vaan ei sen vuoksi kannata alkaa miettiä mitään epätoivosta.Toimenpiteeseen vaikuttaa myös jonkinverran näytteenottajan ammattitaito.Syyskuussa minulta otetaan taas luuydinnäyte.
Kysyin, voinko olla mukana, kun luuydinnäyte otettiin 16v tyttäreltäni. Minulle vastattiin, että voi olla mukana, kunhan pysyy rauhallisena(?) Sitten kuitenkin saivat järjestettyä niin, että eri lääkäri tuli ottamaan näytteet lonkasta ja rintalastasta saman nukutuksen aikana, kun otettiin imusolmukkeesta koepala. Hoitava lääkäri kertoi, että nykyään lapsilta otetaan luuydinnäyte nukutuksessa ja onneksi tyttöni tässä kohtaa siis laskettiin lapseksi. Jälkeenpäin kertoi, että hieman arka kohta oli lonkassa. Katselin dokumenttia kauhulla: lääkäri ruttasi ilmeisesti sitä luuporaa täysin voimin ja lapsi parkui monen hoitajan pidellessä kiinni. Toisaalta, jo tilanne laittaa parkumaan, aika samanlaisena muistan tyttäreni tärykalvonpuhkaisuoperaation noin 12 vuotta sitten. Toivottavasti sekin on nykyään erilainen.
Luin ketjun läpi. En katsonut ohjelmaa. Voisitteko kertoa milloin tällaisia kokeita tarvitaan.
vaikkapa leukemiaa taikka luusyöpää taikka vastaavaa. pelkkä verikoe ei kerro läheskään kaikkea, ja monesti tarvitaan luuydinnäytteen lisäksi myös näyte luusta itsestään.