Kääpiökirppoja mangoldissa?

Ken Tiessen

Kasvimaalle iski outo tuholainen, joka syö pitsiksi mangoldin, punajuuren ja mustajuuren lehdet, ohimennen myös mm. peltovalvatin. Esim. lehtisalaatti saa jäädä rauhaan.

Tuholainen on juuri ja juuri millin mittainen kiiltävän musta kuoriainen, joka ei juuri koskettelusta välitä, mutta toisinaan ponnahtaa kuin kirppa. Mutta mitä kirpat tekevät pellossa sateisen kesän jälkeen elokuun puolivälissä? Eivätkös ne kuuluisi kuivaan kesään ja ristikukkaisten nuoruusiän harmeihin? Olen kyllä kuullut, että punajuuri voi niistä kärsiä, joten miksei sitten mangoldikin. Mutta että vielä mustajuuri ja valvatti, pesunkestävät mykerökukkaiset.

Voiko asiaan vaikuttaa se, että kesä oli pellollani ristikukkaisille (sekä hyöty- että rikkakasveille) katastrofi, joten kirppojen on haettava ruokansa muualta? Mutta onko kirpoissa niin pieniä lajeja, ettei niitä edes eläimiksi tunnista, ellei katsele ilman silmälaseja? Olen aina luullut niitä vähintään pari-kolmemillisiksi.

0

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

        Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
        Pirkanmaa
        162
        4053
      2. Jos olisit täällä

        Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
        Ihastuminen
        36
        2331
      3. Tämän hetken

        Terveiset kaivatullesi ⬇️
        Ikävä
        150
        2083
      4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

        Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
        Hyrynsalmi
        16
        1689
      5. Vieläkö sä toivot

        Meidän välille jotain?
        Ikävä
        80
        1282
      6. Voi Rakas siellä

        Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
        Tunteet
        24
        1240
      7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

        Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
        Euroviisut
        31
        1122
      8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

        Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
        Maailman menoa
        144
        1082
      9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

        Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
        Maailman menoa
        100
        908
      10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

        Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
        Lieksa
        115
        830
      Aihe