Miten muualla maailmassa digidigi?

Miten yleisiä digitaaliset lähetykset ovat maailmalla vai olemmeko jälkijunassa vasta seuraamassa muita, vai onko muu maailma vielä analogisella tasolla? Kukas osasi vastata?
5737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..eikä kukaan valita. Jos joku kanava ei näy hyvin mennään kauppaan ja hankitaan sellainen laite että näkyy! Täällä on huomattu, että se on huomattavasti parempi parannuskeino kun chattipalstalla valittaminen. Tosin, täällä myyjätkin tuntuvat tietävän asioista. Kävin kesällä Helsingissä, poikkesin muutamassa tv-liikkeessä ja kyselin tyhmiä digi-asioista. vastauksia tuli laidasta laitaan. Tuntui siltä kuin arvaisivat ennemmin ja kertovat sitten asiakkaille mitä sylki suuhnu tuo...

Ruotsissa ja Englannissa on muuten digi-lähetykset toteutettu jo, yhdysvalloissa on jo pitkään ollut digilähetyksiä, nyttemmin jo paljon HD-lähetyksiä.

Äänestä

Digi etenee...

"Suomella oma mallinsa Euroopassa
Suomen television digitalisoituminen on osa eurooppalaista kehitystä.

Siirtymisessä on maittain erilaisia malleja. Esimerkiksi Ruotsissa digitelevisioon siirrytään alueittain pitkällä aikavälillä digiverkon valmistumisen tahtiin. Ensimmäisenä naapurissa ennätti Gotlanti, jossa eletään jo sataprosenttisesti digiaikaa. Koko Ruotsin arvellaan olevan digissä vuoden 2008 alkupuolella.

Suomen mallissa päätettiin rakentaa ensin maan laajuinen verkko ja siirtyä digiin yhdellä rysäyksellä.

Myös Isossa-Britanniassa digiin siirrytään vaiheittain. Lontoo on suunnitelmissa viimeisenä, ja siellä siirtyminen ajoittuu vuoteen 2012.

Sama vuosi on myös koko EU:n tavoitevuosi.

Unioni on suositellut, että kaikki jäsenmaat olisivat vuonna 2012 digiajassa.

Suositus koskee myös niitä uusia EU-maita, jotka eivät ole vielä tehneet asian hyväksi mitään."
http://www.aamulehti.fi/teema/digitv/4021.shtml

"Yhdysvalloissa päättäjät ovat huolissaan television digiaikaan siirtymisestä. Viranomaiset epäilevät, että amerikkalaiset eivät ole tarpeeksi tietoisia tv-lähetyksissä kahden vuoden kuluttua tapahtuvasta muutoksesta. Yhdysvalloissa siirrytään analogisista lähetyksistä digitaalisiin helmikuussa 2009."
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id65970.html

Äänestä
  • No voi tyrä! Täällä EU:ssa kun ollaan:
    Tiedoksi nyt kaikille! EU:ssa jyrää saksa ja ranska JA niiden pillin mukaan mennään!
    Saksalaiset ilmoittaa 2012 loppuu ana-lähetykset.
    Sitten tietysti herää kysymys?
    Ne hdtv-kanavat ?
    No yksinkertainen vastaus ja fakta:
    Ei tule suomeen ikinä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gfdgdfg kirjoitti:

Miten yleisiä digitaaliset lähetykset ovat maailmalla vai olemmeko jälkijunassa vasta seuraamassa muita, vai onko muu maailma vielä analogisella tasolla? Kukas osasi vastata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu