Tappava nuorisomuoti
--------------------------------------------------------------------------------
1990-1995
huumeisiin kuoli Suomessa noin viisisataa ihmistä.
1996 helsinkiläisistä kahdeksasluokkalaisista reilu viidennes, lukiolaista yli kolmannes ja ammattioppilaitoksissa yli neljäkymmentä prosenttia oli kokeillut huumaavia aineita.
1998 seitsemän prosenttia 15-16-vuotiaista koululaisista ilmoitti käyttäneensä tai kokeilleensa kannabista.
1998 Suomessa tehtiin 6 470 huumausaine-
takavarikkoa. Kasvua edellisvuodesta oli seitsemäntoista prosenttia.
--------------------------------------------------------------------------------
Amfetamiini
Keskushermostoa kiihottava aine. Väärinkäyttäjät kutsuvat sitä nimellä "vauhti" tai "spiidi". Amfetamiini on valkeata pulveria, jota voidaan juoda drinkkeinä, niellä pillereinä, nuuskata imupillillä tai ottaa suoraan suoneen.
Ecstasy
Ecstasy on amfetamiinin tapainen aine, jonka vaikutus on samantyyppinen kuin LSD:llä. Johtaa nopeasti psyykkiseen riippuvuuteen. Ecstasya saadaan lähinnä pillereinä, mutta myös kapseleina.
Ghb eli Gamma
Lamauttaa keskushermoston toimintaa ja pitkäaikaiskäyttö aiheuttaa fyysistä riippuvuutta. Käytetään rakeina, kapseleina, jauheena tai liuoksena yleensä suun kautta otettuna. Ghb:tä ei ole laissa määritelty huumausaineeksi, mutta sen vaikutukset käyttäjälleen ovat samankaltaisia ja terveydelle haitallisia.
Hallusinogeenit
Muuttavat todellisuudentajua. LSD, PCP, psilosybiinisieni ja meskaliinikaktus ovat tavallisimpia hallusinogeenejä, kuten myös erilaiset kasvit ja muut sienet. Kaikki aistihavainnot muuttuvat, ja henkilö vaikuttaa "hullulta".
Heroiini
Morfiinista valmistettu jauhe, jota käytetään joko suonensisäisesti tai poltettuna. Jo muutamasta käyttökerrasta seuraa riippuvuus. Vieroitusoireet ovat vaarallisia ja saattavat aiheuttaa kuoleman.
Kannabis
Kannabistuotteisiin kuuluvat marijuana, hasis ja hasisöljy. Kannabiksen poistuminen ihmisen elimistöstä kestää useita viikkoja jo yhden ainoan käyttökerran jälkeen. Kannabisten sisältämät aineet muuttavat ihmisen persoonallisuutta ja aiheuttavat riippuvuutta, kuten muutkin huumeet.
Kokaiini
Vaikutus on voimakkaampi, mutta lyhytaikaisempi kuin amfetamiinilla, ja sen ostohinta on korkeampi. Kokaiinia saadaan kokapensaan lehdistä, kun taas amfetamiini on synteettistä eli sitä valmistetaan laboratorioissa.
LSD
Voimakkain aistiharhoja aiheuttava huumausaine. LSD aiheuttaa epätodellisia mielikuvia ja harhoja, ja käytön lopettamisen jälkeen voi ilmetä mielenhäiriöitä. Myös mielisairausriski kasvaa. LSD aiheuttaa voimakkaan psyykkisen riippuvuuden, elämä ilman LSD:tä alkaa tuntua tyhjältä. Suomessa tänä vuonna tapahtuneiden nuorten huumekuolemien aiheuttajana on pääasiallisesti ollut heroiini. Heroiini on aikaisemmin ollut huumeidenkäyttäjien viimeinen aine, mutta nykyään sillä tehdään yhä useammin ensimmäiset huumekokeilut. Uutisotsikoihin nousseet Turun huumekuolemat herättivät jälleen keskustelua nuorten kasvaneesta huumeiden käytöstä.
Heroiinin käyttö on kasvanut Turussa selvästi viime vuodesta. Huumekauppiaat myyvät kaupungin katukaupassa heroiinia jopa alle 15-vuotiaille aloittelijoille, jotka saattavat kokemattomuuttaan ottaa kuolettavan yliannoksen.
Heroiini ei ole tasavahvuinen huume, joten sen annostelu on vaikeaa. Yhdestä heroiinigrammasta saa viidestäkymmenestä kuuteenkymmeneen annosta, ja yksi annos saattaa olla vahvempaa kuin toinen. Viranomaisten mukaan juuri tämän takia yliannostuksia tapahtuu, sillä huumeissa ei ole "tuoteselostetta".
Syksyn 1999 aikana Turun seudulla on huumeita käyttäneiden elvytettyjen ja kuolleiden ihmisten määrä on kaksinkertaistunut viime vuodesta. Huumekuolemia oli lokakuuhun mennessä noin kolmekymmentä, joiden lisäksi ovat vielä välilliset huumekuolemat. Tällaisia ovat huumeidenkäyttäjien tekemät itsemurhat ja heidän aiheuttamansa liikenneonnettomuudet. Kaikki huumausaineet aiheuttavat harha-aistimuksia, sekavuutta, mielenterveyshäiriöitä ja riippuvuutta.
Vakituisesti huumeita käyttävä henkilö ei elä pitkään. Jotkut kuolevat yliannostuksiin jo teini-iässä, toiset 20-30-vuotiaina, yleensä viimeistään 30-40 vuoden iässä.
Heroiini vaikuttaa neljännen aivokammion pohjakeskuksiin ja tuhoaa aivosolukkoa. Suonensisäisesti huume vaikuttaa nopeasti, suun kautta imeytyminen on hitaampaa, ja poltettuna heroiini johtaa pikkuannoksenakin nopeaan huumaustilan nousunopeuteen. Heroiinin yliannostus aiheuttaa opiaattimyrkytyksen eli keskushermosto lamautuu ja hengitys pysähtyy.
Huumausainerikokset yleisempiä Etelä-Suomessa
Huumeiden takavarikointitilastot osoittavat, että huumeongelma on pahentunut. Tilastojen perusteella on silti vaikea arvioida huumeongelman todellista laajuutta. Poliisi ja tulli ovat tehostaneet huumausaineiden valvontaa tämän vuosikymmenen aikana. Esimerkiksi Helsingissä huumerikosten määrä on kasvanut tasaisesti, kun taas muissa kunnissa kasvu on ollut voimakasta.
Suomen huumeongelma on pienempi kuin useimmissa muissa maissa. Tähän vuoteen asti viranomaisten tietoon tulleiden heroiinin käyttäjien määrä on ollut pieni, ja huumeisiin liittyneitä yliannostuskuolemia on ollut muutamia kymmeniä vuosittain.
Suomen kouluissa tehtiin 1995 huumekysely 15-16-vuotiaille nuorille, joista hieman yli viisi prosenttia ilmoitti laittomien huumeiden käytöstä. Kyselystä selvisi, että alkoholin ja lääkeaineiden yhtäaikainen käyttö oli kaksi kertaa yleisempää tytöillä kuin pojilla. Helsingissä nuorten huumeiden käyttö oli yli kaksinkertaista muuhun maahan verrattuna.
Tutkimuksen mukaan kannabiksen eli hasiksen tai marijuanan kokeileminen yleistyy voimakkaasti juuri ennen viidettätoista ikävuotta. Osa nuorista hankkii rahaa huumeen ostamiseen laittomin keinoin eli muun muassa varastamalla.
--------------------------------------------------------------------------------
Lähteet: Aarne Kinnunen: Huumausainerikokset. Rikollisuustilanne 1998, Koulutien taustapaketti 11.2.1998, Oikeuspoliittinen tutkimuslaitoksen julkaisu 165, Turun Sanomat 10.10.1998, 24.10,30.10.1999.
Linkkejä:
http://www.paihdelinkki.fi/A-klinikan sivut, joilla voi myös tehdä testin päihdeaineidenkäytöstään.
Koulutien taustapaketissa on haastateltu muun muassa jääkiekkoilija Jere Karalahtea.
http://www.tohtori.fi/nuortenlaakari/167a.htmKerrotaan eri huumausaineiden vaikutuksista.
--------------------------------------------------------------------------------
Teksti Sari Salmela, ulkoasu Heini Karjanmaa. Avattu Koulutiellä 17.11.1999
...Kannattaako pilata elämänsä huumeilla?
Huumekuolemat
5
1154
Vastaukset
- Naapurin äijä
Ei todellakaan kannata.
Varsinkin kun puhutaan nuorista, olen täsmälleen yhtä jyrkkä kannoissani kuin mitä muutkin.Valitettavasti sillä tuskin on merkitystä yhdellekkään huumeista kiinnostuneille nuorille.
Postaamassasi tekstissä yksiä isoimpia korjausta kaipaavia kohtia oli huumeiden käyttäjien odotettu elinikä. Tuosta jäi käsitys, että huumausaineesta riippumatta elinikä tuskin ylittää 40 ikävuotta. Tuon koen aika hurjaksi "bulliksi"..
Tämä huumausaineiden niputtaminen on nykyvalistuksen PAHIMPIA PERISYNTEJÄ, ja jos joku, niin se on eräitä isoimpia syitä kovien huumeiden kokeiluihin.
Ainakin minusta on parempi, jos teini kokeilee kannabista, saa haluamansa, lopettaa tai jatkaa käyttämistään,siirtymättä vahvempiin aineisiin KUIN ETTÄ johtuen puutteellisesta valistuksesta, hän ymmärtää KAIKKI HUUMEET könttänä samankaltaisin haittatekijöin..jolloin polku on jo valmiiksi maalattuna!!
Tämä asia on yksiä isoimpia ihmettelemiäni puutteita valtion hyväksymässä valistuksessa.Eikö kukaan kannabiksen vastustajista näe tätä ilmiötä vaarallisena?- Huumeeton
Turha selittää ,että jotkut alkavat vetää kovempia huumeita siksi koska huumeet ovat laittomia.....siis todella naurettavaa paskan lässyttämistä.Kukaan ei pakota käyttämään huumeita ja jos joku erehtyy käyttämään niin eih'än siitä voi syyttää kuin itseään vai?
- Narc
Huumeeton kirjoitti:
Turha selittää ,että jotkut alkavat vetää kovempia huumeita siksi koska huumeet ovat laittomia.....siis todella naurettavaa paskan lässyttämistä.Kukaan ei pakota käyttämään huumeita ja jos joku erehtyy käyttämään niin eih'än siitä voi syyttää kuin itseään vai?
Kysymys ystävä kallis ei todellakaan ole siitä, että "jotkut alkavat vetää kovempia huumeita siksi koska huumeet ovat laittomia."
Äijä selitti hyvin tarkkaan miksi niputtaminen on äärimmäisen vaarallista; tällöin nuori "ymmärtää KAIKKI HUUMEET könttänä samankaltaisin haittatekijöin.."
Jolloin saadaan äkkiä aikaiseksi tilanne, että nuorelle kokemattomalle voidaan myydä suht harmittoman kannabiksen sijasta heroiinia (mikä tuossa IHRY:n jutussakin mainitaan), joka on kuitenkin muutamaa kertaluokkaa rankempi huume.
Polleöveri tappaa, kannaöveri ei. Mutta nuori ei tätä eroa välttämättä ymmärrä kun ei kukaan sitä suostu kertomaan.
Ja silläkin uhalla että...
Viinaakaan ei ole pakko käyttää.
- hupu
näistä tutkimuksista taas käy ilmi se että cannabiksella ei ole mitään tekemistä kuolemantapausten kanssa, vaan syypäänä ovat vahvat huumeet,joiden käyttö pitäisi saada loppumaan.erityisesti kemiallisesti tuotettujen aineiden,koska haitat tuntuvat olevan pahimmat juuri niiden kohdalla, ja myös niiden käyttö tuntuu olevan yleisintä.
kenenkään ei kannattaisi pilata elämäänsä,lukemattomat ihmset tekevät sitä silti,myös ilman mitään päihteitä.- Anonyymi
En suoranaisesti ota kantaa aiempiin keskusteluihin
Henkilö joka tarjoaa huumeita alaikäisille on täysin edesvastuuton. Vankilatuomio huumeen tarjoajalle, vähintään 5v.
Jos huumetta vastaanottanut on jäänyt huumekoukkuun ja 5vuoden kuluttua on yhteiskuntakelvoton, Huumevälittäjälle lisättäisin 1v. kuritushuonetta, jotta muistaa mitä tuli tehtyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 625148
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai554606Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234559Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3041835- 851493
- 911472
- 2351360
- 3201073
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50880