Vastaukset 4
- Esko
Koraanissa olevan jotain tieteellistä tietoa, pitäisi sitä esittää. Tuo on vain paljon melua tyhjästä. Kun luvataan esittää Koraanin tieteellisyyttä ja kuitenkin se muuttuu Raamatun moittimiseksi, sekin osoittaa kirjoittajan ajattelun heikkoutta.
Jos Koraanin kirjoittajat olisivat tunteneet aurinkokunnan rakenteen, he eivät olisi kirjoittaneet, että aurinko laskee johonkin lähteeseen.
http://www.islamopas.com/koraani/018.htm
85. Hän eteni yhtä suuntaa, kunnes saapui sinne, missä aurinko laskee, ja
86. näki sen laskevan kuumaan lähteeseen, ja hän tapasi lähistöllä ihmisiä.- khgsw
islam is the only real religion .the science has prouven it .. many ckritians scientiste became muslim because of that . keep dreaming
Koraanin tieteellinen ylivertaisuus näkyy nykyaikana siinäkin, miten tiedenobelit menevät suhteettoman suuressa määrin muslimeille, kun esim. juutalaiset, kristityt ja ateistit ovat aliedustettuina. Sama ilmiö on havaittavissa mm. patenttihakemuksissa.
Pahat kielet tosin kertovat, että islamin kulta-aika (n. v. 1000 jKr tietämissä) johtui antiikin tietämyksen kääntämisestä ja hyväksikäytöstä silloin vielä dynaamisessa kulttuurissa. Myöhempi kivettyminen on ollut paluuta "ajattomaan" Koraaniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361952
- 41610
- 31536
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne59452- 37435
- 54411
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14403T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6397- 40391
- 32381