Mitäs mieltä ootte, c4 huoltokirjassa lukee, että öljynvaihto vuoden välein jos ajetaan vuodessa vähemmän kuin 20 000km. Nyt mittarissa 36 000 ja vuosi edellisestä öljynvaihdosta tulee kolmen viikon päästä. Siis, pitäiskö nyt viedä öljynvaihtoon ja 4000 km päästä 40 000 huoltoon ja taas vaihdetaan öljyt...vai vaihdetaanko? Kokemuksia, mielipiteitä!!!
c4 öljynvaihto
ssssa32467
43433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos viet sen huoltoon 36 tuhannessa, niin ei sun tartte sitä heti 40:ssä huoltoon viedä. Eli teet siinä kohta "40 huollon". Viet taas sitten kun tulee seuraava 20 / vuosi täyteen. Huoltoilmaisinkin tuntui muistavan tuon välin tarkasti, eli todennäköisesti sitten seuraavan kerran haluaa huoltoon sitten 56000 kohdalla.
Viet sen siinä n. kuukauden päästä huoltoon vain.
Pari tonnia tai viikkoa sinne tänne. Ei niiden huoltojen kannsa ihan päivän tai kilometrin tarkkuudella tarvitse pelata.
no niin mä vähän ajattelinkin, kiitos asiallisista vastauksista.
Uuteen seenelkkuun (HDI) öljyt ennenkuin tulee eka huolto eli 20 tkm? Ei ne alkuperäiset öljyt kuitenkaan kovin hyviä ole?