Olis kiikarissa Octavia 2.0 TDI elegance farmari,
ihan uusi. Nyt kaivattas asiallisia kommentteja
ko. mallista, kannattaako hankkia?
ihan uusi. Nyt kaivattas asiallisia kommentteja
ko. mallista, kannattaako hankkia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
vaihteistolla varustettuna pari viikkoa, eikä ajaminen paljon helpompaa voisi olla. Koneessa kivasti puhtia, kulutus todella pieni ja DSG automaatti kiihtyy tasaisen eleettömästi. Kannattaa ehdottomasti testata DSG!
Yhtään negatiivista asiaa vielä keksinyt ko. autosta.
asiallisia kommentteja, mutta tuolta voisi löytyä:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/index.php?
35.400.- euroa on uuden Citroen C5 diesel farkun hinta. Octavia 33.140.- euroa. Eli loppupeleissä lähes saman hintaiset autot.
http://www.makelankone.fi/citroen/index.htm
Kannattaa tutustua ihan tosissaan, laadukas, muodokas ja mukava kulkine.
Käy ainakin koe-ajamassa paikkakunnallasi. Et pety.
Skoda on arveluttavassa maineessa laatunsa ja vikojensa kanssa. Eikä se auton imagokaan ole sieltä parhaasta päästä.
HESARIN VIKALISTA ON TODELLA LYHYT:
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1176
Minä suosittelen unohtamaan kaikki Skodat, ihan omien kokemusten perusteella, huonompaa autoa ei minulla ole ollut omistuksessani viimeisen 10 vuoden aikana.
Enkä koske enää pitkällä tikullakaan! Paskempaa laitetta ei voi olla:
- koneremppa 60 tkm
- sateella ovia ei saanut lukkoon
- etupuhallin vaihettiin kolme kertaa
- etupyörien laakerit meni vaihtoon 20 tkm välein
- turvatyynyn valon ansiosta ajaminen oli kuin diskossa hillumista
Ainoa hyvä asia oli, ettei autossa ollut vielä ruosteita 1,5 vuoden ikäisenä kun myin sen pois. Oli kyllä arvokin tipahtanut puolella.
Ei helvetti tommoisia paskoja sais olla edes myynnissä.
siis seoli citikka?
Myönnän kyllä, että noista löytyy myös hyviä yksilöitä, mutta tiedäppä se tilatessa...
Jos Skoda on kerran arveluttavassa maineessa, ja imagokin mättää, on kummallista, että Ocu on toiseksi myydyin automalli ja C5 ei näy edes TOP-30 listalla. Tosin sijalta 24. löytyy kyllä C4 ...
Kannattaa ehkä tutustua myös ADAC:in tiellejättö-, ja Tüv:n katsastushylkytilastoihin ennen päätöksentekoa! Vaikkapa ihan kotoisista Merkkien Merkki -tutkimuksestakin löytyy arvattavissa olevia peränpitäjiä ja toisaalta nousijoita ...!
Kansa muistaa hyvin muutaman vuoden takaiset pakkastalvet, joissa juuri C5:n huohotinongelmat nousivat yleiseen tietoon.
Vuoden verran ja n. 40tkm ajeltu sellaisella DSG:lla lisättynä.
Ajo-ominaisuudet, tilat, kulutus, moottorin ja vaihteiston ominaisuudet ovat kohdallaan ja näin ollen hinta-laatu-suhde hyvä.
Talvellakin näyttää tarkenevan, vaikka se oli itselläni epäilyksenä autoa hommatessa.
Moittia voinee moottorin raksutusta taajama-ajossa ja suhteessa tehokkaisiin lähivaloihin heikohkoja kaukovaloja. Rengasmelu on myös karkealla pinnalla korkeahko. Minun korvaani se kuitenkin kuulostaa pienemmältä kuin esim. -06 Mondeon melu.
Takuukorjauksena olen teettänyt kaksi ohjelmistopäivitystä. Toinen huonon kylmäkäynnistyksen (>-20) takia ja toinen vaihteiston vaihtamisohjelman päivittämiseksi. Nyt ovat ok.
Lisäksi toisen ajovalonpesimen suojaluukku oli irronnut ja laitettiin takuuseen.
Kokeile DSG, voit jäädä koukkuun...
Jos tuommosen hankit, niin esim. 3v kuluttua saat 90% rahoistasi vielä takasin. (2005 malleista 07/2007 jälleenmyytynä Octavian arvo oli säilynyt parhaiten; 8 parhaan arvonsa säilyttäjän joukossa 4 TDI Octaviaa!)
Kun tuolla joku C5:sta välissä mainosti, niin ainakin se on taasen "surullisen kuuluisa" juuri arvonsa ennätysmäisen nopeana tiputtajana.
Minulla -06 1.9 TDI Elegance Combi manuaalina, eikä siinäkään mitään valittamista.
Mulla hyvitys oli 23te eli arvon tiputus noin 35%. Eikai kukaan ole niin tyhmä että maksaa 3v autosta, jolla ajettu 100tkm ja takuu rauennut, lähes uuden hinnan.
mutta ne ostelee lähinnä Tojotia.
Nulla yhden kaverin auton arvo nousi. Se ei voi nyt myydä sitä, ku koko ajan arvo vaan nousee.
Voi herrajestas. Kaikkien arvo vaan putoaa ja on nolla aiemmin kuin uskotkaan.
Ainakin minun mielestäni, sillä itse juuri sellaisen tilasin. 2.0tdi DSG Elegance farkku.
Pitkään eri merkkejä vertailin, koeajoin, vääntelin ja kääntelin ja loppupelissään pisimmän korren vei Octavia. Viime metreillä jäljellä olivat enää Avensis ja Octavia, joista Octavia pärjäsi parempana nimen omaan automaattivaihteiston ja huomattavasti (minulle) paremman ajoasennon ja penkin ansiosta.
Skodan ajettavuudesta minä pidän. Auto tuntuu tukevalta ja jämäkältä ja kahden litran dieselissä on sen verran potkua ja vääntöä, ettei sillä jalkoihin jää.
Myös edellinen autoni on Octavia, mutta täysin "avoimin mielin" muitakin merkkejä tarkastelin ja harkitsin. Toisaalta vaakakupissa painoi positiivinen kokemus edellisestä Skodastani ja sen luotettavuudesta, vaikkakin enpä usko että luotettavuuden kanssa olisi ollut ongelmia Avensiksessakaan.
Edellisessä mallissa (-04) häiritsi takatilojen ahtaus, konttia lukuun ottamatta, sekä muutamat muut pikkuseikat. Skodan hinta on niiltä ajoilta noussut mutta täytyy sanoa että kyllä hinnan nousulle on myös perusteitakin. Niin paljon auto on muutamassa vuodessa kehittynyt. Mm. takatilat ovat kasvaneet reilusti.
Ei se auto varmastikaan täydellinen ole, enkä sellaista väitäkään. Puhtaalla maalaisjärjellä asioita punnitsin ja autoja vertailin. Skodaan päädyin ja uskon tehneeni järkevän ratkaisun.
Miinuspuolena on auton arkisuus, mutta jälleenmyyntiarvo pysyy Skodassa kohtuullisen hyvänä ja hyvin nuo tuntuvat kauppansa tekevän käytettynäkin. Nykyisillä bensan hinnoilla diesel-vehkeillä tuntuu olevan kova kysyntä.