onko kellään kokemuksia sellaisesta ja miten se paranee.
peräsuolessa haavoja
sisäpuolella
6835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varmaan suihkuttelut päivittäin sopivalla (ei liian kuumaa) vedellä ja käsittääkseni voi laittaa voidetta esim. apteekista ilman reseptiä Bepanthen (limakalvorikkoumiin).
Kuitupitoinen ruoka.
Jos ei auta niin sinne lääkärille sitten vain.
Jos menet vaivan vuoksi lääkäriin, kato ettei käy niinkuin minulle kävi, valitin mahavaivoja niin lääkäri kysyi että onko katsottu peräsuolta, sanoin että ei, no katotaanpas sinne, minuutin homma, ja laskussa oli 198 euroa, jos olisin tiennyt etukäteen hinnan olisin sanonut että eipä katota. Tämmösiä hintoja yksityislääkärit laskuttaa.
ps.Lääkäri ilkes vielä sanoa että kela korvaa hyvin näistä tutkimuksista, joo hyvin korvasi 21 euroa.
Kyllä sillon otti "pattiin".
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/ajankohtaista/?id=669
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000028264735
http://www.gastrolab.net/yafissf.htm
Vinkkinä muillekin samoista ongelmista kärsiville voisin kertoa että olen kärsinyt tosi pitkään jatkuvista peräaukon haavoista, pukamista ja niistä johtuvista verenvuodoista. Muutin ruokailutottumuksiani niin että lisäsin kuitua ja join runsaasti vettä sekä lisäsin liikuntaa. Ne auttoivat vähän (säännöllistivät vatsan toiminnan), mutta todellinen apu tuli vasta kun tajusin lisätä ruokavaliooni rasvan. Eli nyt voitelen taas vuosien tauon jälkeen leivät kevyellä hyviä rasvahappoja sisältävällä rasvalla. Parin viikon päästä vessassa käyntikin alkoi sujua kuin rasvattu ja ilman verilöylyjä:)