E6750/E6850/Q6600

Mikä kannattaa?

Tuon E6750 saa 177€ ja kaksi E6850/Q6600 reilulla 250€. Kuulin ettei 4 ytimestä ole hyötyä peleissä? Eli minkä noista ostaisitte jos kriteerinä on ainoastaan pelinopeus?

2

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeus:
      6850 3GHz
      6750 2,66MHz
      Q6600 2,4GHz

      Noin kellottamattomana.Kellotettuna nopeudet taas riippuu niin monesta tekijästä että noidenkin prosessorien välinen nopeus saattaa olla miten päin tahansa.
      Kaikkien nopeus kyllä riittää peleihin koska näytönohjain on kuitenkin se ratkaisevin.Jos pitempään aiot prossua pitää neljästä ytimisestä on hyötyä jopa peleissä.Jo nyky peleistä ainakin Supreme commander toimii vikkelämmin 4:llä ytimellä.



      Jos Q6600 päädyt kannattaa katsoa että saat G0 steppingillä olevan varsinkin jos aiot kellotella.
      http://plaza.fi/muropaketti/intel-core-2-quad-q6600-g0-rantautuu-suomeen

      • rprk

        E6850 ei ainakaan, sillä sama prosessori kuin E6750 vain eri kellotaajuus ja hinta eroa melkein satanen. Osta Q6600 jos rahaa on, ohjelmat ja pelit jotka tukevat neliudin prossuja lisääntyvät vain tulevaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe