Toka raskaus menossa. Onkos muilla ollut näin alkuvaiheessa lähes päivittäisiä supistuksia? Niiltä nämä ainakin minusta tuntuvat. Muutaman kerran päivässä sattuu alamahaan menkkakipumaisesti, vaikka istuisin ihan vain paikallani.
Normaalia?
Pitäisi varmaan neuvolatädillekin soittaa. Jatkunut nyt muutamia päiviä.
Normaalia?
Pitäisi varmaan neuvolatädillekin soittaa. Jatkunut nyt muutamia päiviä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
täältä tuollaisia kyselet kun tuollainen kuuluu jo lääkäriltä kysyä.
ja alkuvaiheessa oli menkkamaista kipua,joka kuulemma kuuluu alkuraskauteen.hyvä kuitenkin jos otat lääkäriin tai vähintään neuvolaan yhteyttä.sillä en tiedä mihin alkuraskauden aikaan nuo menkkamaiset kivut ovat normaalit,mutta myöhemin ei ole todellakaan hyväksi jos supistukset sattuvat.itselläni supistelee todella herkästi,olen rv 25 mutta supistukset ovat kivuttomia.neuvolasta sanottiin että jos muuttuvat kivuliaiksi tai epämukaviksi,niin heti lääkäriin ettei paikat ole aukeamassa.
älä välitä noista turhanpäivistä näsäviisas viesteistä.joidenkin mielestä kun täältä saa vain kysy tyyliin: "saako tätä syödä ja voiko tv:tä katsella"... ja sellasta turhan hysteeristä hössöttelyä!