Auto on Fiat Tipo 1.6 DGT vuodelta 1989. Muuten auto toimii mukavasti mutta ongelmia ilmenee tyhjäkäynnissä. Tyhjäkäynti ruuvia on ruuvattu varsin reippaasti ja tyhjäkäynti nopeus on normaalisti siinä hieman 1000rpm yläpuolella, mutta kun vauhdissa painaa kytkimen pohjaan, putoavat kierrokset aivan liian alas, ja joskus jopa niin alas, että kone sammuu. Aika selvältä tuntuu että kone ei saa tilanteessa tarpeeksi bensaa.
Onko kokemuksia?
Missä vika?
Onko kokemuksia?
Missä vika?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moro.
Ajaelin aikoinani vastaavalla autolla ja siinä ilmeni samanlainen vika.
Kyseessä silloin oli se että kaasuttimen tiiviste vuoti ja auto sammui siksi. Vie pajalle ja mainitse asiasta. Muista myös mainita että tyhjäkäyntiä on säädetty koska muuten ehjällä tiivisteellä kaasuttimen säädöt pielessä ja kone sammuu edelleen. itselläni kävi näin että tiiviste oli pikkuhiljaa rapistunut, ja ensin oli säädetty tyhjäkäyntiä. Pajalla tätä ei sitten säädetty ja tuntui että vikaa ei korjattu lainkaan.
Sitten voisin vinkkinä mainita että kannattaa tarkistaa tuo jakopään hihna samalla. On nimittäin sellainen 600€ korjaus jos sattuu pomppaamaan tai katkeamaan... Kokemusta on..
-Paatsi
Itselläni on kans mennyt jo ainakin 4 sellaista tiivistepalaa joka on kaasarin ja imusarjan välissä. Saas nähä kuis kaua tää edellisin "tiiviste" kestää.