Paikallinen muoteilla sokkeleita tekevä urakoitsija oli sitä mieltä, että anturaa ei tarvittaisi ollenkaan. Rakennuspaikka on erittäin kuivassa kangasmaastossa, jossa on yli metri hiekkaa, jonka alla moreenia. Viemärikaivantokin (yli 3m) oli ihan kuiva. Mestarinkaan mielestä antura ei ole välttämätön.
Sokkelin leveys on alhaalta 250mm (15cm asti), ylempää 200. Korkeus 750mm ja rautoja reilusti.
Näettekö ko. ratkaisun riskinä?
Pahimmillaan kai sokkeli voi napsahtaa poikki, jos se pääsee painumaan epätasaisesti?
Sokkelin leveys on alhaalta 250mm (15cm asti), ylempää 200. Korkeus 750mm ja rautoja reilusti.
Näettekö ko. ratkaisun riskinä?
Pahimmillaan kai sokkeli voi napsahtaa poikki, jos se pääsee painumaan epätasaisesti?
Vastaukset 4
Vanhimmat
takia ei ole mitään järkeä jättää pois, omaani laittaisin jokatapauksessa.
Kysymys ei ole säästämisestä. Maksaisin kyllä tuon pienen lisäkustannuksen.
Tuntuu vaan, että ammattilaiset ei näe tuota tarpeellisena. Varmaan se antura kuitenkin tehdään, jos sen rakennuttaja ehdottomasti vaatii. Lähinnä mietin, että vaatiakko vai ei.
Rakenne- tai pääsuunnittelijasi määrittelee anturan tarpeellisuuden rakennuksesi kuorman perusteella. Saattaa hyvinkin olla että urakoitsijan ehdottama muottiratkaisu, jossa on 250 mm "antura" riittää loistavasti; tämä luonnollisesti riippuu millaisen rakennuksen (massa) olet tekemässä. Esim. Soklexin styrox-muottijärjestelmässä on vastaavanlainen alaosan levennys, joka toimii sokkelia leveämpänä anturana --> maahan kohdistuva pintapaine on pienempi --> painumavaara pienenee.
Toisaalta taas muotissa kunnolla valettu korkeahko sokkeli & vähimmäistarpeen mukainen tai järeämpi raudoitus antaa tulokseksi erittäin jäykän rakenteen, joka pystyy siirtämään kuormaa paikallisten painumien yli kantavalle maaosalle. Vertaa harkkomuurattujen kellarikerrosten ikkuna- ja oviaukkoylityksiin; kestää oikein mitoitettuna vaikka vain joka nurkasta tuettuna kehänä.
...tärkeintä on kuitenkin kunnolla tehty perustussoran tiivistys; ei tule ylläreitä muöhemmin...
No voihan sen anturan korvata sokkelin alle tulevilla pienillä betonilaatoilla, "laatat" esim sokkelin kulmiin ja toimii aivan hyvin. Ja sitten siitä painumisesta todettakoon, ettei anturalla ole juurikaan merkitystä verrattuna kunnolla tehtyihin pohjatöihin ja perustyksen tiivistämiseen. Jos talo meinaa painua, niin se painuu ja painumat ovat varmasti erisuuruisia eri kohdissa ja sen kyllä huomaa halkeamina seinissä!!