vauvakirja

olen tekemässä tulevalle kummipojalle vauvakirjaa ristiäislahjaks. siis sitä tyyliin kulta-aika lapsuuden, joka kai kaikille 70-luvulla syntyneillä on, mutta ihan kokonaan, sitominen mukaan lukien alusta asti itse.

oisko äideillä/iseillä vinkkejä, mitä kaikkea siihen voisi laittaa että tulevilla vanhemmilla olisi mahdollisimman mukavaa ja monipuolista täyttää sitä. kun ei ole tarkoitus suinkaan saada niitä ahdistumaan, vaan oikeasti tehdä kirja, mitä ne jaksaisivat täyttää, ettei se jäisi vaan tyhjänä notkumaan hyllyn kulmille.
2750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olet varmaan ajatellutkin laittaa tekemääsi kirjaan ne "perusjutut", mitä vauvakirjassa "kuuluu" ollakin,
eli ainakin ekan hampaan puhkeaminen/lähteminen,
eka sana/lause
ekat vieraat (sairaalassa/kotona)
eka askel/kävelemään lähteminen
kääntyminen selältä vatsalleen
konttaamaan lähteminen
eka vierailu
eka hoitopaikka
eka koulupäivä
ekat kaverit
jne.

Monissa valmiissa vauvakirjoissa on mielestäni liian vähän tilaa kirjoittaa omia juttuja vauvan/lapsen elämästä.
Näille omille jutuille kannattaa siis jättää myös tilaa.

Kummipoikasi saa aivan ihanan lahjan.
Toivottavasti hänen vanhempansakin arvostaa kirjaa täyttämällä sitä ahkerasti.

P.S. Voihan siihen kirjaan jättää tilaa myös kummien ja isovanhempien kommentteja varten.

Äänestä
  • Ja listaa voi jatkaa vaikka kuinka..

    *hammaskartta - hampaiden puhkeaminen
    *hiustupsu - mukavaa voisi olla vauva-ajalta ja sitten vaikka 5-7 v(koulun aloitus) se tukka ehtii kuitenkin muuttua suunnattumasti
    *kasvukäyrä - pituus ja paino
    *sairaana - voi kirjoittaa tuhkarokoista tms. ja miten kurjaa oli olla sairaana jne. tai allergioista tai siitä miten terve kaveri on ollut
    *käden ja jalanjäljet - myös vauva ja joku myöhäisempi, tai jopa joka vuosi
    *ensimmäiset (loma)matkat
    *lempisanat (ekasanoihin,lauseisiin liittyen)
    *mitä maailmalla tapahtui sinä päivänä kun kaveri syntyi, uutiset, sää
    *tai mitä perheessä tapahtui sinä päivänä kun kaveri syntyi (vanhempien tekemiset, synnytyssairaala, kätilön nimi, vauvaranneke, synnytyksen kesto.. ja ehdottomasti ensimmäinen valokuva kaverista).
    *lempilelut, -ruoat, -juomat
    *hetket isovanhempien/kummien kanssa (tilaa kuville ja kirjoitelmille, missä käytiin, mitä tehtiin jne. Ukin kanssa kalassa ja mummon kanssa mustikkametsässä jne.. ne pysyvät muistot =)
    *tila lapsen omalle kirjoitelmalle? tai kirjainharjoitteluille...
    *tilaa, johon kiinnittää tarhapirrustuksia ja askarruksille/ koulutaideteoksia
    *tila koulukuville/tarhavalokuville (ne mitä vuosittain otetaan)
    *x. syntymäpäiväsivut ja niihin liittyvät (lahjat, vieraat, juhlat, onnentoivotukset...)

    Todella hyvä idea tuo itse tekeminen, siihen saa vaikka mitä, ja mitä kaupan valmiita kirjoja olen selaillut, mukavia kuviahan niissä on mutta niin monta asiaa voisi olla enemmän. Taidan harkita vastaavaa omien lapsienikin kohdalla =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7077374 kirjoitti:

olen tekemässä tulevalle kummipojalle vauvakirjaa ristiäislahjaks. siis sitä tyyliin kulta-aika lapsuuden, joka kai kaikille 70-luvulla syntyneillä on, mutta ihan kokonaan, sitominen mukaan lukien alusta asti itse.

oisko äideillä/iseillä vinkkejä, mitä kaikkea siihen voisi laittaa että tulevilla vanhemmilla olisi mahdollisimman mukavaa ja monipuolista täyttää sitä. kun ei ole tarkoitus suinkaan saada niitä ahdistumaan, vaan oikeasti tehdä kirja, mitä ne jaksaisivat täyttää, ettei se jäisi vaan tyhjänä notkumaan hyllyn kulmille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu