Ja jumalauta vielä opiskelijatkin viettämään välivuotta 2 vuoden opiskeluista,provosoin tahallani ajan. Miettikää nyt nuoret vähän mitä vaaditte maksajilta ja itseltänne. Kukahan sen maksaisi puolestasi kun et ole työelämässä ja jos olet et ole saanut ehkä säästöön rahaa lähes vuoden menoihin. Anteeksi nuoret opiskelijat mutta tämä alkaa vaikuttaa siltä kuin hakisitte elämäänne maksumiestä ja opiskelunne alkaa vaikutta elämäntapa intiaanin touhulta. Miten helvetissä luulette saavanne eläkettä tulevaisuudessa kun opikelut jatkuvat lähemmäs 30 ikävuotta. Myöhempään elämään voi vielä kuulua työttömyysjaksoja jotka eivät ole teistä itsestänne riipuvaisia. Alentavat kuitenkin eläkettä jatkuttuaan pidempään. Ei taida opiskelusta olla muuta hyötyä kuin olla elättinä,tosin kunniallisena sellaisena. Onhan se komeeta kun voi sanoa olevansa opiskelija eikä työtön lähiössä. Masentava tulevaisuuden näkymä teillä edessä jos välivuodet saatte ja pidätte. Vain 35 vuotta työelämässä takana eikä vituta yhtään että olen niin tehnyt ilman yhtäkään välivuotta tai joutumalla työttömäksi. Ehkä olen ollut vain onnekas.
vai tämäkin vielä
Nimetön
2
789
Vastaukset
- Kyseenalaistaja
Melko katkeran ihmisen puhetta. Välivuosi käsite taitaa sinulla olla melko hakusessa. Yleensä se tarkoittaa sitä, että ihminen menee töihin - maksaa veroja ja eläke karttuu. Eikä nyt edes saman tien tule mieleeni yhtään koulutusta, joka kestäisi 2 vuotta..
Otappa seuraavan kerran selvää asioista ennen kuin alat täällä itkeä ja inistä. - Tiedoksi..
Itse olen pitänyt kaksi välivuotta, nyt aloitan opiskelut. Näinä kahtena vuotena en kertaakaan ole hakenut valtiolta minkäänlaisia tukia. Ja eläkehän ei ala tietääkseni kertyä kuitenkaan ennen 23-vuoden ikää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1784163"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?882717Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1292205Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722169- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.211931Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121557