Juhlissa söin voileipäkakkua - jonka kyllä tiesin sisältävän gluteenia. Vatsa on sittemmin ollut kipeä lähes joka ruokailun jälkeen jo neljättä päivää. Voiko olla syömäni gluteenin syy?
Ongelmani on se, että keliakiaa ei todettu tähystyksessä vaikka vasta-aineet (vähän ristiriitaisesti keskenään) oli koholla. Kun kuitenkin voin varsin huonosti normaali ruokavaliolla kokeilin gluteenitonta ja oireet hävisivät muutamassa viikossa. Nythän en voi diagnoosia saadakaan, ellen siirry takaisin tavalliseen ruokavalioon riittävän pitkäksi (kuukausista-vuosiin) ajaksi. En näe syytä voida huonosti niin pitkää aikaa, varsinkaan kun seurantaa ei edes luvattu. Mutta diagnoosin puuttumisen takia joskus sitten sorrun kohteliaisuudesta kakkuja maistelemaan.
Onko kokemuksia kauanko voi vaikuttaa?
söin
2
477
Vastaukset
- ettet
ole saanut kunnon keliakia-diagnoosia. Keliakiahan sinulla voi silti olla, vaikka tähystyksessä sitä ei (vielä) todettukaan. Ymmärrän täysin, ettet halua ruveta normaaliruokavaliolle usean kuukauden ajaksi vain, jotta ehkä mahdollisesti joskus saisit keliakia-diagnoosin. Tietysti sinulla voi olla myös jokin muu vatsavaiva eikä keliakiaa, mutta kun kuitenkin ilmeisesti olet saanut avun oireisiisi gluteenittomalla dieetillä niin hyvä niin. Mutta jos kerran tiedät, että oireet pysyvät poissa tällä ruokavaliolla, niin miksi ihmeessä menet syömään tavallista voileipäkakkua? Mielestäni se on ihan omaa tyhmyyttäsi ja saat kärsiä vatsakivuista ihan syystä.
- vieläkin
jokunen viikko viljaa ja pyydä uusi tähystys vaikka yksityispuolelta. toivottavasti koepalat otetaan riittävän syvältä ohutsuolesta ja diagnoosi tulee oikein jossain vaiheessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503814
- 1053415
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342781Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262428- 201859
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51789- 1851746
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3851448- 271437
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91228