Laitteet toimivat vain tietyissä USB-porteissa

Mistäköhän johtuu, että usb-laitteet, kuten webbikamera, muisti ja mp3-soitin toimivat vain tietyissä porteissa yhtä aikaa? Eli jokaisen laitteen tulee olla tietyssä portissaan, jotta ne toimivat. Vista kyllä ilmoittaa äänimerkillä, kun jonkun laitteista irrottaa/kytkee eri portteihin, mutta toimivuus on vain tietyssä porttijärjestyksessä.

Kaikki 4 porttia ovat usb2.0:aa. Läppäri Fujitsu.
5440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tietyt laitteet (mulla esim. digiviritin) näyttävät vaativan että laite _asennetaan_ erikseen joka porttiin! Käsittämättömän kökköä.

HP ja XP täällä.

Äänestä

Totesin eräässä läppärissä ulkoisen 2,5" USB-kiintolevyn toimivan ilman lisävirtaa vain yhdessä USB-portissa, ei koneen toisessa päädyssä olevan kolmen portin ryppään porteissa. Samainen kiintolevy ei myöskään toimi pöytäkoneeseen kytkettyyn passiiviseen USB-hubiin liitettynä, joten tässä tapauksessa kyseessä oli jaetun USB-portin virran riittämättömyys.

Äänestä

usb-muistitikkuja saa törkkiä ihan mihin usb-porttiin tahansa, niin windows ei huomaa niitä. Vasta kun törkkää usb-hubiin niin alkaa löytyä. Muut toimii hubissa ongelmitta paitsi yksi kingstonin muistitikku. Windows ilmoittaa vähän ajan päästä tikun irroitetuksi.

Samassa koneessa on myös Linux ja mitään moisia ongelmia ei ole ilmennyt.

Äänestä
  • Windowsissa oli sama juttu, esim hiiri ei toiminu yhdessä portissa. Linuxissa ei mitään väliä.

    Päädyin käyttään FireWiree aina kun mahdollista.

    Äänestä

Olet asentanut ne tiettyyn USB porttiin ? Windows on siitä "fiksu" että kytkettäessä joku laite eri porttiin kuin aikaisemmin se usein "löytää" uuden laitteen. Tuo sama ilmenee pöytäkoneen korttipaikoissa, läppäreiden PCMCIA paikoissa ja USB porteissa, kiva muistella että mihinköhän porttiin tämä laite olikaan asennettu....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merkillistä?? kirjoitti:

Mistäköhän johtuu, että usb-laitteet, kuten webbikamera, muisti ja mp3-soitin toimivat vain tietyissä porteissa yhtä aikaa? Eli jokaisen laitteen tulee olla tietyssä portissaan, jotta ne toimivat. Vista kyllä ilmoittaa äänimerkillä, kun jonkun laitteista irrottaa/kytkee eri portteihin, mutta toimivuus on vain tietyssä porttijärjestyksessä.

Kaikki 4 porttia ovat usb2.0:aa. Läppäri Fujitsu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu