Olen menossa Isabellalla mieheni kanssa viettämään hääyötä, hyttinä on B2, en ole aiemmin ollut Isabellalla.
Mitä kannattaisi ottaa mukaan?
Onko hyviä ravintoloita?
Onhan hytti muhkea ja tilava?
Onko B2 hyvä, vai kannattaisiko meidän panostaa ja ottaa B4 -hytti, olisiko se hieman tilavampi?
Toivoisin asiallisia vastauksia, kiitos.
Mitä kannattaisi ottaa mukaan?
Onko hyviä ravintoloita?
Onhan hytti muhkea ja tilava?
Onko B2 hyvä, vai kannattaisiko meidän panostaa ja ottaa B4 -hytti, olisiko se hieman tilavampi?
Toivoisin asiallisia vastauksia, kiitos.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuo kuulostaa oikein persoonalliselta ja romanttiselta, onnittelut hyvästä valinnasta.
Mielestäni voisitte ottaa tuon säästöluokan hytin, kyllä te siihen mahdutte, se on teille oikein hyvä!
Hyvää matkaa ja koko loppuelämää!
oon nimittäin myöskin häämatkaa ukkoni kans suunnittelemassa, ja tuo olisi kyllä hyvä vaihtoehto..
Otin vaimon kanssa viime viikonloppuna Isabellan sviitin, suosittelen lämpimästi. Ristelyllä hinta oli 420. Hintaan kuuluu kaksi "välikoon" pulloa kuohuviiniä, hedelmälautanen ja aamiaiset joko hyttiin, tai food gardenissa (parempi, kuohuviini kuuluu hintaan) tai siinä perinteisessä seisovassa pöydässä.
Sviitti on n. 35 neliön kokoinen, ja siinä on erillinen makuuhuone parivuoteella. Lisäksi kaksi vessaa, joista toisessa on kylpyhuone. Tuo on siinä makuuhuoneen yhteydessä.
Paras risteily missä olen ollut. Ja sviitin otin vain siksi, että halusin yllättää vaimoni, kun olen itse niin perin juurin kyllästynyt niihn tavallisiin hytteihin.
Isabellahan ei laivana ole kovin ihmeellinen, sellainen mukava peruslaiva, mutta kunnon hytti piristää mukavasti tunnelmaa.
Toinen suositeltava on Lyx-hytti, on meinaan pikkusen parempi kuin b-hytti. B-hyteissä ei ole parisänkyä. Sviitissä, LYX ja LXA-hytissä on parivuode. Lisäksi lyx-hyteissä on pikkupullot kuohuviiniä tarjolla, ainakin hesasta viime kesänä mennessä oli. LYX-hyttien hinta oli jotain 200 euron kieppeillä.
Vikingin sivuilta kopsattua tietoa:
Sviitti. Kansi 9.
Ulkohytti. Erillinen olo- ja makuuhuone. Parivuode ja vuodesohva, josta saa lisävuoteen 1 - 2 hengelle. TV, radio, puhelin, hiustenkuivain ja jääkaappi.
Pinta-ala: 34 neliömetriä.
Hintaan sisältyy aamiainen*
LXA. Kansi 9.
Ulkohytti. Parivuode. Vuodesohva, josta saa lisävuoteen (1 aik. tai 2 lasta). TV, radio, puhelin, hiustenkuivaaja ja jääkaappi.
Pinta-ala: 16 neliömetriä.
LYX. Kansi 9.
Ulkohytti. Kiinteä parivuode. TV, radio, puhelin, hiustenkuivain ja jääkaappi.
Pinta-ala: 11,3 neliömetriä
B2. Kansi 5.
Sisähytti. 2 erillistä alavuodetta. Radio.
Pinta-ala: 8,4 neliömetriä.
B4. Kansi 5, 6, 7, 9.
Sisähytti. 2 ala- ja 2 ylävuodetta. Yksi alavuode on vuodesohva. Radio.
Pinta-ala: 8,4 neliömetriä.
ei o varaa sviittiin, olisko b2 meille käypänen?
D luokan hytti tai kansipaikka, saatte viä ostettua mäyriksenkin.
harkita kuitenkin Silja Europan 42-52 neliön sviittejä omalla saunalla ja ammeella.
jos itselläni olisi nainen niin hääyö olisi sviitissä, maksoi mitä maksoi!!
romanttinen ja mukava valinta.
romanttinen teille.
Olette saaneet paljon järkeviä vastauskia;)
Ei kaikilla titenkään ole varaa mihkään kalliisiin matkoihin yms. Eli jokainen käy häämatkat sen budjetin mukaan mitä on ja varmasti kaikki on pienelläkin budjetilla onnistunutta:)
B2 on ihan ok hyttiluokka, mutta parisänkyä ei ole. ja sängyt on todella kapeita eli vierekkäin niissä ei nukuta mutta päälleikkän mahtuu olemaan..
Ja Isabella on niin peruslaiva kun vain olla voi, niin itse suosittelisin harkitsemaan Silja Europaa joka on jo muilta puitteiltaan hienompi ainakin omasta mielestä niin sekin kruunaa paljon vaikka sieltä halvemman hytin ottaisikin...
Jääkaappeja ei ole kuin sviitissä. Mutta menkää ihmeessä meriaamiaiselle, muistaakseni hinta normi aamiaiselle on 9-12 eken välillä ja syödä saa niin paljonko jaksaa ainakin Siljalla...
Sitten mitä ottaa mukaan... no itse otan nk.bilekamppeet ja jos miniristeilyllä olen niin seuraavasi päiväksi ihan normaalit rennot kuteet että jaksaa fiilistellä kaupoissa ja kannelle...laivoilla ihmiset pukeutuu ihan normaalisti eli siitä ei kannata ressata.
Mutta jos tuo auttoi yhtää...:)
kuitenkin vaihtaa vielä.. olemme kahden vaiheilla.. Säästöhytti vai invahytti?
Kumpaa suosittelisitte lemmenyötä silmälläpitäen..
koska siinähän taitaa olla enemmän tilaa.
Älkää nyt ainakaan invahyttiin menkö hääyötä viettämään, herranjumala;)
Ja säästöhyttihän on niitä kaikista huonoimpia joissain laivoilla on jopa suihkust käytävillä...Ja säästöhytit on isabellalla autokannen alla sehän rämisee ja kolisee,että ei hyvän tähen:)
Häämatka on kuitenkin hääämatka.
Älkää antako nyt ihmisten vetää teitä höplästä...
Jos teillä ei ole varaa kovin kalliiseen niin ottakaa nyt ainakin B luokan hytti ja A luokkaakin saa tarjouksesta hyvin halvalla. Itse otin tuossa A luokan hytin niin maksoi 58 euroa!!!!!!
A-luokassa on ikkuna?
Ajateltiin, että ei ehkä tarvita ikkunaa, niin säästetään siinä vähän.
Jos invahytti on tavallista C tai B luokkaa tilavampi, ja silti saman hintainen, niin luulen, että varaamme sen.
Kynttilöitä hytissä ei saa polttaa?
Ajattelin, että romanttinen merimatka kuitenkin, täytyy sitten keksiä jotain muuta rekvisiittaa vähän..
Onko hytissä muuten hiustenkuivain?
Invassa on 14,5, B2:ssa 8,4 ja säästiksessä 4 neliömetriä, eli invassa on tilaa peuhata.
mukaan.. ehkä muhkeat peitot, vähän satiininauhaa, muovisia ruusun terälehtiä, pikku kellukynttilöitä.. shamppanjalasit..
Ihana matka tiedossa!
Onko joku muukin koristellut hääyö-hyttinsä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000008&conference=4500000000000172&posting=22000000028577067
Niin, mahtaakohan olla jo liian prameaa hommata tuollainen luksus-lukaali hääyöksi? Taitaa tulla kalliiksi...