toimiiko dobermann sylikoirana?

tarviiko dobermannsen kummempia koulutuksia?
12922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olitko kysymyksen suhteen tosissasi?
Ellet kouluta koiraa, niin et kyllä sitä hihnassa ulkona käytä ym...

Siis tarvii koulutusta ja paljon, paljon, paljon joka päivä jotakin koko sen eliniän ettei se kyllästy ja rupea rehentelemään ja ota pomon paikkaa.

Sylikoiran, jos haluat, niin ota terrieri.

Äänestä
  • älä ota terrieriä sylikoiraksi,
    ota pehmolelu sylikoiraksi.

    Äänestä

  • haluisin tietää dopermannista lisää, kertokaa! mitä vaatii?

    Äänestä

  • halivauva kirjoitti:

    haluisin tietää dopermannista lisää, kertokaa! mitä vaatii?

    Kannaittas varmaan etsiä tietoa kirjastoista ja netistä tai soitella kasvattajille ettei tee vääriä hankintoja innostuksissaan, dobermann ei ole kuitenkaan rotuna siitä helpoimmasta päästä niin ettei varmaan kukaan suosittele ainakaan ekaksi koiraksi...

    Äänestä

  • Kymppi kirjoitti:

    Kannaittas varmaan etsiä tietoa kirjastoista ja netistä tai soitella kasvattajille ettei tee vääriä hankintoja innostuksissaan, dobermann ei ole kuitenkaan rotuna siitä helpoimmasta päästä niin ettei varmaan kukaan suosittele ainakaan ekaksi koiraksi...

    tiedossa on tapaus jossa dopperi on sylivauvana ilman koulutusta..olen funtsaillut tuleekohan ongelmia jossain vaiheessa..

    Äänestä

  • tuota, jotta jatkossa vältyttäisiin. Terrier ei sovi sylikoiraksi. Se on aktiivisen käsiin oikea koira. Vaikka asioista tulistuukin, saa silti vaatia itseltään hetken aikaa pitempään miettimiseen. Kaikki me siihen pystymme.

    Eikä dobermannista ole sylikoiraksi, tai on, iltaisin ja päivisin kun sen kanssa viettää kotona aikaa, kyllä ne kaipaavat hellyttää samalla tavoin. Mutta ne vaativat ja kaipaavat myös sen että niiden arvolle tunnetusti ne saavat oppia, ja koiralle oppi on koulutuksesta saatava hyöty. Hyvin koulutettu koira on aina ihailujen kohde. Jokainen koira on koulutettava. poikkeuksetta. Ja se muokkaa myös ihmisten käsitystä koiria kohtaan paremmaksi. Itse en jaksa jos koira ei osaa käyttäytyä. Tulee tarve kouluttaa.

    Suomeen pitäisi saada myös koira-ajokortti.. Mutta toisaalta ehkä se pitäisi aloittaa siitä lapsista.. Silloinhan ei välttämättä huonosti pidettyjä koiriakaan olisi jos sopivuus vanhemmuuteen osattaisiin määrittää.

    Äänestä

  • KaIKKI KOIRA ROTUUN TAI RODUTTOMUUTEENSA TARVITSSE KOULUTUSTA JA HYVÄN JOHTAJAN!.. Hellyyttä koirat tarvii kokoon katsomatta. Jotkut enemmän jotkut vähemmän-Koiran kanssa on harrastettava,ulkoiltava..koulutettava myös. ihan niin itselläni on " kivakoirakansalinen" merkki ja koiralla kanssa. ollaan kurssit käyty.

    Äänestä

  • Kenties esim. Amstaffi hmm. oikein mainio sylikoira.

    Äänestä

Kaikenlaiset koirasylivauvat ostetaan lelukaupasta. Niitä saa myös hyvinvarustettujen markettien leluosastoilta. Ovat monesti myös allergiatestattuja eivätkä yleensä pure eivätkä useinkaan pasko. Helppoja sylivauvoja.

Yksikään elävä koira ei ole sylivauva. Eikä kuollutkaan, se olisi jo liian makaaberia.

Lego-palikoista voi kanssa rakentaa ihan kivan kulmikkaan sylivauvan. Dobberiin tarvitaan kyllä melko iso kasa palikoita. Onhan niitä kyllä kaikenlaisia "palikoita".

Äänestä

Missään nimessä älä ota dopperia, ne on tyhmiä ja heikkohermoisia.

Äänestä

MIKÄÄN KOIRA EI OLE MUKAVA ILMAN KOULUTUSTA. KISOISSA NÄKEE MONESTI ETTÄ KOIRA ON POMO. NIIN EI SAISI OLLA. SITTEN TULLAAN KOULUTUSEEN KUN KOIRA ON NIIN "HUONO" JA "TOTTELEMATON". DOBERMANNI SOPII SYLIKOIRAKSI JOS SEN KOULUTTAA. NIIN PIENI KUIN SUURIKIN KOIRA VOI OLLA SYLIKOIRA JOS SE ON KOULUTETTU. OMISTAJAN PITÄÄ OLLA POMO JOS KOIRAN KANSSA AIKOO MENNÄ JONNEKKIN MISSÄ ON MUITAKIN. EN SUOSITTELE MITÄÄN KOIRAA JOS ET HALUA/JAKSA KOULUTTAA SITÄ.

Äänestä

Dobermann on hellyydenkipeä, ainakin meidän koira on, mutta ei mikään halivauva sylikoira. Se vaatii määrätietoisen tapakasvatuksen, ettei sitten tule ison koiran kanssa ongelmia. Liian kova ei pidä olla, hellyyttä ja tiukkuutta sopivassa suhteessa ja saadaan aikaan hyvä ja omalle perheelle se kaikkein paras koira.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halivauva kirjoitti:

tarviiko dobermannsen kummempia koulutuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu