Nyt nettiyhteys toimii aiemman minuutin sijasta 90 sekuntia kerrallaan! Todella upaa palvelua! Hanki sinäkin Elisa.
Elisa paransi 50%!!!!!!
Tosi hienoa
13534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olisikohan syy jossain muualla, eli omassa koneessasi, kuin Elisan yhteydessä.
Miten vika ilmenee?
Mitä ipconfig /all näyttää, kun netti katkeaa?
Mitä olet tekemässä, kun netti katkeaa?
Ohjeesi kuulostavat kumman tutuilta. Taidat olla helpdeskillä töissä?
Yksinkertaistettuna: Datan tuleminen koneeseeni päin loppuu, yhteys on kyllä päällä vaikka tuntikausia. Mutta ilman yhteyden katkaisua ja uuden yhteyden ottamista, ei saa dataa. Aluksi dataa ei tullut ollenkaan, sitten tuli 30 sek kerrallaan, sitten 60 sek kerralla. Ja nyt jopa huikeat 90 sekuntia datayhteyttä.
Aiemmin yhteys toimi moitteetta tuntikausia yhtäsoittoa. Heti kun uutisoitiin Elisan kapasiteetin puutteesta, alkoi pätkiä. Minun koneessa siis muka vika? Oletko ihan tosissasi?
No en ole helpparissa. Olen erään suuren IT-talon järjestelmäylläpidossa, servereitä hoitelen. Mutta joskus urani varrella kylläkin neuvonut käyttäjiä, joten oiskohan kysymykset jäänyt päähä ;-)
Olen kylläkin ollut alalla yli 20 vuotta.
Mutta sun ongelmaasi. Mitäs Elisa tuumaa, vai oletko päässyt asiakaspalveluun edes läpi?
Elisan neuvo oli 15 min odotuksen jälkeen että asenna ohjelmisto uudelleen. Vaikka kerroin jo yrittäneeni tätä keinoa tuloksetta.
Muihin yhteydenottoihin ei ole edes vastattu sen jälkeen. Alan tässä sanoa irti Elisan palveluita. Kotiliittymä lähti jo.
Elisan neuvo oli 15 min odotuksen jälkeen että asenna ohjelmisto uudelleen. Vaikka kerroin jo yrittäneeni tätä keinoa tuloksetta.
Muihin yhteydenottoihin ei ole edes vastattu sen jälkeen. Alan tässä sanoa irti Elisan palveluita. Kotiliittymä lähti jo.
ihmettelin moista sujuvuutta.
Mulla pätki myös, mutta johtui palomuurista. En hoksannut antaa serverioikeuksia yhteydelle kun asensin palomuurin ja pätkäs vähän väliä poikki. Kun ne annoin loppu pätkintäkin.
sujuvaa nettiä.
sujuvaa nettiä.
sujuvaa nettiä. Hienoa Elisa!
sujuvaa nettiä. Hienoa Elisa!
Meitsillä on Elisan nettiyhteys toiminut moitteettomasti.Kolmeen vuoteen ei oo kertaakaan pätkässyt...en mä kyllä missään Piippolassa asukaan...
Kyse on Elisan mobiililaajakaistasta 1 M:n nopeudella. Modeemina ExpressCard -tietoliikennekortti. Ei toimi kunnolla mökillä eikä kaupungissa. Ongelmat alkoivat yhtäkkiä noin 10 päivää sitten ja samalla oli kännykän 3G mykkänä. Kun myös kotiyhteys takkusi, olivat kaikki 3 Elisan liittymääni pois käytöstä. Ja kun käyttää nettiä työssään, arvaa harmittiko. Tällainen määrä rahaa yhteyksiin, eikä Elisan vikailmoituksiin saa edes vastauksia.
http://www.elisa.fi/laajakaista/mobiililaajakaista/