Kissani nuolee peräpäätään

Tohtorilleko?

Hei,Apua! Pian 8-vuotias leikattu poikakissani nuolee peräaukon seutua tai ainakin yrittää päästä sinne.
On aivan kärsimätön. Mitään ei sieltä vuoda. Eikä ulospäin näytä mitään hälyyttävää. Pitäisikö viedä lääkärille? Onkohan E-Espoossa kunnallista eläinlääkäriä? Vai voiko asialle tehdä itse jotain? Jos Topini joutuu ottamaan lääkettä, niin se on vaikeaa. En ole millään konstin onnistunut
syöttämään hänelle matolääkettä. Ei minkään herkunkaan sisälle piilotettuna.

9

10581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monta kissa

      Terve kissa nuolee peräpäänsä monta kertaa päivässä.
      Anna nuolla se on kissan tapa pyyhkia peräaukkonsa.

    • catmania

      Voi olla että sen anaalirauhaset ovat tukossa,siis eivät tyhjene itsestään niin kuin pitäisi.
      Matolääkkeet kyllä pitäisi antaa vaikka se ei tähän vaivaan kuuluisikaan.
      Eläinlääkärissä käynti auttaa molempiin juttuihin,lääkäri voi siis antaa myös matolääkkeen.
      Voihan tosiaan olla että yrittää vain pestä pyllynsä.

    • .......

      oletko kokeillut Flubenol-pastaa sen pitäisi olla hyvänmakuinen, jos se ei mene ell antaa madotuksen pistoksena joka on tehokkaampikin kuin suun kautta annettuna.

      Kyllä aloittaja varmaan erottaa onko normaalia nuolemista vai ei.. kantsii piipahtaa lääkärissä.

      • pasta..

        ei ole hyvän makuista. Flubenol tabletteja on maustettuina. Tarkoitettu koirille, joten on iso tabletti, joka pitää pilkkoa oikean kokoiseksi.

        Myös Sepantel on hyvän makuista matolääkettä, mutta riittäne ainoastaan sisäkissoille noin yleensä.


    • virtsatietulehdus

      Meillä viime kuussa 9-vuotias leikattu tyttökissa nuoli jatkuvasti peräpäätään. Ihmettelimme sitä ja sitten huomasimme, että se yritti pissata jatkuvasti, lähti kesken unienkin ulos. Veimme kissan eläinlääkärille ja hän sanoi, että kissalla on virtsatietulehdus. Tulehdus meni 10 päivän antibioottikuurilla ohi. Joskus jouduin antamaan lääkkeen yksin tuubilla suuhun. Oli se aina taistelua. :) Kuuri (ja lääkärin antama piikki) alkoi tehota heti, nopeasti huomasi, että kissa nukkui ja kulki ulkona normaalisti.

      En tiedä, miten yleisiä virtsatietulehdukset ovat poikakissoilla, tyttökissoilla ne ovat aika yleisiä. Kannattaa soittaa eläinlääkärille ja kysyä. Meille annettiin ohje, että kannattaa koitella kissan mahan seutua virtsarakon tienoilta, onko siellä mitään pullistumaa. Jos siellä olisi, kissa ei saisi virtsaa ulos ja se on tosi vaarallinen tila, siitä voi tulla myrkytys. Kun rakon seutua koittaa sormilla, sormenpäillä ei saa puristella kissaa, vaan sormet pitää laittaa kissan mahan ympärille. Eläinlääkäri tuntee sen tietysti kaikkein parhaiten, koska hän tietää tarkkaan, mistä tunnustella.

      Soita tosiaan eläinlääkärille ja varmista asia.

      • virtsavaivat

        ovat vielä yleisempiä kuin tytöillä.
        Tuo pepun jatkuva nuoleminen voi olla yksi oire.

        Kannattaa siis tutkituttaa kissa pikapuoliin. Hoitamattomat virtsavaivat voi viedä nopeastikin hengen, kroonistua ja ainakin ovat kivuliaita.


    • kissanikin

      minun mielestä se on normaalia..oma kissanikin tekee niin eikä siinä ole mitään outoa...:)

    • Tohtorilleko?

      Hei, Kiitos teille kaikille lisää tietoa antavista vastaukistanne. Kissani on nyt vähentänyt tuota nuolemista. Se oli ja on selvästi joku vaiva, kun kissa ei voinut rentoutua, vaan nuoli ahdistuneena ja jatkuvasti peräpäätään. Mutta uskon, että vaiva taas palaa. Olen niin armottomassa ylityöpaineessa, että minulla ei ole aikaa edes tilata lääkäriä. Ja kantovehjekin pitää hankkia jostain. Pääsen pitkälle lomalle 5 viikon päästä, ja toivon, että kissani kestää siihen saakka. Olen kuutena päivänä työssä, sunnuntaina teen kaikki kotityöt ja vähän lepään. Teen valtiolle valtavasti töitä omalla ajallani ilman mitään korvausta... on pakko... omakin terveys on uhattuna ... ilmoittelen sitten teille, että mikä tuo vaiva oli ja pyydän lekurilta matolääkkeenkin.
      Kiitos teille hyvät eläinystävät!

      • Anonyymi

        Minun kissalla oli jatkuvaa maanista pyllyn nuolemista. Anaalirauhaset olivat tukossa ja tulehtuneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      230
      5973
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4087
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      4048
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      24
      4042
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      49
      2241
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1750
    Aihe