hikka

nyt menossa viikot 32 ja minusta tuntuu etten ole yhtään hikkaa vielä vauvelilla tuntenut. On muuten kyllä ihan mahdoton potkija:) onko syytä huoleen?
3389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mä tunsin vauvan ekan hikan joskus puolenvälin paikkeilla ja tähän mennessä (la viikonloppuna) oon tuntenu kaks tai kolme hikkaa. Kai se hikkailee sit yöllä... kysäise terkkarilta, jos huolettaa, mut en usko et mitään hätää on.

Äänestä

kerran joskus viikolla 31. Tuntui sellaiselta kummalta nykimiseltä, ensin ajattelin että siellä joku lihas vaan nykii tai että on elohiiri. Sitten hikka on jatkunut melkein päivittäin, joskus parikin kertaa päivässä. Kyllä sen nyt tuntee, että vauvasta sen täytyy lähteä. Monesti tulee ruokailun jälkeen ja jos on sopivassa asennossa hyppii koko maha. Nykiminen tuntuu noin sekunnin välein.

Mutta älä hätäile, saatat vielä hikan tuntea tai sitten et. Ei kaikki vauvat nikottele tuntuvasti masussa, jotkut toiset taas jopa viisikin kertaa päivässä. Näillä vauvoilla sitten on syntymänkin jälkein usein hikkaa kuulemma.

Äänestä
  • Tai hikaksi sitä luulen, ei kai tuollainen rytminen nakuttelu muutakaan voi olla.

    Ekaa odotan ja nyt rvk 29. Ekat "nykimiset" tuntuivat ehkä viikko pari sitten, sellaisen sekuntin tai kahden välein.

    Ei kai tuo hikka kerro mitään sen kummempaa vauvasta, eli jotkut hikkaa ja jotkut ei (?)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miltä tuntuu kirjoitti:

nyt menossa viikot 32 ja minusta tuntuu etten ole yhtään hikkaa vielä vauvelilla tuntenut. On muuten kyllä ihan mahdoton potkija:) onko syytä huoleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu