Havaitsin tuossa urheilu-uutisissa, että Aleksei Eremenkon paidassa lukee 'EREMENKO JR'. Siis Suomen maajoukkueessa pelaa myös Aleksei Eremenko sr, siis jr:n isä. Eihän tuossa muuten mitään järkeä ole.
Suurin asiavirhe tuossa 'jr'-ajattelussa on, että kyseessä olisi (itc) 'Eremenko junior', kun kyseessä oikeasti on 'Aleksei junior'. Onhan samassa joukkueessa myös Roman Eremenko, joka on siis myös 'Eremenko junior'.
Paidassa pitäisi siis lukea 'A EREMENKO' ja 'R EREMENKO'
USA:ssa jostain syystä tuo juniori-käsite on aivan oudolla tolalla. Esim. Cart-sarjassa kuski nimeltä 'Al Unser (varmaankin joku järjestysnumero perässä)' oli kaikissa tuloslistoissa aina 'Unser jr', vaikka pappa Al Unser ei ollut lähimaillakaan, eikä varsinkaan ratissa.
Mikä "Eremenko jr"?
6
544
Vastaukset
- rethfgnfth
että yleensä kyrillisinä e-alkuiset venäläissukuiset nimet translitteroidaan 'Je'-alkuisina. Siis Jeremenko.
- Nimetön
isän nimi aleksei eremenko
juniorin nimi aleksei eremenko jr
pikkuveljen nimi roman eremenko
eli tuolla jr erotetaan poika isästä(ovathan kaksi eri henkilöä) romanin suhteen sekaannusta ei voi tulla ku on eri etunimi.
ja eikös pappa unser kuitenki ollu melko rattimies? (juniorin järjestys numero on III)- dsfkjhsdf
Erotetaan juniori seniorista, totta. Siis poika on Aleksei junior mutta EI Eremenko junior. Eikä tässä tapauksessa edes mitään sekaantumisen vaaraa ole, koska seniori ei pelaa samassa joukkueessa.
Samaten Al Unser III on Al junior, koska isänsä on samanniminen, mutta ei mikään Unser jr. Ainakaan sen kummemmin kuin sisaruksensakaan. - nimetön222
dsfkjhsdf kirjoitti:
Erotetaan juniori seniorista, totta. Siis poika on Aleksei junior mutta EI Eremenko junior. Eikä tässä tapauksessa edes mitään sekaantumisen vaaraa ole, koska seniori ei pelaa samassa joukkueessa.
Samaten Al Unser III on Al junior, koska isänsä on samanniminen, mutta ei mikään Unser jr. Ainakaan sen kummemmin kuin sisaruksensakaan.eikös molempien nimi ole aleksei eremenko?? (jolloin nuorempaa kutsutaan jr?)
- nimetön222
nimetön222 kirjoitti:
eikös molempien nimi ole aleksei eremenko?? (jolloin nuorempaa kutsutaan jr?)
eli siis tarkoitin että kun virallinen nimi on aleksei eremenko junior (eikä aleksei junior eremenko) niin miksei voi käyttää eremenko jr:ää paidassa???
(sama juttu al unser junior eikä al junior unser, vai oletko jossain kuullut nimeä käytettävän noin?) - JRIII
nimetön222 kirjoitti:
eli siis tarkoitin että kun virallinen nimi on aleksei eremenko junior (eikä aleksei junior eremenko) niin miksei voi käyttää eremenko jr:ää paidassa???
(sama juttu al unser junior eikä al junior unser, vai oletko jossain kuullut nimeä käytettävän noin?)onkos sillä jotain merkitystä mite se nimi siellä lukee?? kunhan vaan on selvästi kuka se ko. pelaaja on...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1224592Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013900Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513290
- 432982
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182549Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222452- 232196
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171849Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351745