juhannus(?)ruusun siirto?

oulusta päin

hei!

joutomaalla kasvaa noin 50-100-senttisiä honteloita juhannusjuurun näköisiä ruusun alkuja. haluaisin pelastaa niitä parempaan penkkiin siitä sorakasasta kitumasta.

vaan kun ei ole minkäänlaista kokemusta ruusuista. olisiko nyt tai syksymmällä hyvä hetki siirtää, vai pitääkö odottaa kevääseen? kannattaako oksia lyhentää siirron yhteydessä ja onko mitään erityisiä vinkkejä uuden maan laadulle ja lannoitukselle? ei ole tarkoitus perustaa sen kummempaa ruusutarhaa, haluaisin vain tehdä hyvän työn niille söpöille pikku ruusunaluille:)

1

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka heti

      tänään ne sieltä,ovat aika kiitollisia siirrettäviä ja kasvavat melko vaatimattomissakin olosuhteissa.
      Olen tänä kesänä paljon siirtänyt ruusupuskia ja huomasin parhaaksi keinoksi että kun siirrän niin annan siirron jälkeen lehtien lakastua ensin,sitten leikkaan osan versoista lyhyemmiksi niin alkaa tekemään uutta silmua.
      Saattaa kestää viikkojakin ennenkuin antaa elonmerkkejä mutta nyt kun siirrät ehtii ennen talvea toipua.
      Keväällä yllättää sinut iloisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1574
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1559
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1199
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1101
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe