Kuka alistaa

Iltahartauksissakin olisi hyvä sanoa suoraan kuka alistaa ja ketä. Kun on kyse uskonnollisesta alistamisesta, niin vähintä mitä kuulija toivoo, olisi tuoda esiin käytännän tilanteita ja esimerkkejä alistamisesta.
Jos joku ajattelee, että SRK alistaa, niin se olisi syytä sanoa suoraan, niinkuin tällä palstalla tehdäänkin, eikä jättää mitään arvauksen varaan, iltahartaudessakaan.
Se ainakin on varmaa, että alistamisteema ei yleensä kuulu vl-liikkeen saarna-aiheisiin.
5364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

iltahartauspuhuja jättääkin sen kuulijoiden omantunnon kysymykseksi. Yleensäkin olisi hyvä kuunnella Jumalan Sanaa juuri itselle ja vain itselle ja oman uskonelämän rakentamiseksi.

Se ei rakenna muuta, kun omaa vanhurskautta, jos kuuntelee toisia varten. Tyyliin: "Siinäpähän kuulitte!" Silloin kuuntelija kuuntelee väärällä mielellä.

Täällä sanotaan kyllä suoraan, mutta kirjoittajissakin on selväst kahta lajia.

Toiset ovat antaneet anteeksi, eivätkä aseta itseään arvostelemiensa henkilöiden yläpuolelle, (Esim. Alpo Murberger).

Toiset taas ovat katkeria ja syytteleviä, eivätkä olevielä saattaneet antaa anteeksi. Taivaan Isä johdattakoon heidätkinpois katkeruuden taakan alta. Jumala voi korjata asiat.

Äänestä

vl-uskovaiset eivät näe itsessään edes fariseusta, vaikka Jeesus on tarkoittanut nämä sanat kaikille ihmisille, kaikkien pitäisi nöyrtyä ja tutkia omaan sydäntä.
Tässäkin erittäin tärkeässä, itseasiassa yhdestä keskeisimmissä asioissa vl:t nostavat itsensä toisten yläpuolelle, olemme opetuslapsia emme fariseuksia, niinkuin tuolla joku toikin sitä esille.
Kertoo sen, että vl-uskovaisilla ei ole mitään aihetta tutkiskella itseään, vaikka tämä raamatun kohta ei jätä ketään ulkopuoliseksi. Jeesus puhui tämäkin vertauksen, että ihmiset näkisivät oman syntisyyden.

Äänestä
  • Kyllä meissä pieni fariseus asuu jokaisessa! Ikävä myöntää mutta näin on ainakin minun laita....

    Äänestä

  • meissä.... kirjoitti:

    Kyllä meissä pieni fariseus asuu jokaisessa! Ikävä myöntää mutta näin on ainakin minun laita....

    pienen pieni, käytännössä niin pieni ettei sitä kannata edes mainita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja ketä!!! kirjoitti:

Iltahartauksissakin olisi hyvä sanoa suoraan kuka alistaa ja ketä. Kun on kyse uskonnollisesta alistamisesta, niin vähintä mitä kuulija toivoo, olisi tuoda esiin käytännän tilanteita ja esimerkkejä alistamisesta.
Jos joku ajattelee, että SRK alistaa, niin se olisi syytä sanoa suoraan, niinkuin tällä palstalla tehdäänkin, eikä jättää mitään arvauksen varaan, iltahartaudessakaan.
Se ainakin on varmaa, että alistamisteema ei yleensä kuulu vl-liikkeen saarna-aiheisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu