Olisiko tyyli parempi jos nauttisit

Tässä on tyyliä

Ravintola Shaker is Cool
Fredrikinkatu 65
00100 Helsinki
Puh: (09) 730 200
www.shaker.fi
Nelisen kuukautta sitten Tennispalatsiin avattu Shaker on vielä harvinaisuus Helsingin katukuvassa. Kyseessä on nimittäin drinkkibaari. Entisen Sling In:in ja muinaisen Mannan tiloissa toimiva Shaker on pieni mutta viihtyisä keskustabaari. Shaker on onnistunut siinä missä Sling Inn ja Manna eivät onnistuneet ja saanut tilasta viimeinkin viihtyisän. Vaikka Shaker on kuin luotu aloittelupaikaksi, saattaa näillä sohvilla vierähtää koko ilta.

Drinkkilista on kattava ja sen tekemisessä ei ole mielikuvitusta säästelty, jokaiselle löytyy aivan varmasti jotakin. Vaikka en ole koko listaa läpi käynyt, omaksi lempparikseni pakko mainita Mango Mojito.

Shakerissa käyvä porukka on rentoa sunnuntaijuhlijaväkeä. Paras päivä visiiteeraamiseen onkin sunnuntai tai maanantai, viikonloppuisin on tunnelma toisinaan jo liiankin tiivis.

Henkilökunta on rentoa ja ystävällistä porukkaa, mikä tekeekin Shakerista vierailunarvoisen paikan. Täydet pisteet siis Shakerille palvelusta ja baarimikkojen näppärästä pullojen pyörittelystä.

Suosituimmat Drinksut Top 3

1. Holy Diver
2. Mojito
3. Vattu Juttu

Kannattaa kokeilla myös Shakerin astetta eksoottisempi shottitarjonta.

Erikoista: Jos onnistut vetäisemään yhden illan aikana koko drinkkilistan läpi, saat nimesi seinälle pieneen suloiseen hopealaattaan. Kolme nimeä on jo kertynyt.

0

1747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 95
        3571
      2. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        75
        3135
      3. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        83
        2588
      4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2386
      5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        215
        2229
      6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        30
        2131
      7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        95
        918
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        41
        900
      9. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        52
        796
      10. Haapaveille jotain uutta!

        Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
        Haapavesi
        16
        760
      Aihe