Tiedän mistä näitä veneen sisälle laitettavaia pehmeitä verhous - kankaita saa.. mutta millä saan edellisen kankaan pois?
"Kangas" on liimattu keltaisella liimalla,
niin maan pirusti kiinni, ettei se lähde kuin pieninä paloina irti ja sitten vielä liima/liisteri jää veneen kylkeen kiinni ja sitä on paksu kerros. Edellinen omistaja ei ole liimaa säästellyt...
--Entä aineita / aine lasikuitu katon maalaukseen kajuutan sisäpuolelta.. että jäljestä tulisi sileä eikä sivellin/telan jäljet näkyisi ainakaan paljon..
kajuutan sisäpinnoite/kangas
8
1376
Vastaukset
- kippari-kjalle
Vastaava remontti minullakin tiedossa. Mattojen saumat irvistävät rumasti.
Sellaista olen miettinyt, että voisiko saumat vaan massata ja maalata pehmeät verhoilumatot?
Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta? Autofoorumeilla ainakin kertovat maalanneensa autojen vinyyli ja keinonahkasisustoja. Onnistuisikohan homma, jos pohjamaalaisi jollakin muovitartuntamaalilla(näitä kai on olemassa) ja pinnan vetäisi ihan jollain tavallisella maalilla (ei siis millään automaalilla). Noihin maaleihinkin saa kait jotain pehmennysaineita, joita varmaan kannattaisi käyttää.
Kommentteja....- rakentaja 100..
No nämä meidän "kankaat" on maalattu eli maalaus onnistuu kyllä varmaan ihan tavallisella kostean tilan maalilla ja telalla.. mutta jälki ei ole siisti ainakaan meidän paatissa tavallaan kovettanut kankaan, mutta valumia ei ole.. siksi vaihto tai uuden päälleasenns on ajankohtainen.. kertokaahan nyt hyvät venemiehet/naiset mitä olette tehneet kajuutan kulahtaneelle verhoilulle... ja millä saa vanhan liiman pois veneen seinästä?
- rakentaja 100.....
Eikö kukaan ole verhoillut veneensä kajuuttaa uudelleen että saisi lisä tietoja hommasta. Miten vanhan liiman sai irti ym...?
Tutkia venelehtien arkistoista, koska muistelisin että Venemestari -lehden tai Venelehden jossain numerossa oli ihan kuvattuna tällainen projekti. Saattoi olla myös Kipparissa....En muista tarkalleen, mutta sanoisin, että juttu on ollut 2005-2007 lehdessä. Netistä hakemalla tai toimituksesta kannattaisi kysäistä....
- vaihtoehto
Jätätte sen vanhan alle ja laitatte tarranauhalla uuden irrotettavan kankaan päälle.Me laitoimme tikkikankaasta johon ommeltiin tarranauhat reunoille ja seinään vasta nauha sikalla liimattiin.Nauhat ja kankaat eurokankaasta.Otetaan talveksi pois homehtumasta.On tarkoitus laittaa katotkin samalla keinolla.Suosittelen!
- Anonyymi
Höpö höpöö
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpöö
Toivottavasti tuo 2007 postaaja tulee lukemaan nuo Höpö höpöö terveisesi, jotta saisi uutta mietittävää.
- hikeä ja tuskaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297676Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit307170Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66340Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa705313Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv194985