Parc de la Ciudella??

Tietoa?

Ollaan menossa syyskuussa Barcelonaan, varasin hotellin niin myöhään että piti otta se mikä löytyi. Varasin huoneet hotelli La Ciudadelasta joka on Ciudella puiston luona, onko minkälainen paikka? Kovin kaukana keskustasta?
Miten päästään edullisesti kentältä hotellille? Meneekö juna kentältä vain Pl. Cataluñalle?

Kiitos avusta!

3

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mazaxx

      Ciudatellan puisto on eläintarhan vieressä ja siellä haisee eläimenlanta. Ainakin lämpimällä ilmalla haju on ikävä. On siellä pieni lampi, josa paikallsiet soutelevat, mutta minusta se on aivan yhdentekevä paikka. Uimaranta on aika lähellä.

      Jos hotellisi lähellä on metroasema, niin on aivan sama, missä Barcelonassa asut. Metro on halpa ja niitä mene koko ajan. Eikä kävelymatkakaan sinulla ole kovin ihmeellinen Ramblakselle.

      Juna on halpa tapa tulla keskustan. Taksilla se on n. 20 egeä. Juna pysähtyy myös Sants asemalla. Jää siinä pois. Muista, että metrossa on ikävä kulkea ison matkalaukun kanssa. Mene taksilla Santsista hotellille, jos on paljon kantamuksia.

    • Sofía

      Hei,

      Ciutadella ei ole kaukana keskustasta, hieno paikka! Lähellä esim Bornen alue, "kävelykatuja" paljon baareja ja ravintoloita. Sieltä kävelee Plaza Catalunialle noin 30 min.

      Ciutadella on ihan Estacion de Francian vieressä jonka pääteasema on juna jolla pääset lentokentältä. Siis ilman muuta ensin juna sinne ja sieltä joko taksi tai kävellen hotellille. Riippuu kummalla puolella puistoa se on.

    • ..tässä neuvoja:)

      Eli meillä oli 'hostelli' siinä Passeig de Pujadesilla, puiston vieressä. Kannattaa mennä bussilla lentokentältä [Aerobus, 3,90€]suoraan Plaza Catalunyalle, siitä lähtee esim bussit 41 (pysäkki Plazalla, kun lähtee AeroBussilta Ramblasin suuntaa) tai 14 (pysäkki Ramblasin alussa) puistolle. Ei tarvii raahautua metroasemille..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe