moi

papukaijaaat

moi!
voiko neitokakadu ja sinikelta-ara olla samassa häkissä. ja toinen kysymys voiko sinikelta-ara nukkua parvekkeella yöt ulkona?

4

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ihanko tosissasi kyselet vai trollaat?

      En todellakaan suosittele neitsikan ja aran yhdistämistä samaan häkkiin, eihän aran tarvitse kuin rapsutella vähän liian lujaa niin pieneltä on henki pois. Toki jos on toisiinsa todella hyvin leimautunut kaveruspari niin ehkä voisi harkita, mutta vähän riskaabelia tuo on silti kun kokoero on nin järjetön...

      Kesällä lämpimällä säällä ara voi yöpyä parvekkeella (tietysti turvallisesti häkissä tai verkotetulla parvekkeella) jos sinne ei varmasti pääse kissoja tai pöllöjä tms petoeläimiä kiusaamaan kaijaa tai varas viemään lintua. Sadekelillä ja turvattomammassa paikassa kannattaa tirpat pitää sisällä.
      Lasitetulla parvekkeella voi pähän pidempäänkin ehkä pitää ulkona, ihan parvekkeen suojaisuudesta ja lämpötilasta riippuen.

      • .....

        okei!
        kun olen tehnyt sen sinikelta-aran koko sen häkin parvekkeelle! niin kysyin.joskus 2v harkitsen


    • .....

      jep, samaa mieltä ja luulisin että arasta ei muutenkaan riittävästi tietoa kun tuollaisia kysyy joten perehdy johonkin toiseen lajiin:)

    • ....

      koska neitokakadu pesii? olisi kiva tietää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe