moi

papukaijaaat

moi!
voiko neitokakadu ja sinikelta-ara olla samassa häkissä. ja toinen kysymys voiko sinikelta-ara nukkua parvekkeella yöt ulkona?

4

466

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ihanko tosissasi kyselet vai trollaat?

      En todellakaan suosittele neitsikan ja aran yhdistämistä samaan häkkiin, eihän aran tarvitse kuin rapsutella vähän liian lujaa niin pieneltä on henki pois. Toki jos on toisiinsa todella hyvin leimautunut kaveruspari niin ehkä voisi harkita, mutta vähän riskaabelia tuo on silti kun kokoero on nin järjetön...

      Kesällä lämpimällä säällä ara voi yöpyä parvekkeella (tietysti turvallisesti häkissä tai verkotetulla parvekkeella) jos sinne ei varmasti pääse kissoja tai pöllöjä tms petoeläimiä kiusaamaan kaijaa tai varas viemään lintua. Sadekelillä ja turvattomammassa paikassa kannattaa tirpat pitää sisällä.
      Lasitetulla parvekkeella voi pähän pidempäänkin ehkä pitää ulkona, ihan parvekkeen suojaisuudesta ja lämpötilasta riippuen.

      • .....

        okei!
        kun olen tehnyt sen sinikelta-aran koko sen häkin parvekkeelle! niin kysyin.joskus 2v harkitsen


    • .....

      jep, samaa mieltä ja luulisin että arasta ei muutenkaan riittävästi tietoa kun tuollaisia kysyy joten perehdy johonkin toiseen lajiin:)

    • ....

      koska neitokakadu pesii? olisi kiva tietää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      44
      2211
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1480
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1162
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      130
      1059
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      953
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      71
      893
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      734
    8. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      694
    9. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      116
      678
    10. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      77
      592
    Aihe