Mitä paikallisia juomia voisitte suositella?
Paikalliset juomat?
10
2350
Vastaukset
- mutta nämä ovat minun suosi...
Bulgarialaisia suosikkijuomiani on
* Zagorka olut
* Pliska brandy (15 years)
* Ciociosan Vermouth Red
* Ciociosan Vermouth White
* Peshterska Muskatova Rakia, (rakiaa valmistetaan viinirypäleistä, sitä tehdään myös muista hedelmistä, kuten aprikooseista, luumuista..)
* Mastika (kannattaa maistaa mastikasta ja minttulikööristä tehtyä cocktailia, oblak).
* Bulgarialaiset snaps-juomat kylmänä, (peach-snaps :-))
* Viineistä olen mieltynyt Targovishten puna- ja valkoviineihin. - meri17
moi!
suosittelisin Targovishte valkoviinia (Shardoney)maksoi n.2,50-3e ja on huippu!
Paikallinen Zagorka olut on tosi hyvä ja edullinen esim. iso 1,5 litran pullo maksaa vain 0,70e!!! - kuninkaalisen tyyliin
Suosittelen kuningatar Elisabetille bulgarialaista Iskra kuohuviiniä.
- arvostelemaan
käykää viini web:n sivuilla antamassa arvostelu bulgarilaisista viineistä.
http://www.viiniweb.net/arvostelut.php?select_type=1&select_country=3&select_wine=1619 - hopottaja
suosittelen kamenitza olutta
- drinksut
Siellähän on erikseen coctail-listat joissa on toinen toistaan hienompia juomia. Suomessa ei olisi varaa edes uneksia moisesta. Tarkoitan itseäni.
Myös lapsille tuodaan pirtelöt, jäätelöannokset ym. tosi kauniisti koristeltuna.
Ja mikä ihaninta istut vain pöytään ja kaikki tuodaan eteesi, ei sitä kyynärpäätaktiikkaa kuin täällä baaritiskeillä.
No nyt unohtui mainita mm. Baileys-coffee, n. kaksi euroa. Kuningattaren lempparihan voisi olla gin tonic...- paha lukihäiriö
Baileys-coffee tai gin tonic eivät taatusti ole paikallisia juomia!
- drinksut
paha lukihäiriö kirjoitti:
Baileys-coffee tai gin tonic eivät taatusti ole paikallisia juomia!
jos tiukkapipoisesti haluaa tulkita. Paljonhan siellä on hyviä paikallisia liköörejä ja ginejä joista drinkit tehdään.
Väännänpä vielä tuonkin rautalangasta että huumorilla tarkoitin gin tonicina kunigattaren lemppariksi aloittajan nimimerkin perusteella.
Elisapettihan niitä vetelee huiviinsa aika runsaasti..
- rose620
Maistele paikallista ruusulikööriä!
- :-D
Suosittelen Zagorkaa, tai vielä pehmeämpää Kamenitzaa. Ledenika on myös hyvää. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083