60 000e (sisältää sateelta suojaan pystytyksen.) Niin kuinka paljon arvioitte menevän kaiken kaikkiaan rahaa tonttia ei lasketa hintaan, jos suunnilleen puolet sisustustöistä tehdään itse, puolelle palkataan rakentaja ja tietty lvi ja sähkötyöt annetaan ammattilaisille. Neliöitä talossa 135. Ihan vaan karkea arvio. Olen tässä yrittänyt laskeskella, otetaanko tämä vai jokin edullinen avaimet käteen paketti.
jos suosikki paketti maksaa...
kastelli+
264527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
noin
tulee silti "vain" 1800€ jos vielä osa teetetään. Me pääsimme samaan neliöhintaan mutta teimme itse kaiken minkä kykenimme, talo valmistui vuosi sitten ja hinnat on taas nousseet. Tosin eri talo.
Mistä saa edullisen avaimet käteen paketin?? Minäkin tahdon. Ollaan myös hieman katseltu kastellia, mutta tuo edellisen arvio (240te) oli kyllä aika hurja!??
Itse teetimme jonkin verran isomman kastellin (160 neliötä, lisäksi lämmin autotalli, varasto sekä autokatos) noin 300.000 eurolla. Toki oikeastaan missään kohti ei menty ihan halvimman mukaan, mm. lämmitysjärjestelmät, takka, sauna, keittiö koneineen jne. ovat vähintäänkin "keskitasoa". Neliöhinnaksi tuli näin ollen 1875 euroa/neliö (tämä siis sisältää talousrakennuksen), itse teimme lähinnä siivousta, loppuvaiheessa jotain pientä viimeistelyä, tavaranhankintaa jne. Kaikki muut työt olivat urakoita tai meille palkattua työvoimaa.
Jälkeenpäin ajatellen tuosta hinnasta olisi saanut isolla oman työn osuudella pois max 20.000 euroa, sähkötöihin ja LVI-töihin itsellä ei olisi rahkeet riittäneet. Neliöhinnassa tämä olisi tehnyt reilun sadan euron hinnanlaskua.
Yksinkertaisen, perusvarustellun ja "edullisilla" sisustusmateriaaleilla voisin kuvitella tuollaisen 135-neliöisen irtoavan 220.000 eurosta ylöspäin.
Onko kyse kerros- vai asuinneliöstä? Onko mukana vain rakennuksiin kohdistuneet kustannukset vai myös tontti muut kulut?
160 m2
Vesikatto päälle asennettuna.
Itse tehtiin kaikki,lukuun ottamatta sähkö-putki-muuraus-laatoitus-maansiirtotöitä ja perustusurakkaa.
Rahaa meni yhteensä 236 k€ josta tulee 1480 €/m2.
Tuossa siis lämpimät neliöt.
Hinnassa mukana tontin ostohinta 20 k€.
Eli kyllä siihen neliöhintaan voi vaikuttaa, mutta paljon pitää silloin olla valmis tekemään itse. Ei kuitenkaan mikään ylivoimaine homma terveelle rakentajalla.
Kokonaiskustannukset jaoin huoneistoalalla, eli jakajana ei ole talousrakennuksen neliöitä ollenkaan. Mukana ei tonttia, liittymät sen sijaan on.
Valmiusaste on matalampi kuin useammalla kilpailijalla. Veikkaan itse että 3,5-4 kertaa talopaketin hinta tontti
Pienempään neliöhintaan päästään ilemisesti Valmiskastellilla , noin 1200-1400 euroon/m2. Katso valmiskastelli-keskusteluista enemmän ja tarkemmin noita hintoja.
Rakennamme parhaillaan suursuosikki 1000 taloa. 135 neliötä. Pystytämme talon itse, LVI-työt ja sähkö hommat tekee palkatut firmat, kaiken muun teemme itse ja talkoo voimalla. Budjetti on 130 000 ja hyvin näyttää riittävän.
kauan rakennusprojekti kestää?
vähän yli vuoden luulen että se kestää, mutta ei meillä ole kiire.
pääkaupunkiseudulla minnepäin rakennatte?
rakennamme pohjois pohjanmaalla, kuka nyt sinne pääkaupinkiseudulle haluaisi tonteista riitelemään ;-)
a) Joko olet itse ammattilainen ja saat halvat materiaalit
b) valehtelet tai jotain lisäkustannuksia on vielä tulossa
c)Se on pakko olla todellinen perus- neukku/duunaribunkkeri, jos tohon hintaan saat valmista. Samoin laatu on kyseenalaista laatua.
Vertailuna. kaverilla on raksafirma ja tekivät itse kaiken pitkästä. Kaikki ilman palkkaa sähköt, timpurintyöt,IV yms. Silti kustannus oli yli 900 euroa neliöltä
ja oikeesti sitä raukka parkaa joka tohon aiempaan kirjoukseen uskoo ja pankki ei ainakaan usko. meillä vertauskohtana oma kastelli. Kaikki itse tehden paitsi sähkö kaivuutyöt. Tavaraa kastellin päälle saatiin erittän halvalla osa esim. iv-kone veljen yrityksen kautta ym ym. silti neliö kustannus 1200 asunneliö. ilman tonttia. Pankille seliteltiin ummet ja lammet ja silti heidän mielestä meidän talo tulee maksamaan 1500 per neliö. Jäätiin siis kuitenkin pankin arvion alle.
unohdin toki mainita että otame ulkoverhouksen omasta metsästä, joten se on poissa hinnasta. Tontin saimme ilmaiseksi.
Emme rakenna luksusta mutta ei mitään huonoa kaan. Rakennamme pohjanmaalle joten täällä on kaikki vähän halvempaa kuin pääkaupunkiseudulla.
900*135= 121 500€
pankki ei kysenalaistanut meidän projektia, aina kun käyn nostamassa lainaa ne kysyy miten asiat edistyy. Täällä monet rakentavat halvalla suhteiden avulla. Täällä kaikki tuntevat kaikki.
jossain on vielä pysynyt asiat aisoissa.
Millä keinoin kauppiaat saa ostamaan kappaletavaratalon elementtitalon hinnalla. Kertokaapa Kastellin ostaneet.
Meillä elementtitoimittajat tehneet edes tarjousta, tähän suurin syy oli talon toisen päädyn korkeus rinnetontilla. Ei tainnut elementissä riittää korkeusvaraa.
Ja toisekseen, en ymmärrä sitä, mikä niin suuri autuus tulee elementtirakenteessa. Joo joo, rakennettu kuivissa valvotuissa oloissa tehtaalla, mutta so what? Kyllä se elementtikin voi kastua asennusvaiheessa, jos suojauksessa on vähääkään puutteita.
Ihmettelen sitä kastellipaketin hintaa. Ei talotehdasta, missä valmistettaisiin elmenttejä tms. Puukeskus katkoo runkotolpat nippuun, mitkä sitten toimitetaan tontille. Pystyttäjät tekee rungon ja lyö tuulensuojalevyn pintaan. Asiakkaalle jää eristykset, levytys ja ulkoverhouksen asennus. Elementeissä ne ovat jo valmiina.
Hinta kastellissa on kuitenkin sama kuin elementtitaloissa, joissa em asiat ovat jo tehtaalla asennettu paikalleen.
et kirjoittelisi moista. Kastellia vois verrata enemmänkin kappaletavarataloon kuin elementtitaloon ja silloin puhutaan ihan eri asiasta.
Itselleni ei tulisi mieleenkään tehdä taloa elementeistä, liikaa rajoitteita, sekä muita ongelmia ja pienelementeissä, joissa ulkovuoraus mukana (esim omatalo) niin lopputulos on täys paska. Ennemmin ostaisin valmiin paikalle tuodun talon kuin elementtitalon...
Valmiista talopaketeista ihmettelen eniten esim Desing taloa, että miten helvetissä niissä kohteissa 8-10cm betonilaatta kuivaa kahdessa viikossa kun sama valu vie muualla vähintään triplasti.
Valvonnassa ollut vuosien varrella n.150 "paketti taloa" eri toimittajilta ja kyllä sieltä jyvät on poimittu akanoista. Vilunkia yritetään jokaisessa kohteessa, tosin turhaan, koska vuosien saatossa oppii yhtä sun toista ja tekijät jää saman tien kiinni, nolona tottakai :-)
Kastelli on kappaletavaratalo, mutta maksaa saman kuin elementtitalopaketit.
Kappaletavarasta olen tehnyt oman talonikin, mutta en suostu maksamaan kapuloista tuplahintaa jollekkin välittäjälle kun saan esim. puukeskukselta saman tavaran puoleen hintaan. Talon laadustahan en ole väittänytkään mitään, ainoastaan hinnasta!!!
Kappaletavaratalon tekijöistä riippuu miten laadukkaasti rojekti onnistuu.
Siis kerran vielä. Miksi maksat kappaletavarasta ylimääräistä, kun voit ostaa suoraan ne rakennustarvikemyyjältä.
Itse amatöörirakennuttajana halusin Kastellin paketin, koska siinä pääsee yksinkertaisesti helpommalla. Koko paketti lähtien puutavaroista, villoista, höyrynsulkumuoveista, ikkunoista jne. saa yhdellä ja samalla sopimuksella. Mikäli tuon kaiken ostaisi yksitellen rautakaupoista, olisi omaa työtä paljon enemmän. Kun ei ole osaamista, pitää tehdä kompromisseja, jotka toki maksavat.
Sama juttu lienee lupakuvien ja muiden kanssa. Kastellilla nämä tulivat talotehtaan puolesta.
Hinnasta vielä; Palvelusta joutuu maksamaan. Toiset maksaa, toiset ei. Mikäli seuraavan talon vielä rakennan, silloin jo uskallan ainakin harkita "pitkän tavaran" taloa. Tosin materiaali voi sitten olla puun sijasta jotain muuta.
Kun tunnut tietävän mitä elementtitalot maksavat niin kerro kuinka paljon arvioisit puolitoistakerroksisen 149/173 m2 talon maksavan suurelementteinä. Talo siis täysin muuttovalmiina. Pitää sisällään myös perustukset.
Kun olet oman arviosi esittänyt niin kerron sitten kuinka paljon itse tällaisesta maksoin.