Mikä mustikoita riivaa

tapsa3

Mikä aiheuttaa mustikoihin sellaisen vian että ovat lilanruskeita, kanta jää kiinni ja toinen poski on kuivunut kuin rusina. Onko se tauti, tuholainen vai kasvuolosuhteet.
Osuin paikkaan jossa poimurilla tuli 10-20% tämmöisiä vianalaisia marjoja, eihän niitä perkaa mikään. Luulin ensin että ovat vielä raakoja ennenkuin huomasin ja vaihdoin paikkaa, mutta oli niitä sielläkin, tosin vähemmän.

6

9210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aineet...

      Vesisateet syynä. Mustikan alaosaan jää vesitippa roikkumaan ja siinä sitten alkaa joku sieni eleleen. Ei vaarallista, mutta ikävää ulkonäön kannalta.

    • aina luullu

      Et semmosessa mustikassa asuu joku ötökkä,tai on ainakin imeny siitä mehut.Kertokaa nyt viisaammat miten on ???

      • nainen 59

        johtuu todellakin vesisateesta. Ei ole mistään ötökästä kysymys.


    • Mixmani

      Mikä on sellainen mato, joka imee mustikkaa ja jättää siihen reiän. Nyt ei ole kyse sateesta. sillä otin marjojen mukana tulleen ötökän lasipurkkiin varmistaakseni, että se on elävä. Päällisin puolin ötökkä on aivan kuin jokin metsän roska (muistuttaa oksan kappaletta) . Kuitenkin sen sisällä on mato joka purkissakin käytti ruokanaan mustikkaa. sitten se nousi kanteen kiinni, jääden roikkumaan siihen. Ulosteitakin löytyi purkin pohjalta. Näin kuinka takaosasta tuli pieni musta uloste. Sitten se kuroi kiinni tarkasti takapään. Tätä elukkaa olen tavannut mustikoissa samalla alueella noin kahtena kesänä aiemmin.

      • Anonyymi

        Tämä madonsyömä mustikka on todellakin yleistynyt ja niitä saa poistaa kymmeniä puhdistusritilän yhdestä annoksesta. Taitavat jäädä tehtaiden ostaman mustikan mausteeksi, ja tuskin ämpärikaupalla mustikoita myyvätkään niitä pystyvät poistamaan, kun tehokkaaseen puhdistukseen menee pahimmillaan tunti litraa kohti.


      • Anonyymi

        Tuon madon kakka ei varmaan muuta sisällä kuin mustikasta kertynyttä palamisjätettä. Voi olla terveellistäkin, vähän kuin mehiläisten sylki eli hunaja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9819
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5557
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5169
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4838
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2249
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1531
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1133
    Aihe