niin eli tuonne myllymäkeen robinhoodin ja lidlin viereen? iso rakennus siinä pellolla näyttää jo olevan mut en oo mistään saanu selville mikä siihen tulee. tietääks kukaan?
mitä ne siihen rakentaa?
matt
91036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
huonekaluliike ja sisustusliike
Mihinkäs se Fazerin leipomo tulee??
... tulee Starkilta vähän Giganttiin päin, oikealla puolella jos Starkilta päin tullaan.
Millainenhan laatikko siitä sitten tulee? Lidlin rakennuslupien kanssa kun oli jo niin vaikeaa, viranomaiset vaativat korkeatasoista rakennusta Myllymäen "paraatipaikalle"(E-S arkisto:myllymäki lidl): Siinähän tuo on muitten laatikoitten kanssa. Jotenkin tuntuu ettei kaupungin virkamiesten hanskassa ole homma pysynyt tässä kaava- ym. näpertelyssä. Liekö keskinäistä veljellistä kilpaa virastoissa: Vesitorni, kasinonterassi, pikisaari, rakuunamäki.
Eiköhän siitä uudestakin tönöstä tule samanlainen laatikko kuin muistakin.
Ei ehkä äärettömän kaunista, mutta mielestäni pääasia on, että uutta rakennetaan, kaupunkia kehitetään ja työpaikkoja näin luodaan.
Lidl'n tuleminen oli farssi, jollaisia pitäisi välttää. Koko hommasta jäi vähän sellainen mielikuva, että tähän kaupunkiin ei uusia yrityksiä HALUTA. Joku virkamieshän sanoi suoraan, että jossei Lidl tule Lappeenrantaan kaupungin ehdoilla (lue: rakennuta "riittävän" kaunista liikerakennusta), voi Lidl mennä muualle. Ei näin.
(Eikä kysymys nyt ole siitä, että Lidl'n "vakiorakennus" olisi joku hirveä rumilus - eipä se ulkonäöltään ole paljon sen kummoisempi kuin Lappeenrannan "olosuhteisiin" varta vasten kustomoitu erikoisversio.)
Onhan täällä jo Etelä-Karjalan osuuskauppa. Luulisi sen riittävän paikallisille.
Kuka tänne kilpailua kaipaa.
Piiri pieni pyörii, päättäjät samassa veneessä mm. aiemmin mainitsemani yrityksen kanssa.
No jaa.. Ottaen huomioon, että Prisma tuli Lappeenrantaan vasta vuonna 1998 lähes 20 vuotta jatkuneen kädenväännön (kaupungin kanssa) jälkeen, niin en ihan allekirjoittaisi tätä väitettäsi.
Jotain kaupungin nihkeydestä yrittäjyyttä kohtaan kertoo sekin, että esim. Sammonlahti/Skinnarila kärsii pahasti kilpailun puutteesta päivittäistavarakaupan rintamalla. Asukkaat haluaisivat uusia yrittäjiä, ja niitä olisi sinänsä tulossakin, mutta ei vaan tunnu onnistuvan kaupungin taholta tonttien järjestäminen. Ja tämäkin alkaa olla jo ikivanha asia, josta on väännetty jo iät ja ajat..
...tän päivän Etelä-Saimaasta. Siin on kuva mitä on just rakenteilla ja vielä tulossa.
Järki hoi.. En tiedä tuleeko oikeaan chättiin, etenkään näin yöllä, mutta rakentamista tämäkin, - Muksu on örebroon päiväkodissa ja "tädit" kertoivat leikkipihaa pienennettävän koska pysäköintipaikkoja ei löydy muualta vaikka ympärillä on tilaa ja katuja kuinka paljon.
-Kaupungin miehet on ilmoittaneet uuden asuintalon rakentamisen alkavan kesällä ja päiväkodin pihaa tarvitaan parkkialueeksi??