Varkaat kasvimaalla

Nainen Hki

Onko muitten kasvimaalla käynyt varkaita??? Meillä Pohjois Haagan kasvimaalla liikkui 5 hengen poikasakki joka tuhosi tarvikelaatikon ja anasti puutarhavälineitä. Pojat on tunnistettu ja ovat varmasti toimineet hetken mielijohteesta.

8

2299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen Tku

      Tällä viikolla joku oli käynyt korjaamassa satoa meidän vuokrapalstalta. Kesäkurpitsan alut oli kaikki siististi veitsellä leikattu ja viety. Täytyy vaan toivoa että meni tarpeeseen jollekin köyhälle. Olisin voinut niitä antaakin, sato on ollut ylenpalttisen runsas. Neljä vuotta olen samalla palstalla viljellyt eikä tuollaista ole ennen tapahtunut.

    • nipsu.35

      Rekitien viljelypalsta-alueella käy varkaita että kuhina kuuluu .Perunoita on viety isoja aloja marjoja useilta pensaita tyhjennetty,tilliä,kurkkua,kurpitsaa ym;minään aikaisempana vuonna ei ole ollut tälläista varas buumia,asialla on ollut vanhempia henkilöitä myös on jäänyt kiinni, karkuun lähtenyt pariskunta oli 60-65v.sitten on hyvin ja hienosti pukeutuneet ettei heitä osattaisi epäillä röyhkeästi keskellä päivää.Aamut on myös varkaiden kulta-aikaa.

    • Nimetön

      niillä oli nälkä raukoilla.

    • rosvot liikkeellä

      Perunat viety ja porkkanaa.
      Meidän vahvalla lukolla varustettu palstalaatikko jokunen vuosi sitten vihan vimmalla hakattiin päreiksi.Tehtiin uusi ja lukittiin: Taas salvat rikottiin. Lukitsematta on saanut olla tavarat rauhassa jo 3-4 vuotta.Vain lapio hävisi.Linnut muuten tyhjentää myös narjapensaat tehokkaasti. Vesimyyrät lopultakin vähenneet, jotka aikaisemmit jemmasivat perunat ja porkkanat.

      • Miten saisi vastuuseen

        Fallkullan palstoilla on myös tehty ilkivaltaa tänä kesänä tavallista enemmän.Osa tekijöistä on tunnistettu. He ovat alaikäisiä poikia. On hajoitettu komposteja,varastettu välineitä ja tuhottu ja varastettu kasveja.Paras "rangaistus" olisi varmaankin saada heidät itsensä töihin jolloin ehkä oppisivat arvostamaan enemmän ja jättäisivät rauhaan. Käsittämätöntä mitä "iloa joku voi saada tällaisesta.


    • aloittelijavain

      Espoossa on käynyt pikkutyttöjä repimässä porkkanoita, saatu kiinni itseteossa. Poikia vierailee öisin kaljakassien kanssa ja porkkanat maistuu heillekin. Samoin oli yhden rouvan työkalupakista viety tavaroita ja leikattu saappailta varret. Minulta syötiin ainakin karviaiset.

      Ja kaiken kukkuraksi, tulin juuri palstaltani. Huomasin, että kaksi vuotta vanhoista tyrnimarjapensaista oli kauniisti viety yksi pois. Sellaista eivät lapset tee. Toivon vain, ettei viety ollut poikapensas, muuten ei marjoja tule.

      Että semmosta....

      • on tulevaisuutta

        ylikansoitetussa maailmassa. Ovat ennustaneet jo vuosia sitten, että vaikka vielä on ylituotantoa ja halpaa ruokaa, niin tulevaisuuden sodat käydään ihan näistä perusasioista.


    • Oodes

      mun palstalta vietiin nyt touokuussa 2011 suutarilassa kanaverkkoa, jonka vasta vein sinne omalta takapihaltani. verkossa maalia ja villiviininkappaleita. yllätys oli suuri, kun parin palstan päässä se näkyi törröttävän erään täti-ihmisen puulaatikosta.
      kyllä ne pahimmat varkaat on itse palstaajia. toisella se on kateus, toisella ahneus, mutta suurimmalla osalla ilkeys ja vanhingonilo. :(

      aion ottaa varastelun puheeksi hänen kanssaan ja sitten toinen mitä nämä herttaiset kasvimaan hoitajat harjoittaa, on rajapyykkien siirtely omaksi edukseen. toisen naattimaahankin ilmestyy lisää naatteja kuin tyhjästä samaanaiokaan kun toiselle ilmestyy tyhjiä kuoppia.

      rakkaudella ja vaivalla kasvatetun kasvin rouskuttaa massuunsa häikäilemätön vanhempi rouvashenkilö ja syöttää varastettua einestä lapsenlapsilleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      257
      4138
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      110
      2216
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2187
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2157
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      124
      2099
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1802
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      167
      1761
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1276
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1164
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      1026
    Aihe