sapmi

suomeksi

mikä sapmi on suomeksi? saamenmaa? se ei kuulosta kovin uskottavalta..tai ei oikein vain istu minun korvaan..
entäpä mikä sapmi on englanniksi?
tai saamelainen englanniksi?

2

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okta guokte golbma

      Sápmi on saamenmaa, istui se korvaasi tai ei. Ei sille sen kummempaa nimeä ole.

      Lapin läänin kylteissä kyllä lukee myös "Sámi leatna", mutta yhä enemmän on saamelaisessakin mediassa siirrytty sanomaan "Lappi leatna", koska koko Lapin lääni ei kuulu "Sápmiin".

      Sápmi on pohjoissaamea ja tarkoittaa siis saamelaisten asuma-aluetta, saamenmaata, joka ulottuu Keski-Ruotsista ja -Norjasta Suomen Lapin pohjoisosan ylitse Kuolan niemimaalle. Sápmi tarkoittaa myös toisinaan saamelaista, monikkomuoto sámit = saamelaiset.

      Sápmi on jo jonkin verran vakiintunut saamenmaata tarkoittamana terminä ja siitä näkee kirjoitusasua Sapmi etenkin muunkielisissä teksteissä. Joskus olen törmännyt englanninkielisessä tekstissä muotoon "Saami land". Pohjoissaameksi sanotaan toisinaan myös "sámi eana" eli saamenmaa. Koltansaameksi saamenmaa on "Sää'mjânnam" (jânnam = maa).

      Saamelaisista olen nähnyt englanniksi käytettävä sekä Sami että Saami muotoa. Englannikielisessä Wikipediassa nimitetään saamelaisia (kansa) Sami people, mutta saamelaisia käsittelevässä artikkelissa todetaan tarkennuksena: (also Sámi, Saami, Lapps, sometimes also Laplanders).

      Saamen kielestä englanninkielisessä Wikipediassa todetaan seuraavaa:
      "Sami or Saami is a general name for a group of Uralic languages spoken by the Sami people in parts of northern Norway, Sweden, Finland and extreme northwestern Russia, in Northern Europe. Sami is frequently (and erroneously) believed to be a single language. Several names are used for the Sami languages: Saami, Sámi, Samic, Saamic, Lappish and Lappic. The last two are, along with the term Lapp, considered derogatory by some." (http://en.wikipedia.org/wiki/Sami_languages)

      Englanninkielisessä Wikipediassa on myös artikkeli koskien "Sápmiä".
      "Sápmi (also known as Sapmi, Sameland, Saamiland and even Lapland) is the name of the cultural region traditionally inhabited by the Sami people."
      (http://en.wikipedia.org/wiki/Sápmi_(area))

      Sekava vastaus, mutta toivottavasti valaisi edes jonkin verran. Toivottavasti joku paremmin kulttuuria tunteva vastaisi tähän...

    • Anonyymi

      Tänään uusi Yle Sapmin pomo sanoi, että heitä on tekemässä uutisia17 toimittajaa muutamalle tuhannelle saamelaiselle. Aika kalliiksi tulee veronmaksajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi rikollista

      "Molemmat vangitut ovat osoitetietojen perusteella kotoisin reilun sadan kilometrin päästä Suomussalmelta. Molemmilla on
      Suomussalmi
      42
      3331
    2. Mitä tekee Rebelwerks?

      Rebelwerks myy melkein kaiken tavaransa. Onko Rebelwerks menettänyt järkensä? Vai onko hän lopultakin tullut järkiinsä
      Taivalkoski
      31
      3029
    3. Vesa Ahola rehellisin valtuutettu?

      Tuli seurattua valtuuston kokous netin kautta. Taitaa valtuutettu Vesa Ahola olla selkeästi rehellisin valtuutettu. Hän
      Kemijärvi
      16
      1627
    4. Oho! Pippa Laukka saa kurimusta tanssiope Marko Keräseltä: "Oli vastaanotto kesken tai ei..."

      Toivotaan, ettei Pippa ja Marko tipu jo heti kättelyssä… Tsemppiä Tanssii Tähtien Kanssa -kisaan! Lue lisää: https://w
      Tanssii tähtien kanssa
      36
      1358
    5. Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty

      niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul
      Ikävä
      14
      1228
    6. Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä

      Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod
      Maailman menoa
      221
      1218
    7. Jatkoksi ikäero keskusteluun

      Mikä oli ensireaktiosi, kun sait tietää teillä olevan vähän enemmän ikäeroa? Tiesitkö alunperin ikäerosta vai missä vaih
      Ikävä
      79
      1119
    8. Dmitri Medvedev: Suomi tuhotaan - kukaan ei enää lue heille muumisatuja

      Helsinki valmistautuu sotaan ja todennäköisesti valmistelee ponnahduslautaa hyökkäykselle Venäjää vastaan, valittaa Venä
      Maailman menoa
      183
      997
    9. 74
      983
    10. Pilasin kaiken

      No ei voi mitään enää.
      Ikävä
      48
      904
    Aihe