nummenranta

allallalla

elikkäs siellä on tys:n taloja, ja ilmeisesti rakennetaan jotain muitakin, ihan omistusasunnoiksi. millaista aluetta on? rauhallista? onko kävelymatka keskustaan, ja ''uskaltaako'' nuori tyttö kulkea yksin öisin?

5

2745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nummenrannan Strangler

      En ole varma onko muita kuin TYS:n asuntoja mutta ovat todella hyvän näköisiä. Miinusta tulee Helsingintiestä. Talot sijaitsevat liian lähellä todella vilkasta tietä. Ei ole varmaankaan kiva, kun autot päristelevät aamusta iltaan ikkunan alta :D Tosin asuntoja on Aurajoen suuntaankin ja sieltä näkymät ovat varmasti mukavat ja rauhalliset. Uskon,että nuori tyttö uskaltaa kävellä yöaikaan. Jos jotain sattuu niin sitten sattuu. Ei kannata pelätä etukäteen. Keskusta on vajaan kävelymatkan päässä ja kävelytiet ovat hyvät. Ei varmaankaan hassumpaa asuntoaluetta. Itse pötköttelen Martissa ja meno on aika leppoisaa.

      • tulossa?

        Turku on julistautunut Suomen läpi Pietariin kulkevan liikenteen logistiikkakeskukseksi. Se tarkoittaa, että rantaradan tavarankuljetus lisääntyy vähintäänkin kymmen- ellei satakertaiseksi nykyisestä. Jotta liikenne radalla jotenkuten hoituisi, tarvitaan toinen kiskopari. Mihin luulette sen mahtuvan muualle kuin asuintalojen ja Helsingin Valtatien väliin jäävälle muutaman metrin kaitaleelle. Varaudu ostamaan jykeviä kukkavaaseja, etteivät kaadu tavaravaunujen jyssskeessä!


    • JKKLL

      Moi, nummenrannasta keskustaan ei ole kovin pitkä matka mutta osa matkasta kulkee pitkin joenrantaa pyörätietä kohti tuomiokirkkoa, paikoin valaistus puutteellinen. Lisäksi YO-kylä vetää kaiken maailman tirkistelijöitä joten älä hyvä tyttö liiku siellä yksin yöaikaan! Taksin hinta on hyvin pieni kärsimys verrattuna esim. raiskaukseen tai sen yritykseen!

      • juuri

        muutin itse juuri viikko sitten nummenrantaan. hirveen kivoja asuntoja, siistejä ja uusia. tuo helsingintien melu hieman haittaa (asuntoni on tielle päin) mutta siihen tottuu ja se ei kuulu jos on ovet ja ikkunat kiinni.
        kävellen keskustaan menee n.15 min. en osaa sanoa kuinka turvallista on liikkua yöaikaan siellä kun en ole vielä pahemmin kokeillut. teitä pitkin varmaan ihan turvallista, muttta itse en uskaltaisi yksin mennä joenrantaa pitkin öisin.


      • acfhjk
        juuri kirjoitti:

        muutin itse juuri viikko sitten nummenrantaan. hirveen kivoja asuntoja, siistejä ja uusia. tuo helsingintien melu hieman haittaa (asuntoni on tielle päin) mutta siihen tottuu ja se ei kuulu jos on ovet ja ikkunat kiinni.
        kävellen keskustaan menee n.15 min. en osaa sanoa kuinka turvallista on liikkua yöaikaan siellä kun en ole vielä pahemmin kokeillut. teitä pitkin varmaan ihan turvallista, muttta itse en uskaltaisi yksin mennä joenrantaa pitkin öisin.

        Olen itse kävellyt piispankatua pitkin keskustaan monen vuoden ajan, niin yöllä kuin päivälläkin. Seutu on rauhallista, eikä mielestäni vaadi normaalia suurempaa varovaisuutta. Kannattaa mennä piispankadulta jokikadun kautta helsingin sillalle, niin katuvalaistus pelaa. Akademin ympäri kävelee myös yleensä vartiomies.

        Menen monesti pyörällä ja jätän sen biletyksen ajaksi ketjulla kiinni johonkin kiinteään. Nopea siirtyminen tuo turvallisempaa fiilistä.

        Yöllä keskustasta menee yöbussit yo-kylään ja monet pysähtyvät ihan nummenrannan edessä olevalle bussipysäkille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1034
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      908
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      787
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      85
      693
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      580
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      506
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      485
    9. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      44
      469
    Aihe