asemanlampi

jokohan näillä kunnon sateilla on sadevesiviemärit puhdistettu ja loputkin öljyt valuneet asemanlampeen.
onhan se puhdistus varmaan vaikeaa,mutta yhtään mitään ei ole tapahtunut aikoihin.
kukaan ei ota vastuuta tuhosta,rahaa ei oo kenelläkään.
tähän kuuluu kai sanonta, kyllä se siitä.....
61152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mitä siellä mäntyharjulla siis on oikeen tapahtunu, kun mietin että puhutte öljyvahingoista jne.... kerrotteko lisää????

Äänestä
  • keskustan puutarhasta pääsi suurehko määrä polttoöljyä kunnan sadevesiviemäristöön alkukesästä.
    jatkoi matkaansa koko keskustan läpi asemanlampeen.aina saatella sitä tulee lisää.

    Äänestä

Jossakin on esitetty ajatus, että lampi tyhjennettäisiin vedestä. Lasketaanpa paljonko siihen menisi aikaa.

Voisi karkeasti laskien olettaa, että vettä lammessa on 100 000 kuutiometriä eli 100 000 000 (siis satamiljoonaa) litraa.

Jos vettä pumpattaisiin yötä päivää vaikkapa 100 litraa minuutissa eikä veden määrä lammessa lisääntyisi, niin pumppaaminen kestäisi miljoona minuuttia, eli pyöristettynä 16 667 tuntia, eli pyöristettynä 694 vuorokautta, eli pyöristettynä 58 kuukautta, eli 4 vuotta 10 kuukautta.

Mitähän kaikkea lammen pohjalta löytyisi vuosikymmenten varrelta?

Äänestä

Seuraavassa sopiva ehdotus puhdistamiseen:

Ympäröidään öljyinen alue lammen puolelta hiekkavallilla: ajetaan veteen autokuormallisia hiekkaa. Eristetään saastunut alue siten muusta lammesta.

Alueen käsittely on nyt paljon helpompaa, koska ei ole pelkoa vesistöjen saastumisesta norjapolviset laajemmin.Pumpataan pois vettä Asemanlampeen, sehän on pääosin puhdasta. Puhdistetaan pohjaa, mitä voidaan.

Päälle ajetaan lisää hiekkaa ja luodaan alusta, jonka päälle rakennetaan ravitsemus- ja juottotila. Tuleekin upea ravintolapaikka.

Omistajat ovat tietysti venäläisiä. Siellä balalaikka soi ja Mäntyharjun sällit panevat sen tahtiin tripaskaksi.

Äänestä

tapahtumaan alueuutisten mukaan..joku firma tulee tutkimaan vahinkoaluetta.toivottavasti tekee muutakin kuin autolla ohi ajaa

Äänestä

vaikka kuin minta suunnitelmaa.ei puutu kuin se raha joka on puuttunut jo koko ajan vahingon sattuessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"nilsiän öljysheikki... kirjoitti:

jokohan näillä kunnon sateilla on sadevesiviemärit puhdistettu ja loputkin öljyt valuneet asemanlampeen.
onhan se puhdistus varmaan vaikeaa,mutta yhtään mitään ei ole tapahtunut aikoihin.
kukaan ei ota vastuuta tuhosta,rahaa ei oo kenelläkään.
tähän kuuluu kai sanonta, kyllä se siitä.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu