Oletteko laittaneet vuokrasopimukseenne koeaikaa? Jos olette, niin minkälaisia?
Hei vuokranantajat!
vuokraemäntä
9977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eipä laki huoneenvuokrauksesta tunne mitään koeaikaa. Itse asiassa laki kieltää tuollaisten pykälien laittamista. Laki ei tunne kuin määräaikaisen tai toistaiseksi voimassaolevan vuokrasopimuksen.
Tehdään ensin määräaikainen vuokrasopimus, vaikka 3 kuukautta, sen perään toistaiseksi voimassa oleva.
Toki erona varsinaiseen koeaikaan on se, että se kolme kuukautta pitää sitten kärsiä jos tulee huono vuokralainen. Kai sitäkin voi kiertää, tekee vaikka kuukauden sopimuksia, tai viikon, useamman kappaleen vaan... :)
Ja mistäs meinaat löytää kunnollisen vuokralaisen, joka suostuu tekemään noita sinun ehdottamia 1-3:n kuukauden vuokrasopimuksia.
Jos vuokralaiselle selittää, että "huonojen kokemusten takia", tms, pyytää ensin vaikka sitä kolmen kuukauden sopparia ja lupaa sitten paremman (jos ei kummempaa ilmene), niin veikkaisin että melkein jokainen vuokralainen tuohon suostuu.
Jos ei suostu, on vuokralaisessa silloin jo jotain epäilyttävää. :)
Kyllä vuokranantajassa on silloin jotain epäilyttävää. Itse en ainakaan missään tapauksessa suostuisi tekemään jotain 3:n kuukauden sopimusta, ja tuskin moni muukaan. Mikä estää vuokranantajaa heittämästä pellolle vuokralaista tuon kolmen kuukauden jälkeen, jos vaikka naama ei miellytä.
Yleensä vuokralaiset haluaa vähän pysyvyyttä vuokratessaan kämpän.
Onhan aina mahdollisuus vaikka soittaa edelliselle vuokranantajalle ja kysäistä vuokralaisesta.
Eikös koeajassa yleensäkin ole se idea, että pääsee koeajalla olevasta eroon jos vaikka naama ei miellytä?
Eiköhän se ole kuitenkin vuokranantajan markkinat tässä maassa - ainakin pk-seudulla. Jos et huoli vuokrakämppää sillä diilillä että aluksi on kolmen kuukauden "koeaika", niin joku muu huolii. Ja sitten on hyvä tyyppi tai sitten ei. Minä en ainakaan tuollaista henkilöä haluaisikaan vuokralaiseksi joka alkaa nipottamaan siitä että voi saada helposti lähtöpassit kolmen kuukauden jälkeen. Kyllä siinä selvästi on taka-ajatuksena ryhtyä hankalaksi vuokralaiseksi.
Ajatteleppas perheellistä asunnon vuokraajaa. Jos on pari lasta, niin eiköhän sitä haeta semmoista asunto, että tietää varmasti, ettei tarvitse heti 3 kuukauden jälkeen aloittaa muuttoruljanssia alusta ja lähteä etsimään lapsille uutta koulua tai päivähoitoa.
vuokraisi tuollaista asuntoa itselleni. Kuka hullu haluaa ottaa sen riskin, että vuokranantaja piruuttaan laittaa 3 kk kuluttua muuttamaan uudestaan? Muuttaminen on raskasta hommaa ja uuden asunnon hankintakin monesti stressaavaa. En ottaisi. Tuskin saa tuolla meiningillä HYVIÄ vuokralaisia, meille kunnollisille ihmisille löytyy kyllä pitkäaikaisiakin sopimuksia. Spurgut, kämpänsärkijät, maksuongelmaiset sun muut tyytyisivät varmaan sitten näihinkin. Että hieno ajatus, mutta oikeasti sillä ei varmasti saa pitkäaikaisia, hyviä vuokralaisia.
Vuokrasin asuntoni todella nuorelleparille, joilla ei ollut kokemuksia vielä vuokralla asumisesta. Hirvitti hieman vuokrata, mutta laitoin soppariin 3kk koeajan ja soppari jatkuu automaattisesti toistaiseksi olevalla, jos on vuokra maksettu ajalleen ja asuntossa on eletty siistiä elämää. Selitin asiallisesti heille miksi näin teen. Ja he ymmärsivät.
Minulla on ollut vasta todella huono kokemus eräästä asukista ja siksi olen varovainen jatkossa.