kieltää minua menemästä kuuntelemaan Reijo Taipaletta Jormuan lavatansseihin? Sanoo eron astuvan voimaan heti, jos lähden.
En oo käyny missään kapakoissa enkä tansseissa 10 vuoteen. Nyt kun haluaisin , ei kuulema saa. Epistä sanon minä.
On kuulema rötjäilyä ja jos sattuu hänen tuttuja olemaan siellä, niin tietävät, ja näkevät.
vielä lisäys että olen liian humalassa. Ostin 0,20 centtilitran pullon viinaa. Puolet on juotu siitä ja kuulema olen jo änkyräkännissä. Omasta mielestäni en ole. Kaikki hommat toimii.
Vaimo sanoo että yksikin pullo(olut) on liikaa, Mitähän tekis? Meenkö kattoon Taipaletta vai en?
Se on eron paikka, ainakin uhkailujen perusteella, mutta voi olla viimeinen mahis nähdä Taipale livenä.
En oo käyny missään kapakoissa enkä tansseissa 10 vuoteen. Nyt kun haluaisin , ei kuulema saa. Epistä sanon minä.
On kuulema rötjäilyä ja jos sattuu hänen tuttuja olemaan siellä, niin tietävät, ja näkevät.
vielä lisäys että olen liian humalassa. Ostin 0,20 centtilitran pullon viinaa. Puolet on juotu siitä ja kuulema olen jo änkyräkännissä. Omasta mielestäni en ole. Kaikki hommat toimii.
Vaimo sanoo että yksikin pullo(olut) on liikaa, Mitähän tekis? Meenkö kattoon Taipaletta vai en?
Se on eron paikka, ainakin uhkailujen perusteella, mutta voi olla viimeinen mahis nähdä Taipale livenä.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Jos kerran menojalka vipattaa, niin ala mennä jo.
Isäni muinoin sanoi äidilleni:"Jos parketit vielä laitatat, niin lähden". Parketit tulivat ja isäukko lähti ja avioliitto loppui. Näin myöhemmin asiaa ajatellen isäni ratkaisu oli varmasti hyvä kumpaakin osapuolta ajatellen.
Vaimosi suhtautuminen menoosi on raivostuttavan määräilevä.
Olisikohan teillä vielä sellaista keskusteluyhteyttä, että yhdessä pohtisitte miten tähän on tultu ja millaista oli silloin, kun teillä oli mukavaa ja hyvää yhdessä.
Tervemenoa sinne Jormuan lavatansseihin :)
mee ja sassiin. Kerro terveiset Lahdesta. Viime lauantaina Taipale meilläpäin. Ihan ittensä oli. Useana kesänä olen vieraillut Jormuanlavalla juuri Reijon ollessa esiintyjänä..siis terveisiä.
Vaatimus on mielestäni kohtuuton ja lisäksi sen akan kuuluisi tulla mukaan. Jos ei kymmeneen vuoteen olla käyty, ei ihme jos joku juurtuu.
P.S. Lisäksi Reiskahan on aivan helvetin hyvässä iskussa.
olevan Jormuan lavalla tänään. Jos oisit mies, etkä hiiri, ja menisit, mitähän vaimo-rakas todella sanoisi?
Ja otat eron huomenna, jos on noin pienestä kiinni!
pistä ensiperjantaina muija koville ja tuu kattoo Souvareita. Ette pety varmasti. Taidan poiketa itsekin.
Markku Arokin silloin?
SOUVARIT!!!!ja meillä on mukavaa....
rakkaus suhdetta kokeiltua nuorempana, kun viikon olin omilla teilläni, mutta kai tuo tuli selväksi ja vielä ollaan saman katon alla.
Tuskinpa järkevää neuvoa voi antaa ja parasta ajatella itse seuraamuksia ja miten haluaa elää edelleen. Tekstistäsi paistoi läpi se, että yksikin pullo on liikaa ja se laittoi miettimään.
jos ei akka lähe. Loppuu tämä saamarin nyysäily. Minä omillani toimeentuleva ihminen alistun jatkuvasti määräilyn alle.
Nytkin aamu 08.00 tein ulkohommia ilta 19.00 ja akka makas sohvalla. Itse tein ruuat ja keitin kahvit. Rouva oli kuulema niin väsynyt tänään että ei kahvinkeitintä päälle saanut.
julkisesti, että se siitä, ja sen kestosta.
Ei kyllä akottele muutenkaan.
on tuollainen niljaska, eiköhän lie livempiä sanoja mitä voi käyttää, akka mikä akka. Huh onneksi olen nainen ja enemmän toista ajatteleva.
Ei akottele? Annat hänen hengittää..
vähintääkin kummankin kertoman sadun.
ja ota vaimosi mukaan, - jos hän haluaa lähteä...
mieltä :) Tuntuisi aika pöljältä puhua erosta tuollaisen käynnin perusteella...
ei halunnu lähteä, niin kuin ei ennenkään. Monesti oon houkutellu ja tahtonu, selevinnii päin, van ei lähe. Naesporukoessa soapi kuulema hän käövä.
Minä voesin joskus käövä van ei laske. Erolla uhkailoo jos pienihii epäsopu tulloo.
Moneksi on meitä, van pittää koettoa jaksoa. Yli 30 vuotta oon sovitellu nuita asioeta, van nyt on ruvennu tuntumaan että mitä sitä suotta! Lähen moalimoa kahtelemaan ja akka soapi tehhä niin kuin parraaksi näkköö. Ite kun sestoo, niin ei tervihte syytellä muita. Sulle mukavie päevie jatkossakkii.
sellast päivääkään pidempään!
Sano sille akalles, jot sittepähä tulloo ero, mut sie meet mihkä sie iso ihminen haluat mennä ja siinä ei akkoloilta lupia enäääään kysellä!
Ota vaimosi mukaan. Menkää yhdessä tanssikursseille ja opetelkaa yhdessä tanssimaan ja älä juo mitään alkoholia vaan nauti vaimosi seurasta ja tanssimisesta. Tiedän muutamia aviopareja, joiden aikuiset lapset muuttivat pois kotoa, ja vanhemmat alkoivat yhdessä harrastamaan tanssia (mutta ei alkoholin käyttöä). He kertoivat yhteisen kivan harrastuksen yhdistävän ja piristävän kummasti avioliittoa ja selkäkivut loppuivat sekä ylimääräiset kilotkin karisevat. Kyllä Reijo Taipale varmaan vielä esiintyy teilläkin päin. Taitaa olla Oulussa huomenna ja hän kiertelee varmaan ympäri Suomea ensi vuonnakin.
Miksi ette vaimon kanssa ole käyneet 10 vuoteen tanssimassa?
kuka tuollaista riivinrautaa mukaansa haluaisi ottaa ? en mie ainakaan.
isa
että on todella hienoa olla sinkku.
Mummoni ja äitini ovat olleet hyviä esimerkkejä äitiydestä ja raittiudesta.
johon voit vastata vain itse, sillä mahdat esittää vain jäävuoren huipun,
Toiseksi, etkö ole Tuntematontasi lukenut? siispä Koskelan sanoin : mies menee, mies tekee, mies kantaa seuraukset.
Ja joillekin vain on yksikin pullo liikaa.
Tässä istun vieläkin ja pelkään akkaa.
Ensi lauantaina meen tangoilemaan. Lähti sitten akka mukaan tai ei. Joku helevetin selevyys se on tähänkin tultava.
Pijin varmana että mennään yhessä kun viikolla kysyin, niin vastas että jospa minä jaksan.
Me ei oo yhessä käyty kun joskus nuorena tansseissa.
Vaimo on sitä harrastanu akkaporukoissa. Minä joskus nuorenampana kävin yksin.
Mukava olis ollu kuunnella livenä Taipaletta.
No sitten joskus!
sil akallais on tansseissa käyvä, vaan sulla ei?
Ookko mies vai hiiri?
Miten pieni pullo on 0,20cl, eikö se ole älyttömän vähän, myydäänkö edes niin pieniä pulloja?
Eihän yksi olut aikuista mietä vie puoleen eikä toiseen, ei vielä viisikään.
Kumma muija sulla kun ei lähde mukaan.
ravintolassa. Ihan kohtuu määrä. En koskaan osta enempää itselleni jos ei ole vieraita, joille pitää tarjota. Myyvät ihan pullossa tuon verran. Se on niin sanottu "taskumatti" pullo. Muija eli akka on tiukkapiponen viinan suhteen.
Joskus kun tulen ulkoa, sisälle, niin se haistelee henkeä ja sanoo että viina tuoksahtaa. Vaikka olis 2 viikkoa sitten ottanu. Kummallista että vielä haisee.
sanoista tekoihin on pitkä matka. Ja akoilla /ukoilla on juuri ne oikeudet jotka heille myöntää.
Jos minä olisin sinä, menisin ilmanmuuta.
ja jos minun mieheni kieltäisi minua menemästä, menisin, ilmanmuuta.
Siinä on miehen/naisen ja pojan/tytön välinen ero.
Mies tekee mitä tahtoo ja nainen tekee mitä tahtoo, kunhan se pysyy sovituissa rajoissa.
isa
ihan viisaat neuvot. Nuinhan se asia on kun sen äkkiä katsoo, mutta siinä on niitä vivahteita, puolin ja toisin.
Vuosiin saatossa niitä tullee kaikille. Totta on että nyt tupeksin kun en menny. Ensi perjantaina korjaan asian, tuli ero tai ei. Akka aikoi huomenna keskustella asiasta,(menemisen halusta ja tinkaamisesta). Puhui siihen sävyyn että, outahan kun minä antelen.
potkun persauksille ku ei mihkää kanssani lähteny ja motkotti jos mie mänin. Koskeen sil ei ollu aikooka muulle ku autoloille, jot mie sanoin hyväst hyvästit.
Jormuanlavalle, Souvari-musiikin tahtiin tanssahtelemaan....sattuis muijas kaapista löytymään sininen-huivi pistä rintataskuun sillä on käyttöä illanaikaan..(itsekin toivottavasti mukana olevana, sillä mikään ei ole itsestään selvyys.) Pidetään lystiä.
katsomassa Taipaletta, mikäli se oli jo nyt illalla? Älä anna akan meuhkata. Jos se susta tykkää, se jää, vaikka kävisitkin Taipaletta katsomassa! Ja jollei, et tee sillä akalla mitään, se ei rakasta sinua ja sellaisen tyrannin kanssa ei kannata pidempään silloin asustella.
Ei sitä kukaan voi kieltää. Tuskin vaimosi sinua telkeää lukkojen taakaan.
Mietityttää:
- miksi nimittelet vaimoasi akaksi
- mihinköhän vaimosi on väsynyt
- miksiköhän hän vahtaa jopa yhden oluen juomista
- miksi et omasta mielestäsi ole edes humalassa
- miksiköhän vaimosi ei halua kanssasi sinne tansseihin - mitenkähän olet mahtanut aiemmin tansseissa itse käyttäytyä, vastasit siihen tosin itsekin.
Sait täältä kuitenkin runsaati myötätuntoa. Mies-parka. Nämä ihmiset täällä varmasti lähtisivät mielellään seuraksesi tansseihin vastauksista päätellen. Voisitte rötjäillä yhdessä.
Mitä tarkoittaa 'rötjäily' ? Mitä muuretta se on? En ole ennen kuullut tai lukenut tuota sanaa mistään.
Hyviä kysymyksiä laitoit! Niitä asioita minäkin mietin vaan en kirjoittanut kaikkia.
Toivottavasti tuo mies ajattelee ja alkaa keskustella vaimonsa kanssa avioliiton 'oikeista vaikeuksista'. Ei se Reijo Taipaleen konsertista pois jääminen lienee ainoa vaikeus tuossakaan liitossa?
- miksi nimittelet vaimoasi akaksi
Puolisoille nyt vain kehittyy oma tapansa puhutella toisiaan. Jotkut sanovat kultaseksi, toiset muruksi, jotkut leikillisesti eukoksi, akaksi tai ämmäksi, ja kaikki tarkoittavat samaa. Ämmän miehinen vastine on äijä, akan ukko, jota hyvin moni vaimo käyttää myös tällä palstalla.
- mihinköhän vaimosi on väsynyt
Ehkä hän on kyllästynyt mieheensä, joka yhäkseen kymmenen vuoden välein ravaa kapakoissa ja tansseissa.
- miksiköhän hän vahtaa jopa yhden oluen juomista
Jotkut vaimot vahtaavat. Etkö ole pannut heitä merkille tällä palstalla?
- miksi et omasta mielestäsi ole edes humalassa
No kun tuollaisesta määrästä kukaan mies ei humalaan tule.
- miksiköhän vaimosi ei halua kanssasi sinne tansseihin - mitenkähän olet mahtanut aiemmin tansseissa itse käyttäytyä, vastasit siihen tosin itsekin.
Niinpä, aloittaja vastasi, että vaimo ei jaksanut. Vaimo taasen kutsui tansseissa käymistä rötjäilyksi.
Olisiko mitenkään mahdollista, että joskus - vaikkapa vain tässä yhdessä tapauksessa - vika olisikin vaimossa eikä aina ukossa?
Kyllä tuo vastausehdotus kelpaa aivan hyvin.
te ette mene yhdessä?
konsti on se roskapussin vienti. Ei muuta kun lagerikengät ja tanssifarkut t-paitoineen hyvissä ajoin jemmaan sopivaan paikkaan, ja illalla sopivaan aikaan roskis vaikka sanomalehdillä täyteen ja sitä ulos viemään. Tanssiasu päälle ja menoksi. Kotiin paluukin menee ihan hyvin kun toi naapurin Reiska tartti apua autonsa kanssa ja en voinut kieltäytyä parista kupposesta kun kaveri tarjosi. No kädet tietenkin pitää töhriä uskottavuuden varmistamiseksi. Nuo akathan osaavat sen salapoliisityönkin joten Reiskan kanssa on hyvä sopia etukäteen.....
rehellisempää pyytää vaimo mukaan, ja jos toiselle passaa lähteä, lähtee sitten yksin - ihan reilusti vain, ja seuraukset kantaen kuin mies.
että perusteellinen tuuletus oisi tuossa parisuhteessa paikallaan; ainakin voisi perustella toiselle tarkaan miksi haluaisi tanssimaan.
Sitten vasta voi heitää pallon toiselle, ja vastuun omasta ratkaisuistaan asian suhteen.
se muija on "sukankutoja" ja päivän on se tallentava diboksi niellyt kaikki saippuasarjat jotka katsotaan just' tänä iltana.....
sitten "ukon" on aika otta rautakanki ja langeta se "akka" irti siitä soffasta, - tai luovuttaa.
Arvaa enkö mie lähtis, ei tarviisi monesti juohauttaa - ainakin suhtkoht raittiin kaverin kanssa esim. lavatansseihin, - vaikken osaa tanssiakaan :)
tytöt ovat turhan usein "kotihiiriä" ja pitävät palloa ukon jalassa....
...pääsit ja vielä akkas kera.Etkä lipittäny sitä loppua viinaa. Minäkää en tykkää ukkoni muuttuneesta olemuksesta muutaman paukun jälkeen enkä ymmärrä,miks pitää imeä alkoholia,kun voi yhtä hyvin juoda punasta limua.
on akan oikeudet, sillä on aivot tiukalla. Ruvetkaa harrastamaan poolin kanssa e-molli kuoroa.
minua käymästä tansseissa,kun tavattiin.Se loppui tykkänään siihen.Eli tulee 11v ja meikäläisen tanssit oli tanssittu.Minä joka aina olen tanssinut ja liikkunut musiikin tahdissa,siitä on käyty monet riidat!!
Ei kuulu kuulemma parisuhteeseen,ja itse ei lähde eikä siedä että tönitään ja mikä lienee,lopulta.
On luvannu viedä minut kerran,11v olen odottanut....nyt en enää jaksa,pikkuhiljaa rupesi paino nousemaan liikkumattomuuden puutteesta,nyt on sellaiset jenkkakahvat ja silloin olin niin hoikkis! Tällaista on elämä.
Nyt kyllä oikein kehoittaa menemään,mut ajat ja paikat ovat muuttuneet.
Tuliskohan tosiaan sinne Jormuan lavalle enslauantaina?On tuttu paikka....
nautitaan elämästä. Ota sininen huivi mukaan ja niin on illan tykötarpeet kasassa mukaan tietysti iloinen huumori. Usko pois meillä on kivaa,T.kaukaa matkaava Jormuanlavalle. Nyt meitä on jo monta Souvari-bilettäjää...
taidan tulla,tulen jokatapauksessa sinnepäin täältä etelästä,nyt vaan sinisen huivin ostoon!!
matkaa on vaivaiset 500km. Matkalla mummolaan, eli kotimökkiin tapaamaan äitiä. Näin saa kaksi mukavaa juttua samaan viikonloppuun. Tulehan juttusille!!!JOS kaikki käy niinkuin haaveillaan!!
pää pipi ja kova morkkis päällä, - hiiri vikisee vielä pienemmästi. Sovinnon teko tietysti korvaa uhot.
... kuuntelee? Ei meidän ikäiset.
mikäs Reiskan olis muuttanut
laulaa yhtä hyvin kun ennenkin
mä ainakin kuuntele tosi usein
ihanaa tango musiikkia *tämän ikäselle*
"tämäikäiselle" parasta liikuntamuotoa musiikin tahtiin. Tosi on, eniten lihaksia käytössä kun tulisen tangon askelaa kumppanin mukana. Muista myös hymy mukaan ja nautinnon tunne, saa kasvotkin kohotushoitoa.