liian vanhako

alottamaan

Oon 20vee ja kiinnostunu aloittamaan potkunyrkkeilyn... en oo koskaan harrastanu mitn kamppailulajeja :/ OONKO LIIAN VANHA ALOITTAMAAN! Sanokaa suoraan.

6

1527

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rannelukottaja

      eihän tuo 20 nyt ole ikä eikä mikään.

      • vanhempisetä

        Itse olin yli 30v kun aloitin p-nyrkkeilyn. No problem. Kaikki treenaa omien voimien ja kykyjen mukaan.


    • AndyS

      Et ole missään tapauksessa liian vanha aloittamaan. Aloitin itse 27-vuotiaana ja olen kilpaillut SM-tasolla. Potkunyrkkeily n sen verran marginaalilaji kuitenkin, että parikymppisenä aloittamaneella on edellytykset vaikka arvokisamenestykseen, jos treenihalut ja valmennus on kunnossa.

      Harrastajaryhmissä on jopa 50-vuotiaita treenaajia, jotka pysyvät mukana ihan hyvin. Tyypillinen aloitusikä on siinä hieman päälle kahdenkymmenen.

    • sheppo

      liian vanha. Mä olin jo 29-vuotias kun aloitin erään ip-lajin. Tosin itsekin jahkasin liian kauan aloittamista koska kamppailulajit on aina kiinnostanut. Aloita ihmeessä heti niin ei tarvitse sitten vanhempana jossitella. Anna palaa!!!

    • Sekaan vaan!

      Itse olen 35-vuotias ja menossa vapaaottelun alkeiskurssille. Saatan tietysti päästä hengestäni, mutta omasta mielestäni en ainakaan ole liian vanha! :)

      • deerey

        no et varmasti ole liian vanha. itse aloitin 25-vuotiaana ja nyt huomaan et voi kun olisin aloittanut 20-vuotiaana ja voi kun silloin olisin pystynyt parempaan treenimäärään. nyt oon treenannu kolme vuotta, ajoittain paremmin ja ajoittain huonommin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      727
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe